Provzdušňovače a vertikutátory

Rubrika: Zahrada

Cesta ke zdravému a svěže zelenému trávníku vede nejen přes dobrou půdu, pravidelné sečení a hnojení, ale i jeho pravidelné provzdušňování a na jaře i na podzim tzv. prořez neboli vertikutaci.

Hloubka záběru u Vikingu LE 540 se nastavuje knoflíkem v dosahu ruky na držadle, dlaňový spínač zapíná chod válce se 7 dvojitými noži, 9990 Kč

Pomocníky při provzdušňování a vertikutaci trávníku jsou elektrické nebo benzínové vertikutátory a provzdušňovače. Ze zbytků posečené trávy, plevele a mechu se na trávníku vytváří plsť, která zabraňuje pronikání vody a živin ke kořínkům stvolů a brání jeho „dýchání“. Plsť je živnou půdou plísňových a houbových nemocí, kořenový systém se místo do hloubky rozrůstá do plochy, v řídnoucích místech vybují plevel.

Rozdíl mezi provzdušňováním a vertikutací

Na předzahrádkách stačí zbytky trávy několikrát za sezónu shrabat speciálními vertikutačními hráběmi s výkyvným hřebenem nebo s postranními kolečky. Na větších trávnících použijeme elektrické nebo motorové provzdušňovače, které ji vyhrábnou rotujícími pérovými drápky a nahodí do připojeného vaku.
Ještě účinnější ale jsou vertikutátory s rotujícími noži (frézami), které se v odstupu kolem centimetru proříznou do trávníku do hloubky až 5 cm, načechrají povrch půdy, přesekají odnože kořínků a dají tak prostor jejich zdravému rozrůstání.

Na otočném válci jsou dobře vidět nože na prořezávání trávníku a háčky na vyhrabávání mechu a staré trávy (Mountfield)

Ozuby rotujících nožů podobně jako drápky provzdušňovačů, podporované proudem vzduchu, vyhazují přesekanou plsť a mech do připojeného koše. To se ale provádí jen dvakrát do roka: na jaře, když roztaje sníh a přejdou mrazíky, a na podzim, než se trávník chystá k zimnímu spánku. Trávník před nasazením provzdušňovačů nebo vertikutátorů je nutné posekat na výšku 3 až 4 cm.
Jak provzdušňovače, tak vertikutátory svým vzhledem i obsluhou silně připomínají elektrické nebo benzínové sekačky. Tlačíme je před sebou a „řádkujeme“ plochu, nebo i křížově přejíždíme. Dražší profesionální typy od 12 000 korun výše mívají imotorový pojezd.
Dělí se na jednoosé a čtyřkolové, šířku záběru od 30 do 45 cm volíme podle velikosti trávníku. Téměř u všech pamatují výrobci na jednoduše či dvojitě sklopná držadla, umožňující tyto pomocníky převážet na chaty a chalupy v zavazadlovém prostoru i menších automobilů.

Kam s bioodpadem?

Po první „regeneraci“ zanedbávaného a zamechovaného trávníku budeme zděšeni záplavou vyhrabaného nahnědlého bioodpadu. Proto se dvoukolové provzdušňovače a vertikutátory s odpojitelným malým košem (20 – 30 litrů) hodí jen na trávníky do 200 m2.
Výkonnější čtyřkolové typy a vertikutátory s benzínovým motorem po sejmutí koše raději necháme nahazovat vyčesaný odpad do řádku za sebou, a pak jej s menší námahou a rychleji přejížděním výkonnější motorovou sekačkou „vysajeme“ do jejího podstatně většího koše. Nebo širokými travními hráběmi shrneme odpad do kupek, které odvezeme kolečkem na kompost. Pro trávníky nad 800 m2 sáhneme po provzdušňovačích a vertikutátorech s benzínovými motory už proto, abychom se nezdržovali přetahováním přípojného kabelu.

Stroje s výměnnými válci

Na našem trhu se nabízí na 250 značek a modelů elektrických a benzínových provzdušňovačů a vertikutátorů (někdy nepřesně označovaných jako travní frézy, kultivátory či skarifikátory). Z této nabídky je zřejmý trend upřednostňování všestranněji použitelných pomocníků. Například takových, kteří umožňují podle potřeby rychlou výměnu provzdušňovacího válce s pružinkami za nožový válec pro vertikutační řez, propagovaných jako „2 v 1“.

Kombinovaný benzínový jednoosý vertikutátor AL-KO 38 VLB se záběrem 37 cm je vhodný pro trávníky do 700 m2 a zajedete s ním i pod stromy, 7590 Kč

U těchto přístrojů převažuje omyvatelný a nerezavějící skelet z konstrukčních plastů, možnost rychlé výměny válců bez použití dalšího nářadí, větší kola se širší bandáží, nepoškozující trávu a snižující odpor jízdy. Hloubku záběru podle potřeby vertikutace nebo provzdušňování lze nastavovat centrálně nebo zdvihem předních kol ve čtyřech i více pozicích (obvykle -5 cm až +3 cm). Některé přístroje (např. Eurogreen) rozšiřují funkci o tzv. cepovací hřídel, vhodný pro vertikutaci v kamenitých půdách, nebo zametací hřídel pro použití na umělých trávnících s nízkým střihem.
Brill nabízí i kombinaci „3 v 1“ v podobě mulčovací elektrické a benzínové sekačky s vypínacím provzdušňovacím válcem vpředu. Bosch vybavuje tyto zahradní přístroje technologií „Jet-Collect“ se speciálně tvarovanými nožovými i pružinovými válci s výraznými vzduchovými otvory po straně, které vylepšují účinnost odsávání i nahánění vyčesaných zbytků do poměrně velkých košů (až 50 litrů), v nichž je odpad více stlačen.

Záleží na každém milimetru

Předpokladem správné regenerace a ozdravění trávníku je možnost jemného nastavení hloubky záběru podle druhu trávníku, půdy a její vlhkosti. Levnější modely to umožňují ve třech až sedmi stupních po několika milimetrech nahoru i dolů od roviny pojezdových kol.
Komfortnější to dokážou plynule, stlačením páčky na předních kolech, nebo otáčením točítka. Nastavení „nahoru“ (polohy +) až do několika centimetrů přidává vertikutátorům další užitečnou funkci – přejížděním s košem zbavíme trávník na podzim spadaného listí!

TEXT: ING. JAN TŮMA
FOTO: ARCHIV FIREM

Uložit

Provzdušňovače a vertikutátory