Nový nátěr dveří

Tyto staré dveře v chalupě si už o nový nátěr vysloveně říkají. Zrenovované a opět s původním kováním budou velmi pěkné

Natírání dveří není tak náročné. Je však třeba vědět, co udělat se starým nátěrem, jak opravit poškození dveří, čím ošetřit dřevo, kdy natírat, jakou barvu zvolit a podobně.

Nejprve bychom si měli ujasnit, jestli nám stačí jen přetřít původní barvu a nebo jestli chceme starý nátěr odstranit. Pokud nejsou dveře poškrábané a barva na nich je v dobrém stavu (nepopraskaná, neodřená či jinak narušená), pak stačí dveře jen přetřít. Na původní barvu tak prostě naneseme další vrstvu. Ve většině případů je ale odstranění původního nátěru vhodné. Nová vrstva tak bude kvalitnější a bude mít delší životnost.

Bez odstraňování nátěru

Nejprve dveře zbavíme kování. Před nátěrem je potřeba dveře řádně umýt a popřípadě odmastit hlavně v okolí kliky. Doporučuje se také mírně je nejjemnějším smirkovým papírem přebrousit.

Lak Quick Drying Varnish je určen k nátěrům na dřevo

Dveře nenatíráme přímo na futrech, ale sundáme je z pantů a položíme do vodorovné polohy, aby barva vytvořila souvislý film. Můžeme je položit na pracovní stůl nebo na kozy. Jednotlivé vrstvy barvy klademe do kříže. Vhodné je použití válečku na lakování a nanášení vodou ředitelných a syntetických barev, který po sobě nezanechává tahy jako štětec. Malování se musíme snažit dokončit co nejrychleji. To znamená natřít jednu vrstvu najednou, aby se na místech spojů nevytvořily viditelné pruhy. Nesmí se nám stát, že začne okraj jedné natřené části schnout dříve, než se spojí s jinou částí nátěru. Vznikl by nám tak po zaschnutí na dveřích nehezký spoj.

Odstranění starého nátěru

Poškozený původní nátěr je třeba odstranit. To lze v podstatě dvěma způsoby. Buď mechanicky, anebo použitím speciálních chemických prostředků. Na mechanické odstranění využijeme opalovací lampu nebo elektrickou horkovzdušnou pistoli, se kterými starý nátěr natavíme, aby šel lépe dolů, a pak jej seškrábeme. Pozor je třeba dát na skleněné výplně, které by žárem mohly popraskat.

Renovace bohatě zdobených dveří je náročná. Už při odstraňování starého nátěru musíme být velmi opatrní, abychom nepoškodili některý ozdobný prvek

Při druhém způsobu využijeme tzv. odstraňovačů barev. Můžou být tekuté, případně v podobě pasty. Většinou obsahují dimetylenchlorid nebo žíravý natron. Pozor na dodržení zásad bezpečnosti při práci uvedených v návodu! Používáme gumové rukavice. Tekutý odstraňovač natíráme štětečkem na povrch dveří ve vodorovné poloze. Necháme odstraňovač působit tak dlouho, až barva začne nabobtnávat. Pak ji odstraníme škrabkou. Dřevěný povrch pak podle typu odstraňovače zneutralizujeme dle návodu.

Odstraňovací pastu naneseme na povrch dveří, a to ve velkém množství. Necháváme ji dlouho působit. Čím silnější vrstva barvy, tím déle. Pak ji seškrábneme škrabkou a opět očištěný povrch dřeva neutralizujeme (viz návod).

Vyspravení a nátěr

Po odstranění nátěru dveře jemným smirkovým papírem přebrousíme. To, co zbrousíme, ale nevyhazujeme. Z pilin a syntetické pryskyřice můžeme vytvořit tmel, kterým vyspravíme škrábance. Při použití tohoto tmelu docílíme, že vyspravené nerovnosti budou mít podobný odstín. V případě, že dveře nebudeme lakovat bezbarvým lakem nebo lazurou, ale netransparentní barvou, je možné rýhy vyspravit jakýmkoliv tmelem na dřevo. Opravíme všechna poškozená místa (oděrky, vrypy apod.) Po zatmelení místa jemně přebrousíme.

Multi Purpose Wood Filler je jednosložkový akrylátový tmel určený k drobným opravám před mořením a lakováním dřeva v interiéru a exteriéru

Častým poškozením dveří, zvláště působením vlhka, bývají deformace jejich hran. Většinou postačí oprava pomocí epoxidového tmelu. Po zatmelení hrany můžeme k opravovanému místu připevnit izolepou dřevěnou lištu obalenou páskou PVC, na kterou se tmel nenalepí a vytvrdí se do nové, dobře držící, rovné hrany. Po vytvrzení tmel obrousíme smirkovým plátnem zrnitosti 60.

Pak již následuje vlastní nátěr jako u varianty první. Po zaschnutí nátěru našroubujeme kování. Je dobré použít znovu původní kování. Pokud potřebuje opravit, vyplatí se to udělat, protože nová klika a zámek by mohly nevhodně narušit dosavadní vzhled dveří.

Jaký nátěr zvolit

Důležitým hlediskem při výběru nátěrové hmoty je samozřejmě materiál, který budeme natírat, v našem případě dřevěné dveře. Takže budeme požadovat barvu na dřevo. Druhým kritériem je, jestli se jedná o dveře vchodové (exteriérové) nebo v interiéru. Podle toho zvolíme buď nátěr na dřevo venkovní, anebo vnitřní.

Na detailu dveří je vidět, jak se starý nátěr drží zejména v rýhách vyřezávané ozdoby

Dále se pak můžeme rozhodovat mezi bezbarvým lakem (transparentním), lakem poloprůhledným (lazurovacím) nebo neprůhledným(krycím). Záleží na tom, jestli budeme chtít nechat vyniknout přirozenou krásu dřeva. V takovém případě použijeme jako podklad bezbarvý lak a na další vrstvu nátěru vezmeme lazuru. Vhodný je například Luxus lazurovací lak na dřevo nebo Balakryl special – Dixol, který zvýrazňuje kresbu dřeva.

Jestliže však je dřevo dveří již hodně opravované, bude lepší zvolit nátěr krycí, pod kterým se opravy dřeva lépe schovají. Pokud se jedná o vchodové dveře, měla by barva nového nátěru být podobná původní, abychom zachovali dosavadní celkový ráz chalupy. U vnitřních dveří se řídíme většinou podle toho, v jakých barvách chceme interiér mít. Krycích barev na dřevo je na našem trhu velké množství, např. vodovou ředitelný Eternal mat Revital nebo akrylátový lak pro vnitřní nátěry dřeva Sokrates aquafin 5100 a jiné.

POSTUP RENOVACE DVEŘÍ

TEXT: PETR PETŘÍČEK
FOTO: ZDENĚK ROLLER, PAVEL VESELÝ, MILAN MIZERÁK, RONSEAL

Nový nátěr dveří