Než začnete stavět dům

Každý z nás to potřebuje. Je to velké a většinou drahé, co je to? Bydlení! Vizi moderního urbanizmu socialismu v podobě sestěhování do paneláků jsme již dávno opustili. Trendem současné doby je bydlení mimo město, v souladu s přírodou a nejlépe s vlastní zahradou. Co byste měli vědět, než začnete budovat svůj vysněný dům?

 

 

Časový plán a pevné zdraví do začátku
Stavba rodinného domu je i s přípravou dlouhý proces, během kterého se budete pravděpodobně muset naučit spoustu nových věcí a obrnit se trpělivostí. Čeká vás komunikace s  úřady, dodavateli, apod. Také musíte důkladně zvážit, jak chcete po zbytek života bydlet. V neposlední řadě se alespoň obecně seznamte se stavebním zákonem, naleznete tam užitečné informace.

 

Výběr parcely
Pozemek, na kterém plánujete postavit rodinný dům, musí být (podle stavebního zákona) taková část území, která je určená regulačním plánem k zastavění. Zní to sofistikovaně, ale v praxi to znamená, že si svůj vyhlédnutý pozemek půjdeme ověřit na městský úřad. Tam budete chtít územní plán obce, kde jsou tyto informace dostupné. Stavební parcely mají většinou červenou barvu. Pozorně si prostudujte také popis regulačních zásad, kde se dozvíte, kolik procent plochy můžete zastavět apod. Během výběru vhodného pozemku sledujte také dostupnost inženýrských a občanských služeb. Tedy zda máte k domu přípojku vody, plynu a elektřiny a také se poohlédněte po nejbližší samoobsluze, mateřské školce a hospůdce. Věřte, investovaná snaha se vám bohatě vrátí.

 

 

Jaké bydlení a za jakou cenu?
Než vkročíte do dveří architektonického studia či stavební firmy, proveďte finanční rozvahu. Zamyslete se, kolik peněž můžete a chcete do bydlení investovat. Orientační cenu výše hypotéky, na kterou dosáhnete, můžete získat na internetových hypotečních kalkulačkách. Nicméně ta se od reality může lišit, a pokud chcete mít jistotu, navštivte rovnou banku. Dále se musíte rozhodnout, jestli chcete mít dům z cihel, dřevostavbu nebo montovaný dům. Vše se bude nejspíše odvíjet od finančních možností a preferencí.

„Počítat také musíte v dlouhodobém časovém horizontu, tedy kolik vás bude dům stát na počátku a kolik bude stát v letech jeho provoz. Zdánlivě levné domy se mohou prodražit později, díky vyšší náročnosti jejich provozu na energie,“ říká Martin Sochor ze společnosti Wienerberger. Nicméně zde neplatí přímá úměra, tedy čím dražší dům na začátku, tím levnější jeho provoz bude.  Nákladově optimálním řešení domů se zabývají také orgány EU, které přinesly novinku – energetické průkazy budov. Tím budete muset svůj dům opatřit pouze v případě, když byste jej prodávali či pronajímali.

 

 

Projekt – váš nový domov na obrázku
Pokud nejste ze stavebního oboru, máte de facto dvě možnosti, jak si obstarat projekt. Buď vám jej zpracuje na míru architekt přesně podle vašich přání nebo si vyberete ze široké škály  typových  projektových domů. Např. Porotherm důmWienerberger nabízí 750 projektů a můžete si zvolit i variantu na klíč, tedy se zajištěním realizace jejich stavby.  Jako odměnu pro architekta počítejte 10 % z celkové ceny domu. Pamatujte na to, že čím lépe a detailněji budete mít zpracovanou projektovou dokumentaci, o to více starostí si ušetříte během samotné stavby, kdy se věci řeší obtížněji a pod časovým tlakem. Rozmyslete si proto vše do nejmenšího detailu. Nezapomeňte  na  příjezdové cesty a budoucí možné úpravy (zimní zahrada, bazén,…).

 

 

Stavebnímu dozoru věřte, ale…
Na samotnou stavbu vám bude dohlížet stavební dozor. Jedná se o firmu nebo člověka, který bude zodpovědný za to, že stavba probíhá podle projektové dokumentace, dodržování platných předpisů a norem. Nejlepší variantou je spolupráce s nezávislým odborníkem, na kterého máte dobré reference. Než se pustíte do samotné stavby, mějte od tohoto dozoru odhad peněž s detailním rozpisem položek. Předejdete případnému handrkování nad nedorozuměním – já jsem myslel, že Vy víte….

 

 

Stavební povolení?
Pokud se chystáte stavět běžný rodinný dům (do 150 m2 s nejvýše dvěma nadzemními podlažími, podkrovím a sklepem na stavebním pozemku), stavební povolení nebudete potřebovat. Postačí stavbu ohlásit příslušnému stavebnímu úřadu.
Teď už se můžete pustit do samotné stavby domu. Ideální je začít na jaře, aby stavba probíhala během hezkých jarních a letních dní. Na zimu se pak již budete stěhovat do vašeho nového rodinného hnízda. Připravte si alespoň minimální finanční rezervu. Je možné, že jste i přes důkladnou přípravu na něco zapomněli. Odměnou za vaše úsilí bude krásné a spokojené bydlení na celý život.

 

TEXT: REDAKCE
FOTO: POROTHERM DŮMWIENERBERGER

Než začnete stavět dům