Podzimní péče o zahradní nábytek


Kromě zahrady se na podzim musíme také dobře postarat o zahradní nábytek. Pokud nemáme krytou terasu nebo pergolu, je zapotřebí jej přinejmenším uklidit.

Opravená místa ošetříme třeba silnovrstvou lazurou (OBI)

Co dělat, abychom se z funkčního a pěkného nábytku netěšili jen jednu sezonu? Nábytek očistíme a ošetříme vhodným přípravkem, který nám doporučil výrobce nebo prodejce. Vybereme si produkty vhodné pro materiál, z něhož je konkrétní nábytek vyroben. Pokud jej ponecháme na terase nebo pod pergolou, je důležité, aby nohy nestály ve vlhku. Také jej můžeme chránit před prachem, deštěm a sněhem krytem, který pořídíme v obchodech. Plastové kryty stojí pár stokorun, ale za kvalitní značkové potahy zaplatíme až několik tisíc korun. Dřevěný a ratanový nábytek musí i pod krytem dýchat, jinak by mohl chytit plíseň.

Dřevěný nábytek

Dřevo je přírodní živý materiál, který v závislosti na vlhkosti vzduchu neustále pracuje, rozpíná se a smršťuje. Tvrdá dřeva jsou odolná, ale vyžadují péči jak v průběhu sezony, kdy je zapotřebí nábytek olejem dvakrát až třikrát natřít, tak před zimou, kdy jej očistíme a ošetříme ještě jednou. Toto dřevo neobsahuje tolik oleje jako například teak. Na umytí použijeme čisticí prostředek na dřevo. Řídíme se návodem uvedeným na obalu. Pokud to nestačí, lze postup opakovat. Je-li nábytek hodně špinavý, pomůže vysokotlaká hadice. Před natřením olejem ale musí být dřevo úplně suché.

Zahradní nábytek je před zimou zapotřebí umýt, osušit a uklidit na suché místo (Kettler)

Často si pořizujeme zahradní nábytek z teakového dřeva. Je možné, že není od výrobce opatřen povrchovou úpravou. Pak časem získá šedavou patinu. Jestli chceme mít nábytek v tmavších barvách, musíme jej napustit teakovým olejem. Jakmile je dřevo jednou naolejováno, je potřeba o něj pečovat pravidelně.

Exotické dřeviny (akácie, meranti, yellow balau, eukalyptus, durian a další) a ratan ošetřujeme vhodnými speciálními čisticími přípravky, které nábytek očistí a nevysuší. Pokud jsou na nábytku tmavé skvrny nebo usazeniny prachu, je nutné použít smirkový papír nebo brusnou houbičku, obzvláště v případě, že je povrch drsný. Postupujeme vždy v jednom směru. Je-li nábytek mořený, natřeme opravená místa vhodným odstínem mořidla a po zaschnutí použijeme olej nebo jiný doporučený přípravek. Ošetřený nábytek uložíme v suchu.

Kov, plast a umělý ratan

Čistič Golden Care Teak Cleaner obnovuje a oživuje teakové dřevo. Cena okolo 359 Kč. Ochrana Protector stojí od 539 Kč (Mountfield)

Zahradní nábytek dále může být z ocele. Kvalitní nábytek má třeba povrchovou vrstvu Thermosint, která kov chrání před korozí. V takovém případě může nábytek přečkat zimu venku. Kovové sestavy bez speciální povrchové vrstvy je dobré na zimu uklidit. Případné dřevěné komponenty, například područky, ošetříme olejem.

Nábytek z hliníku je obvykle vyroben ze slitiny mědi a hliníku označované názvem dural nebo duraluminium, což je obchodní označení pro různé slitiny (obvykle 90–96 % hliníku a 4–6 % mědi s menšími přísadami hořčíku, manganu a podobně). Oproti čistému hliníku je dural jen nepatrně těžší, ale až pětkrát pevnější i tvrdší. K údržbě postačí vlažná voda a hadřík, pozornost věnujeme syntetickým textiliím a výpletům.

Plastový nábytek

Impregnace na dřevo. Vodou ředitelná, bezbarvá. Vytváří rovnoměrně savé podklady. Balení 0,75 l je za 199 Kč, 2,5 l je za 599 Kč (OBI)

Hlavně ten levnější v mraze může zkřehnout, proto ho na zimu očistíme prostředkem na plasty, opláchneme vodou, osušíme a následně uskladníme. Vyplétaný nábytek z umělých vláken (Sunloom, Hularo) je odolný a výrobci deklarují, že může zůstat venku přes zimu. Nábytek z levnějších materiálů by neměl být vystavován teplotám nad 40 °C a v zimě teplotám pod 0 °C. V období mrazů, kdy materiál křehne, by mohlo dojít k jeho popraskání.

www.mountfield.cz, www.obi.cz, www.kettler.cz, www.stachema.cz

text: Helena Štětinová
foto: Archiv firem

 

Vybíráte zahradní nábytek? Kompletní nabídku včetně příslušenství naleznete na www.give.cz/zahradni-nabytek

 


Podzimní péče o zahradní nábytek


Komentáře

Jedna reakce na Podzimní péče o zahradní nábytek

  1. javurek napsal:

    My to máme nejjednodušší. Máme takovou sedačku z umělého ratanu a jen sundáme polštářky a mám vystaráno. 🙂 To byl jeden z důvodů, proč jsem se pro umělý ratan rozhodla. S dřevěným nábytkem bylo hrozně moc práce.

Napsat komentář


DOBRÉ RADY

  • Pro dřevěný nábytek platí, že je třeba u něj pravidelně dotahovat spoje. Jinak hrozí, že se do míst okolo volného kování dostane voda. Ta by mohla po zmrznutí pnutím dřevo poškodit.
  • Zahradní dřevěný nábytek se nesmí uschovat v příliš suché a teplé místnosti, protože dřevo pracuje a mohlo by rozeschnout. Perfektním místem pro přezimování je garáž, kde je nábytek v suchu, ale zároveň větrá.
  • Péči potřebují také sedáky, slunečníky a plachty. Sejmeme z nich potahy a vypereme je podle pokynů výrobce. Většinou je doporučené praní při 40 °C za použití běžného pracího prostředku. Suchou výplň vložíme zpět do potahu a uložíme na místo, kde se na textilní doplňky nebude prášit.