Současná koupelna


Koupelna na chalupě může být ve venkovském duchu, přesto se nemusí zříkat technických vymožeností.

Kusatsu-Pool je zvlášť hluboká sedací vana, lze ji zapustit do podlahy. Je ze smaltované oceli o tloušťce 3,5 mm, rozměry má 140 x 100 x 81 cm (Kaldewei)

Tvarově jako by se vany a umyvadla inspirovaly dříve používanými dřevěnými škopky a káděmi. Mají velmi jednoduché, čisté, někdy trochu robustnější tvary. Umyvadla tvaru mísy stojí na dřevěné nebo obložené zděné desce, vany, pokud to místo dovolí, jsou umísťovány volně do prostoru. Už delší dobu jsou oblíbené vany na nohách. Ty nemusí být jen kovové a v retro stylu, krásné jsou i dřevěné nebo vana zasazená do větší dřevěné konstrukce. Opět se objevují i vany sedací, vnitřně tvarované tak, aby poskytly co největší pohodlí.

Koupelnový stolek s ručně malovaným keramickým umyvadlem a úchytkami bude skvostem každé koupelny (La Lagartija)

Mohou stát na podlaze nebo být do ní zapuštěné. Současná doba vybavila vany, umyvadla a klozety kvalitními materiály, často s ochranným povrchem usnadňujícím čištění. Jako lahůdka jsou na trhu vany a umyvadla vyrobené ze dřeva. Ke zmíněným tvarům ladí střízlivé vodovodní baterie, často v podobě rovných trubek.

Ideální do malých prostor jsou vana a umyvadlo Avocado – lze je umístit přes sebe (Ravak)

Také některé sprchové kouty se zhlédly v romantických dobách a místo do nerozbitného skla se halí do textilních závěsů, upevněných na kruhové tyči. Pevné sprchové hlavice dosahují v průměru velikosti talířů a mají nám dopřát osvěžení připomínající dešťovou spršku.

Matné obklady Mistica v teplých barvách světle a tmavě béžové a hnědé kombinují velké formáty a mozaiku, doplnit lze listelami se vzorem listu (Siko)

Barevnost obkladů se zklidnila a částečně se vrátila k tlumeným zemitým odstínům, které s chalupářskou koupelnou dobře ladí. Vzhled a struktura obkladů a dlažeb často připomínají přírodní materiály – dřevo, kamínky, cihly.

Matné obklady Mistica v teplých barvách světle a tmavě béžové a hnědé kombinují velké formáty a mozaiku, doplnit lze listelami se vzorem listu (Siko)

I když se zřekneme výrazných barev, kombinace světlých a tmavších okrů, pískových a hnědých tónů nabízí mnoho zajímavých řešení. Zvláště když k tomu ještě využijeme různých tvarů a velikostí obkládaček. Dynamiky dosáhneme například kombinací velkoformátových obkladů s drobnou mozaikou a obkládaček s povrchem členěným do vodorovných proužků.

Barevné obklady jsou zas zdobeny třpytivými či metalickými dekory, většinou s rostlinnými motivy. Ty mohou být ploché i plasticky vystupovat.

 

TEXT: IVA TVRZOVÁ
FOTO: PAVEL VESELÝ A ARCHIV FIREM

Současná koupelna


Komentáře

Napsat komentář


PAMATUJTE

  • Zařízení koupelny musí vyhovovat všem členům rodiny – typem zvolených předmětů i jejich velikostí
  • Před nákupem osobně vyzkoušejte velikost vany
  • Ve sprchovém koutu nebudete pouze stát rovně, musíte mít při mytí prostor na pohyb rukou, možnost se předklonit
  • Umyvadlo by mělo odpovídat vašim zvyklostem při mytí nejen velikostí, ale i hloubkou a výškou umístění
  • Myslete včas na elektrické zásuvky, osvětlení, topení
  • Vyřešte také úložné a odkládací prostory

TIP!

Na toaletě je na prvním místě hygiena. V tom bude dobrým pomocníkem novinka od Viledy – hygienický set se záchodovou štětkou. Tu tvoří kombinace dvou různě dlouhých a ohebných štětin pro snazší čištění a svazek dlouhých štětin, jimiž dobře vyčistíme i jinak těžko přístupný prostor pod okrajem mísy. Štětiny obsahují ionty stříbra, které brání nárůstu bakterií, do stojanu štětky je umístěn sprej, který pomáhá udržovat štětku čistou a bez zápachu. Stačí lehce zatlačit na rukojeť. Štětka má bajonetový uzávěr, aby ji nemohly vyjmout děti.

Novinka od Viledy – hygienický set se záchodovou štětkou