Plody ze zahrádky

Rubrika: Recepty

Z rybízu a angreštu můžeme vykouzlit nekonečné množství pikantních moučníků, ale také jimi ochutit masové pokrmy. Třeba v podobě angreštového čatní nebo rybízové zavařeniny `a la brusinky.

Rybíz a angrešt dříve dozrávaly v každé zahrádce. Naše babičky zpracovávaly toto drobné ovoce především na džemy a sirupy, zavařovaly jako kompoty, v létě využívaly jako náplně oblíbených ovocných koláčů s drobenkou nebo do bublaniny. Dobře vyzrálý rybíz má příjemnou sladkokyselou chuť, angrešt bývá nakyslý až sladký. Čerstvé, i v kombinaci s jiným ovocem, je můžeme konzumovat v jogurtu, pudinku, v mléčných koktejlech, zmrzlinách. Jejich pikantní sladkokyselou chuť oceníme v domácích džemech a omáčkách, které se hodí jak na pečivo a sladké zákusky, tak k masům. Také pečeným i nepečeným moučníkům dodá toto ovoce pikantní příchuť, hezky vypadá i jako ozdoba zákusků.

Na džemy, marmelády a rosoly sklízíme angrešt teprve dozrávající, protože má vysoký obsah pektinů i kyselin. Z rybízu je nejoblíbenější červený, bílý je vzácnější, černý má dvojnásobné množství vitaminu C než citrusové plody.

Linecký koláč se sněhem

těsto: 300 g hladké mouky, 100 g cukru moučka, 150 g másla nebo Hery, 4 žloutky, lžíce mléka; sníh: 150 g krystalového cukru, 1 vanilkový pudink v prášku, 500 g červeného rybízu, 4 bílky

Ze surovin vypracujeme rukou hladké těsto, necháme chvíli odpočinout a pak vyválíme. Dáme na vymazaný a vysypaný menší plech a pečeme při 200 °C asi 20 minut. Připravíme si sníh: promícháme 150 g cukru a vanilkový pudink, vsypeme rybíz. Ušleháme tuhý sníh z bílků a zlehka vmícháme do rybízu. Na upečené těsto stejnoměrně navršíme rybízový sníh a uhladíme. Pečeme při 170 °C 5 až 10 minut, až sníh lehce zezlátne.

Rybíz `a la brusinky

1 kg rybízu, 650 g cukru, kousek celé skořice, 4 hřebíčky, 1,5 dl vody, na opláchnutí 1 l vody a 1 l octa

Rybíz opláchneme ve vařicí vodě s octem. Pak dáme se všemi přísadami do kastrolu a 10 minut povaříme. Ochutnáme, podle potřeby přidáme cukr nebo citronovou šťávu a chvilku povaříme. Hned plníme do skleniček.

Angreštový koláč s krémem

těsto: 300 g hladké mouky, 150 g másla, 100 g moučkového cukru, 2 vejce, kůra z jednoho citronu; náplň: 200 g angreštu, 100 g cukru, 3 vejce, 100 ml smetany ke šlehání, hrst angreštu na ozdobu

Mouku s cukrem a změklým máslem zpracujeme prsty na drobenku. Na ni vyklepneme vejce a zapracujeme. Přidáme nastrouhanou citronovou kůru a prohněteme, až bude těsto hladké. Zabalíme ho do fólie a v chladničce necháme aspoň hodinu odpočívat. Troubu předehřejeme na 180 °C, horkovzdušnou na 160 °C. Těsto rozválíme, dáme do formy o průměru 26 cm a propícháme vidličkou. V troubě čtvrt hodiny předpečeme do světle zlaté barvy.

Připravíme náplň: angrešt a cukr krátce povaříme, pak rozmixujeme. Vmícháme ušlehané vejce se smetanou. Na těsto rozdělíme hrst angreštu a zalijeme krémem. Pečeme ještě 25 až 30 minut. Pro kontrolu na povrch zatlačíme lžičkou: měl by se chvět jako pudink. Pokud nám náplň připadá tekutá, pečeme dalších pět minut. Než koláč vyjmeme z formy, necháme ho aspoň čtvrt hodiny chladnout.

Tvarohová bublanina

4 vejce, 200 g Hery, 150 g moučkového cukru, 500 g tvarohu, 350 g krupice, 1 dl mléka, 1 citron, 500 g červeného a černého rybízu

Tuk smícháme s cukrem, přidáme žloutky a tvaroh. Rozředíme mlékem a přisypeme krupici, vmícháme nastrouhanou kůru a vymačkanou šťávu z citronu. Z bílků ušleháme tuhý sníh a přimícháme do těsta. Dáme na vymazaný plech vysypaný strouhankou. Navrch přijde ovoce. V předehřáté troubě pečeme 40 až 50 minut při 180 °C.

Angreštové čatní

1,5 kg angreštu, 250 g cibule, 175 g rozinek, 350 g krystalového cukru, 1 lžičky perníkového koření, 1 lžička mletého hořčičného semínka, 25 g soli, 600 ml bílého octa

Cibuli nakrájíme, povaříme v troše vody do měkka a scedíme. Angrešt přisypeme s ostatními přísadami do hrnce a zalijeme octem. Na mírném ohni vaříme asi hodinu do zhoustnutí, pak rozdělíme do sklenic.

Malinovo-rybízový sorbet

300 g malin, 150 g červeného nebo černého rybízu, 2 bílky, 100 g krupicového cukru, 6 lístků máty

Ovoce rozmixujeme na kaši a v nerezové nebo plastové misce dáme asi na 2 hodiny do mrazáku. Bílky vyšleháme s cukrem do tuha. Do částečně ztuhlé ovocné kaše vmícháme sníh a nasekanou mátu. Dáme znovu zmrazit.

Ovocný koktejl

angrešt nebo rybíz, mléko, cukr

Všechny suroviny (poměr zvolíme podle chuti) rozmixujeme, vychladíme kostkami ledu a podáváme.

TEXT: IVA TVRZOVÁ
FOTO: SHUTTERSTOCK

Plody ze zahrádky