Nábytkové kování

Rubrika: Interiér

Pomyslnou třešničkou na dortu může být u skříní, skříněk, komod, knihoven a dalších kousků nábytku jejich kování.

Nábytková úchytka kombinuje kov a porcelán (Sekar), Kovaná úchytka s kruhem s povrchovou úpravou staré železo (Sekar), pevný oblouk s ozdobně tvarovaným zakončením (Sekar), pohyblivý oblouk se štítkem a klíčová rozeta s povrchovou úpravou nikl (Sekar)

K nábytkovému kování patří úchytky na dvířkách a zásuvkách, klíčové štítky, klíče a závěsy neboli panty. Nejvýrazněji se na nábytku uplatňují právě úchytky. Pokud se nám ty původní nelíbí nebo na nich léta používání už zanechala viditelnou stopu, můžeme je vyměnit za nové.

Na chalupářském nábytku vypadají pěkně keramické nebo porcelánové knopky

Nemusíme se držet původního tvaru a stylu, ale klidně vybereme úchytky odlišné. Měly by ale ladit s interiérem nebo výraznějšími doplňky v místnosti. Tvarově a barevně zajímavé kování dokáže nábytek pěkně oživit i výrazněji proměnit. Nápadnější úchytky mohou vzhledově sjednotit i různé kousky nábytku.

Různé tvary i názvy

Nejčastěji se používají tak zvané knopky, což jsou vystouplé úchytky mající kulatý, oválný, hranatý i jiný tvar. Upevňují se k nábytku v jednom bodě. Podélné úchytky – vodorovné nebo svislé – mohou být rovné nebo obloukově vyklenuté, pevné nebo s pohyblivým madlem či kruhem, upevňují se ve dvou bodech. Pokud jsou na štítku, vyžadují většinou čtyři body pro upevnění.

působí jako zapuštěné, ale jde o povrchové úchytky

Výhodou kování se štítkem je, že dokáže překrýt i případné poškození nábytku kolem původní úchytky. Tak zvané kapsy nacházely dříve uplatnění především u kancelářského nábytku, dnes se běžně používají pro bytový nábytek, hlavně u zásuvek. Upevňují se ve třech či čtyřech bodech.

Zápustné úchytky nepřekážejí v prostoru, ale musí být do nábytkových dvířek zadlabány. Většinou si můžeme ve stejném designu koupit knopku, oblouk, visací úchytku, klíč i klíčový štítek.

Vyberte si styl

vodorovná úchytka s pohyblivým obloukem na štítku je na světlém nábytku výrazným prvkem (Jitona)

Vedle základních tvarů kování zvolíme i vhodný styl. Vybrat můžeme kování v různém historizujícím pojetí, a to ve zdobnějším zámeckém či měšťanském stylu nebo ve střízlivějším rustikálním. Někdo dá spíše přednost jednoduchým moderním nebo originálním tvarům, jež podtrhnou i zajímavé materiály. Ty hrají také svou roli v konečném vzhledu kování.

Materiály a povrchová úprava

Nábytkové úchytky bývají nejčastěji ze dřeva a kovu, v poslední době se hodně objevuje keramika a porcelán. Někdy se materiály kombinují – kov s porcelánem, keramikou, sklem, přírodním kamenem nebo kůží. Úchytky pro dětský nábytek se kvůli bezpečnosti vyrábějí i z gumy a podobných měkčích hmot. Kovové úchytky mohou být z mosazi, mědi, nerezu, železa i různých slitin, povrchy v odstínu zlata, stříbra, mědi, mosazi, bronzu, chromu, niklu, oceli, železa, a to v lesklém nebo matném provedení či s patinou.

text: IVA TVRZOVÁ
foto: ARCHIV FIREM a shutterstock

Nábytkové kování

Nábytkové kování