Návrat smaltu


Výrazně barevné smaltované nádobí s veselými obrázky zvířat je určeno na běžné vaření, ale bude i pěknou dekorací (Smaltum)

Určitou dávku nostalgie, ale i veselou hravost a originalitu vnesou do interiéru chaty či chalupy předměty se smaltovaným povrchem. Ať je to nádobí, vybavení do koupelny nebo různé bytové doplňky.

Smalt má velmi starou historii, techniku smaltování ovládali už ve starověké Indii, Číně, Japonsku a Egyptě. Tehdy se využívala zejména při povrchovém zpracování drahých kovů, hlavně jako zdobicí prvek na špercích. Jde o sklářskou techniku, jejímž základem je křemík, který dává smaltu tvrdost a zajišťuje mu dlouhou životnost. Složení smaltu záleželo i na tradici a na každé smaltérské dílně.

Rozvoj smaltu u nás

U nás se smalt objevil už v období Velkomoravské říše, jeho zbytky nalezneme i na svatováclavské koruně. Oblíbený byl ve středověku, nejen jako součást šperků a náboženských předmětů, ale smaltované se dělalo i nádobí. Smaltem zdobené šperky známe z renesance i secese. V 19. století se začalo vyrábět smaltované plechové nádobí. Tento smalt má ale jiné složení než ten jemný šperkařský. Výhodou smaltu je jeho dokonale hladký a hygienický povrch, nic se z něj neuvolňuje do připravovaných pokrmů.

Bandasky i nočníky

Až do poloviny minulého století se ze smaltovaného plechu vyrábělo téměř vše, na co si jen v domácnosti pomyslíte. Vedle nádobí – hrnců, kastrolů, pekáčů, konvic, hrnečků to bylo různé kuchyňské náčiní a doplňky, především naběračky, cedníky, struhadla, různé odměrky, bandasky, dózy na potraviny i schránky na pečivo. Pro osobní hygienu sloužily smaltované lavory, džbány na vodu, mýdelníky a nočníky, levnější varianta k dražším porcelánovým předmětům. Kromě plechu se smaltovala i litina. Z ní se dělaly hlavně pekáče, lívanečníky a různě tvarované formy na pečení.

 

Z barev byla velmi oblíbená šmolkově modrá, ale používaly se i další – zelená, krémová, hnědá, šedá, červená. Nádobí bylo převážně jednobarevné, ale našli bychom i kousky s pestrými vzory.

Na chalupu se smalt hodí

Na mnoha chalupách se smaltované předměty zachovaly a chalupářky je používají, nebo je mají alespoň pro dekoraci. I v našich reportážích z návštěv je můžete na fotografiích často vidět.

Pokud žádný starý smaltovaný předmět nevlastníte, ale líbí se vám, nemusíte obíhat jen bazary. V současnosti získalo smaltované nádobí a doplňky opět na popularitě. Vyrábí je u nás několik firem, zajímavé kousky najdete i u výtvarníků. Vybavení kuchyně tak můžete obohatit o různé jednobarevné i veselým dekorem zdobené hrnce, hrnečky, kastroly, pánve, konvice, podnosy, cukřenky, talíře, v litinových formách zas upéct bábovku, beránka nebo rybu.

V koupelně se bude hezky vyjímat smaltovaná mýdlenka a džbán na vodu. Jisté nostalgické kouzlo přinesou do interiéru smaltované obrázky, ozdobné věšáky, různé cedule nebo hodiny.

www.smaltum.cz, www.smalt.eu, www.cnp.cz, http://parez.aspone.cz

TEXT: IVA TVRZOVÁ
FOTO: MICHAL TVRZ A ARCHIV FIREM


Komentáře

Jedna reakce na Návrat smaltu

  1. Petra napsal:

    Dobrý den,
    chtěla bych se zeptat,kde se dají koupit výrobky ze sv.modrého smaltu.
    Děkuji za info
    Petra

Napsat komentář


TIP!

Rodinné muzejíčko smaltu vybudovali v Netvořicích u Benešova výtvarníci Jiří Trnka a Jindra Šmídová. Najdete tu na čtyři sta exponátů, jež kdysi provázely každodenní život našich předků, převážně kuchyňské předměty denní potřeby z konce 19. až 1. pol. 20. století.

www.detskahriste.cz/rodinne-muzejickosmaltu