Přeprava zvířat

Rubrika: Mazlíčci

Při přepravě většího pejska lze poškození zadních sedadel zabránit použitím speciální plachty

Cestování se zvířaty je tím větší problém, čím větší a živější zvíře vezete. Zatímco morče nebo kočka si budou libovat ve skrýši malé přepravky, větší a nezbednější psí cestovatelé potřebují speciální cestovní klece či fixační autokšíry.

Vpřípadě střetu auta s překážkou se i malé štěně, pobíhající na sedačkách, může stát neřízenou střelou. A právě s těmito menšími psy a jejich nezodpovědnými majiteli mívají policisté největší problém Majitelé velkých psů jsou obvykle při jejich přepravě ukázněnější a mají zvířata zabezpečena – velmi často v zavazadlovém prostoru za sítí nebo mříží.

Zákon nestanoví, jak zvířata ve voze převážet, tedy zda mít psa v boxu, připásaného na popruzích nebo schovaného v kufru za mřížkou, nicméně v rámci bezpečnosti zvířete i osádky vozu je vhodné si některou z výše zmíněných vymožeností pořídit. Za nevhodnou přepravu psa sice nehrozí trestné body, ale můžete dostat až dvoutisícovou pokutu.

Za mříž nebo do boxu

Nejsnazší to mají majitelé automobilů kategorie kombi. Ti mohou dát psa do zavazadlového prostoru, který je oddělený pevnou mřížovou přepážkou, případně sítí. Jen při přepravě psa v kufru musí myslet na to, že v jeho prostoru nesmí být žádné volně položené věci, které by zvíře mohly zranit. Vše musí být pevně uchyceno a pes by měl mít také dostatek místa, aby si mohl lehnout.

Nezapomeňte dát kočce do plastového boxu měkkou podložku, aby pro ni cestování nebylo příliš stresující

Menšího psa je možné vozit také v přepravním boxu. Přepravka by však neměla být umístěna na místě spolujezdce, kde může explodovat airbag. Pokud si pes na cestování v boxu zvykne odmalička, vnímá ho jako svoji boudu a je při převozu spokojený.

Existují pevné plastové boxy nebo levnější látkové přepravky, které se však hodí jen pro menší psy a kočky. Samozřejmě je potřeba zvolit správný rozměr. Cena boxu by pro středně velkého psa je asi dva tisíce korun, pro větší psí plemena zhruba kolem pět tisíc korun.

Speciální klece

Pro přepravu psů ve středně velkých a velkých kombi autech (například Škoda Octavia kombi) jsou určeny transportní autoklece. Do zavazadlového prostoru menších kombíků jako například Škoda Fabia kombi a do krátkých třídveřových či pětidveřových aut se však zpravidla větší klec nevejde.

Proto před objednáním autoklece přeměřte zavazadlový prostor auta včetně výšky prahu. Doporučuje se zhotovit si z kartonu či z latěk maketu bočního profilu autoklece a zkusit, zda půjdou zavřít zadní dveře. Klece jsou určeny pro jednoho nebo i dva pejsky -takové jsou vybaveny odnímatelnou dělicí stěnou. Menší klece mají pravidelný tvar kvádru, větší mají přední stěnu sešikmenou. Všechny se dají velmi snadno složit.

V dobře ukotvené speciální brašně budou v bezpečí všechna menší zvířátka

Pásy a kšíry pro psy

Stejně jako lidé, tak i psi mohou být na zadním sedadle zajištěni bezpečnostním pásem. Jde o speciální popruh, který se připne k běžnému bezpečnostnímu pásu v autě. Zvíře pak může sedět či ležet na zadním sedadle, aniž hrozí, že při krizovém brzdění bude létat uvnitř vozu. Nejbezpečnější místo pro psa upoutaného bezpečnostním hrudním košem je vpravo na zadní sedačce.

Fixační autokšíry jsou vyráběny ve všech velikostech a jsou vhodné pro všechna plemena od těch nejmenších pro čivavy a krysaříky až po velikost XL pro mastify. Například pro foxteriéra či vestíka s obvodem hrudníku 40 až 60 centimetrů je vhodná velikost M, velikost L je určená pro velké psy s obvodem hrudníku 50 až 70 centimetrů (dalmatin, bígl, afgánský chrt, kokršpaněl). Velikost XL je určena pro největší psy s obvodem hrudníku 60 až 110 centimetrů (labrador, retrívr, mastif, dobrman). Pro představu: nylonové popruhy autokšírů velikosti L jsou široké 25 milimetrů a široký hrudní (zádržný) zdvojený popruh o šíři 50 milimetrů je uvnitř vypolstrován měkkou koženkou.

Upoutání psa v autě se provádí zapnutím spojovací smyčky s rychlospojkou na zapnutý autopás. Robustní značkové rychlospojky mají červené pojistky, které zapnutou rychlospojku zajišťují proti nechtěnému rozepnutí. Na spojovací smyčce je svařené chromované oko pro připnutí psa na vodítko. Orientační cena autokšírů je podle velikosti mezi 250 – 500 korunami.

Závěsné ochranné lůžko

Poslední možností, jak zvíře v autě zabezpečit, je závěsné ochranné lůžko umístěné na zadním sedadle, které je nejlepší v kombinaci se sítí. Díky síti a lůžku z nepromokavého a odolného materiálu nehrozí, že by pes znečistil sedadla. Dvousedadlové závěsné lůžko se prodává za 850 korun, jednosedadlové za 600 korun.

Přeprava koček

Pro přepravu koček a malých psů do hmotnosti šesti kilogramů dobře poslouží i vyztužená látková brašna. Vybírejte takovou, která má vyklápěcí čelní stěnu na zip a strop s bezpečnostním seřiditelným popruhem ukončeným karabinkou pro připoutání na obojek. Plastové mřížkování na bocích a víku umožňuje zvířátko uzavřít bez rizika vyskočení, a cestovat tak v klidu. Výhodou jsou dvě ucha s koženým dělitelným madlem, ukotvená pod vyztuženým dnem, která umožňují nosit tašku bez deformací. Po připnutí seřiditelného popruhu s plastovým madlem na boční oka je možné brašnu nosit i na rameni.

www.zoohit.cz, www.spokojenypes.cz, www.prochovatele.cz

TEXT: RADKA BOROVIČKOVÁ
FOTO: ARCHIV A SHUTTERSTOCK

Přeprava zvířat