Plíseň na fasádě

Černý povlak plísně na fasádě domu je vždy problémem – omezuje životnost stavby, znehodnocuje ji a ještě škodí lidskému zdraví. Důvodů, proč se objevuje, je několik.

V zárodku plíseň vypadá jen jako špína na fasádě, zvětšující se černý povlak však jasně říká, že je nejvyšší čas proti ní zakročit

Nejprve je nutné pochopit, že plísně jsou mikroskopické houby, které rostou všude tam, kde je dostatek vlhkosti. Rozmezí teplot umožňující jejich život je poměrně široké (-10 oC až +40 oC), většinou však dobře rostou při teplotě kolem 25 oC. Proto se plísním nejvíce daří v přírodě od jara do podzimu.

Obecně se dá říci, že biotické napadení fasád plísní se vyskytuje převážně na severních, severovýchodních, severozápadních a západních stranách objektů, tedy tam, kde je vlhkost z ovzduší podpořena dlouhodobým stínem (nejenom stromů a keřů a okolní zástavby). Pak nadměrná vlhkost na fasádě kondenzuje a stává se živnou půdou pro růst organických mikroorganismů – plísní, ale i řas amechu. Světlo a kyslík plísně ke svému růstu vůbec nepotřebují.

Netěsnící okna, trhliny v omítce – to všechno jsou místa, kde se plísním daří

Smutné je, že plísně nejsou vybíravé. Pokud je splněna základní podmínka – stálá vlhkost, napadají všechny typy fasádních systémů – břizolitovou omítku, tenkovrstvou omítku na zateplovacím systému, ale třeba i fasádu z plastových palubek.
Zejména omítky a barvy na bázi akrylátových pryskyřic jsou vůči plísni odolné jen málo. Cementové, vápenné nebo silikátové barvy a omítky jsou do jisté míry chráněny vysokým pH, které plísně nemají rády.

Jak na plíseň

Pro definitivní odstranění plísně je nejprve nutné najít zdroj vlhkosti a udělat patřičná stavební opatření, která dalšímu vlhnutí zdí zamezí. Někdy je také třeba pokácet vysoké stromy a keře v bezprostřední blízkosti napadené stěny, a tím snížit zastínění domu. A v neposlední řadě je nutné ošetřit vlastní fasádu. Nejprve odstranit starý nátěr a všechny plochy zasažené plísní a pak na ně aplikovat účinný protiplísňový odstraňovač (např. Sanatherm odstraňovač plísní, Capatox, Fungisan Super proti plísním). Vždy postupujeme podle návodu výrobce.

Zleva je brána zastíněna stromem, proto také na této straně plesniví

Po aplikaci běžných chemických přípravků (např. Savo) se stává, že se po čase plíseň na inkriminovaných místech znovu objeví. Pokud se tak stane, je nutné zkombinovat chemii, určenou pro dlouhodobé ošetření, s ručním odstraněním omítky. Na nový fasádní nátěr zvolíme barvu se zvýšenou odolností proti růstu mikroorganismů (např. z řady Actin nebo Barlet akrylát plus, Barlet silikon ad.). A nezapomeňte, prevence je vždy výhodnější než pozdější likvidace škod!

TEXT A FOTO: MARTINA LŽIČAŘOVÁ

Plíseň na fasádě

Plíseň na fasádě