Pročistěte svoje tělo!

Rubrika: Zdraví

Práce na zahradě, v domácí dílně nebo drobné opravy chalupy jdou lépe, když je člověk v pohodě a zdravý. A dobré zdraví je třeba občas podpořit důkladnější očistou organizmu.

Při detoxikaci se organizmus zbavuje jedovatých látek, které mu brání, aby mohl plně a správně fungovat. Naše tělo je den co den vystavené působení různých škodlivin a jedovatých látek. Mnoho z nich se nachází například v cukrovinkách anebo konzervovaných jídlech. Většina potravinových výrobků, které dnes nakupujeme, obsahuje umělá aromata, zvlhčující látky, konzervanty, emulgátory, barviva atd. Obyčejně ani nejíme proto, že máme hlad, ale jen si chceme na něčem pochutnat.

Méně pijeme čistou vodu, o to však častěji minerálku s příchutí nebo kávu s něčím bílým, co má s klasickým mlékem stejný pouze název. Tohle všechno nás ovlivňuje a my si neumíme s takovým množstvím umělých látek poradit. Látky se nám pak shromažďují v tlustém střevě. Léta běží, v organizmu se nám usazuje čím dál tím více jedů, tlusté střevo se stává méně průchodným, játra nepracují naplno a my začínáme mít zdravotní problémy. To by měl být pro nás signál k zahájení detoxikace organizmu.

Zásady pročišťování

Přípravků a metod, které podporují detoxikaci je široký výběr. Ať si člověk vybere jakýkoliv způsob, počišťování má vždy určité společné rysy a pravidla.

Velký význam pro detoxikaci organizmu má voda. Voda tvoří více než 60 procent našeho těla, je nepostradatelná pro chemické procesy v organizmu a je důležitým rozpouštědlem. Zvýšený příjem čisté, neperlivé vody pomáhá odstraňovat přes ledviny toxické látky z těla. Příjem tekutin byste měli zvyšovat postupně. Pokud běžně pijete velmi málo a náhle byste zvýšili příjem vody víc než o litr, mohlo by to být pro vaše ledviny a krevní oběh zátěží. Během detoxikace je také třeba omezit pití, které z těla vodu odvádí – kofeinové nápoje a alkohol.

Hlavními detoxikačními orgány organizmu jsou ledviny, játra, střeva a kůže. Proto často při zahájení očisty dochází k zvýšené produkci moče (může mít i jinou barvu), stolice (vyskytují se i průjmy), k objevení vyrážek na kůži. Další průvodní projevy detoxikace mohou být únava, zapáchající pot, rýma, zvýšená teplota, bolest hlavy. Tyto potíže většinou bývají přechodné a pokud máte jakékoliv pochybnosti o jejich příčině, měli byste se poradit s lékařem.

Během pročišťování je žádoucí organizmus dále nezanášet. Vynechání nebo alespoň omezení konzumace uzenin, červeného masa, bílého pečiva, mléčných výrobků, cukru, konzerv, nadměrného množství soli, instantních výrobků, alkoholu a kávy prospěje celému očistnému procesu. Naopak podpořte čištění potravními doplňky bohatými na antioxidanty důležitými v boji proti škodlivým volným radikálům (např. Achiote nebo New formula, Yucca a jiné).

Bylinná detoxikace

Začít s očistou organizmu je možné kdykoliv, ale ideálním obdobím je jaro, kdy se kromě škodlivin z kaloričtější stravy v zimě potřebujeme často zbavit i přebytečných kil. Na jaře se pochopitelně nabízí možnost využití léčebných účinků čerstvě vyrostlých bylinek. Nejčastější a nejrozšířenější forma bylinné detoxikační kúry zahrnuje čištění jater. Současně s čištěním jater je dobré pracovat na detoxikaci tlustého střeva tím, že řešíme narušenou mikrobiologickou rovnováhu střevní mikroflóry.

Jíst hořké léčivé bylinky na jaře patří k lidovým léčebným prostředkům, zakořeněným v intuitivních znalostech o tom, co je pro játra zdravé. Pokud se na jaře cítíte těžkopádní a unavení, zkuste sníst denně porci hořkých zelených bylinek. Hořké jarní bylinky stimulují vylučování žluči, což přirozeným způsobem čistí játra a zlepšuje zažívací funkce. Smetanka, hořčice či potočnice, chutnají skvěle, když je nakrájíte na tenké plátky a rychle opražíte na malém množství panenského olivového oleje s nakrájeným zázvorovým kořenem či česnekem. A těsně před podáním na stůl přidejte ještě trochu citronové šťávy, aby se chuť zvýraznila.

Vyzkoušet si můžete i hlávkový salát nebo štěrbák (endivii) či roketu (Eruca sativa) se zálivkou z olivového oleje a čerstvé limetové šťávy. Nebo si udělejte šťávu z jakéhokoliv druhu zeleniny s tmavými listy, přidejte k tomu karotku a červenou řepu a ještě čerstvý zázvor s citronem či limetou -amáte zdravý nápoj, který poskytne vašim játrům koncentrovanou dávku živin.

Není to jenom hořká chuť, kterou má mnoho zelených bylinek a která pomáhá stimulovat vylučování žluči a čistí játra, ale zelené listnaté druhy zeleniny jsou také bohaté na chlorofyl. Ten má pročišťující a oživující účinek na organizmus, zvlášť na játra a zažívací trakt. Použít můžete i zelené potravinové náhražky, jako jsou řasy rodu Chlorella či Spirulina. Jsou bohatým zdrojem koncentrovaného chlorofylu, jenž se dá zahrnout do pročišťovacího programu jako jeho součást. Vmíchejte jednu čajovou lžičku některého z doplňků do čtvrt litru vody, přidejte pár kapek citronové šťávy a vypijte ráno nalačno.

Další možnosti

Pro čištění ledvin pijte asi dva litry tekutin denně, nejlépe pramenitou vodu nebo čaj (zelený maté, lapacho, kopřivový, z listů břízy nebo heřmánkový). Chřest a petržel také podporují vylučování škodlivých látek, zejména ledvinami.

Plícím nejlépe prospějí časté procházky na čerstvém vzduchu, pobyt a pohyb v lese nebo horském prostředí. Můžete se také inspirovat různými dechovými terapiemi.

Velkou pozornost věnujte kůži. Kůže je největším eliminačním (vylučovacím) orgánem. Statisíce drobných potních žláz funguje nejen jako regulátor tělesné teploty, ale také jako malé ledviny, detoxikační orgány, které jsou připraveny očistit krev a uvolnit z organizmu zdraví ohrožující jedy. Pokud nebude kůže aktivní a její póry budou zaneseny milióny mrtvých buněk, pak kyselina močová a další nečistoty, které jsou běžně vylučovány kůží, zůstanou v těle, přetěžují ledviny a otravují celý organizmus.

Prokrvení kůže zlepšují masáže a sauna. Velmi účinná je masáž suchým kartáčem. Můžete ji dělat asi 10 až 15 minut každé ráno před sprchováním. Použijte štětinový kartáč z přírodního materiálu s dlouhým držadlem (k dostání ve většině obchodů zdravé výživy). Začněte u chodidel, energicky masírujte, používejte rotační pohyby, nevynechejte žádnou část těla. Po chodidlech masírujte nohy, potom ruce a paže, pak záda a břicho, hrudník a nakonec krk. Třete se tak dlouho až kůže zrůžoví a je teplá. Po masáži suchým kartáčem je vhodné se ještě osprchovat.

TEXT: PETR PETŘÍČEK
FOTO: PROFIMEDIA. CZ

Pročistěte svoje tělo!