Potíže močového ústrojí

Rubrika: Zdraví

Odborníci doporučují chránit se proti močovým kaménkům hlavně dostatečnou konzumací tekutin

Ty problémy se dají shrnout jednoduše: nepříjemné pocity při močení. Ten, kdo je zažil na vlastní kůži, ví, že jde o bolestivé pálení až řezání. Porada s odborníkem bývá nevyhnutelná.

Močové ústrojí se skládá z ledvin, močovodů, močového měchýře a trubice. Moč z obou ledvin odtéká močovodem do měchýře. Tam se shromažďuje až do vyprázdnění. Jak často chodíme „na malou“, je zcela individuální. Velkou roli hraje samozřejmě náš pitný režim, celková životospráva a také případná onemocnění.

Blokáda z kaménků

Dědičnost, metabolické poruchy, dlouhodobý nedostačující příjem tekutin, opakované infekce a záněty urogenitálního traktu, nevhodná strava – to vše může být důvodem vzniku močových kaménků. Tvoří se z odpadních a kamenotvorných látek usazujících se v moči. Dříve či později se pak musí dostat z ledvin přes močovody do měchýře – a tady nastává problém, zvláště jsou-li kaménky větší.

Nejčastěji jejich průchod močovými cestami vyvolá tzv. ledvinovou koliku. Dostaví se záchvaty ostré bolesti, obvykle na jedné straně těla. Bolest začíná v bedrech a postupuje k tříslům. Zvracíte, potíte se, máte kalnou moč. Vše končí, odejde-li kamének z těla ven. Pokud se tak nestane, nebo se potíže vracejí, bývá nutný zákrok lékaře. Naštěstí dnes existují různé šetrné metody, jak se kaménků zbavit, přičemž klasická „otevřená“ operace se dělá už jen výjimečně.

Umíte se bránit?

Odborníci doporučují chránit se proti močovým kaménkům hlavně dostatečnou konzumací tekutin. Přednost bychom měli samozřejmě dávat čisté vodě. Je vhodné se též vyhýbat potravinám s velkým obsahem proteinů, soli, cukru a tzv. šťavelanů (to jsou látky tvořící krystalky, které jsou častou příčinou ledvinových kamenů). Šťavelany se nacházejí například v kakau, čokoládě, špenátu či řepě. Naopak ovoce, zelenina a potraviny s vitaminem A jsou v souvislosti s močovými kaménky vhodnou prevencí.

Infekce je nebezpečná

Postihne-li vás infekce močových cest, budete pravděpodobně cítit různě intenzivní pálení a řezání při močení. Nutkání na záchod bude častější, ovšem moči může odcházet jen málo. Postupem času bude navíc zakalená a páchnoucí. Většinou se objeví i výtok z močové trubice a bolesti v podbřišku nebo bedrech.

Příčinou infekce močových cest, a tedy i měchýře, jsou bakterie, které se sem dostanou například z okolí řitního otvoru a množí se zde. Toto onemocnění postihuje nejvíce dospělé ženy žijící aktivním sexuálním životem, dále dlouhodobě nemocné a starší osoby a lidi s oslabeným imunitním systémem. Dá se léčit antibiotiky, přičemž je nutné se až do uzdravení zcela vzdát pohlavního styku.

Aby měchýř nezlobil

Hodně pijte, nejlépe jen vodu a bylinkové čaje, tekutiny střídejte. Jako prevence pomáhá vitamin C, který snižuje růst bakterií a zvyšuje odolnost organismu. Před i po pohlavním styku se vždy ihned umyjte a po aktu se vymočte – odplaví se tak možné bakterie.

Máte-li sklon k opakujícím se zánětům močových cest, potažmo měchýře, spíše než vaně dávejte přednost sprše. Vyhýbejte se parfémovaným mýdlům a pěnám. Ženy by se navíc vždy měly mýt a sušit zepředu dozadu, brání tím vniknutí bakterií do močových cest. Je také vhodné nosit hlavně bavlněné spodní prádlo a volné vzdušné oděvy. Omezte či zcela vypusťte z jídelníčku kořeněná jídla, kofein a alkohol.

Inkontinence, bolavé téma

Existuje více druhů, ovšem nejčastěji se hovoří o stresové a urgentní inkontinenci. Prvně jmenovaný typ se projevuje únikem zpravidla malého množství moči při fyzických aktivitách spojených s náhlým zvýšením nitrobřišního tlaku – při kašli, kýchnutí, smíchu, běhu apod. Postiženy touto „patálií“ mohou být ženy po porodech, ty které jsou po přechodu i ženy ve stáří. Příčinou je ochabnutí svalů (např. vinou nadváhy), změna vzájemného vztahu měchýře a vnitřního genitálu či zhoršující se pevnost svalů odpovídajících za vodotěsné uzavření močové trubice.

Ledvinné tepny přivádí do ledvin krev. Jejím filtrováním vzniká moč. Ta odtéká močovody do močového měchýře a odtud močovou trubicí z těla ven.

Při tzv. urgentní inkontinenci je porucha složitější. Falešnou dráždivostí dochází k únikům moči i přesto, že měchýř není zcela naplněn. Ženy v kteroukoli denní i noční dobu mohou pociťovat náhlé nucení na močení. Mezi příčiny vzniku urgentní inkontinence patří infekce dolních močových cest, zúžení močové trubice, nádory měchýře, močové kameny, cukrovka aj.

Inkontinence sice život neohrožuje, ale rozhodně ztrpčuje. Pokud už vás tato nepříjemnost potká, naučte se ji mít pod kontrolou. K praktickým radám patří skoncovat s kouřením, nepít nápoje s kofeinem a naučit se posilovat svaly močového měchýře speciálními cviky. Důležité je též udržovat si správnou váhu.

Inkontinenci však lze úspěšně řešit – kromě již zmiňovaných cviků nebo léků vyvinula lékařská věda dnes již běžně používaný chirurgický zákrok založený na použití speciálních polypropylenových pásek. Ty se volně vkládají pod močovou trubici, přičemž úspěšnost operace dosahuje 90 až 95 %.

Další možné problémy

A co ještě nás v případě močového ústrojí může pěkně potrápit? Třeba infekce, zánět nebo úplné selhání ledvin. Takto nemocnému člověku začne rychle stoupat teplota a objeví se náhlá a silná bolest v pase a v zádech. Neodchází žádná moč či jen malé množství a postupně vznikají otoky a zvyšuje se váha.

U mužů jsou běžné také potíže s prostatou. K obecným příznakům patří časté, naléhavé a někdy bolestivé nucení na močení, moč může být krvavá. Proud je oslabený a postižený může mít pocit neúplného vyprázdnění močového měchýře. Uprostaty jde ponejvíce o její zvětšení (zbytnělá prostata, kterou močová trubice prochází, ji zužuje a brání tak volnému průtoku moči), zánět (příčinou bývají bakterie) či rakovinu (rozvíjí se pomalu a bez příznaků až do okamžiku, kdy začne ovlivňovat močení).

Pánové, myslete na prevenci!

Potíže s prostatou se mohou objevit v každém věku. Pomyslnou hranicí, kdy by si měl muž prostatu preventivně nechat vyšetřit, je 40. rok věku. Po padesátce by pánové měli chodit na tuto prohlídku rok co rok. Pak je možné odhalit eventuální nádor prostaty včas a další terapií pacienta zcela vyléčit.

TEXT: HELENA NOVOTNÁ
FOTO: SHUTTERSTOCK

Potíže močového ústrojí