Malá krbová kamna

Rubrika: Interiér

Rozhodli jste se při zimním pobytu na chalupě, že si sem na příští sezonu již konečně pořídíte krbová kamna, abyste tu zajistili větší pohodu a komfort?

Dlouhé zimní večery patří k ideálním chvilkám domácí pohody. Jenže chvíle strávené s knihou nebo u šálku čaje či sklenky vína, kdy nás zebou nohy a záda, moc příjemné nejsou. Nastal čas zamyslet se nad tím, jaký typ topení do interiéru zvolit. Zajímavou alternativou je vytápění na obnovitelné zdroje. Krbová kamna mohou z obýváku a přilehlých místností rázem vykouzlit velice příjemné místo. V nabídce je velké množství nejrůznějších typů, od těch nejjednodušších až po elegantní, stylové i originální, na míru vytvořené kousky.

Výhody krbových kamen

Hlavní výhodou krbových kamen je snadná a rychlá instalace. Kamna dovezeme, připojíme kouřovodem (sopouchem) ke komínu a zatopíme. Ve srovnání s klasickými krby a kamny jsou krbová kamna jednoznačně funkčnější. „Například co se týče tepelné účinnosti, v případě kamen na dřevo dosahuje 85 %, zatímco u klasického otevřeného krbu je to pouze 15 %. Krbová kamna jsou zároveň nenáročná na prostor.

Jejich dalšími výhodami jsou praktičnost, úspora peněz díky nízké spotřebě paliva a šetrnost k životnímu prostředí. Topení pevnými palivy patří k nejlevnějším zdrojům tepla. I to je jeden z důvodů, proč obliba krbových kamen roste,“ konstatuje Stanislav Eder z OBI. Při správném zacházení a údržbě nám mohou vydržet až desítky let.

Jak si správně vybrat

Výběr nejvhodnějších krbových kamen je složitý, vyplatí se vše konzultovat s odborníkem. Základními kritérii, kterými se máme řídit, jsou především: vhodný komín (jeho tah musí odpovídat požadovanému výkonu), průměr kouřovodu a také to, jak velký prostor chceme kamny vytápět. Kamna můžeme používat pro vytápění jedné místnosti (klasická krbová kamna), ale pokud si pořídíme typ s teplovodním výměníkem, poslouží i jako hlavní zdroj topení.

Teplovodní výměník je zařízení, které lze zabudovat do vnitřku kamen a napojit na něj nový nebo stávající teplovodní rozvod a vytopit celý dům. Pro připojení ke stávajícímu či nově instalovanému topnému okruhu vybíráme z několika možných způsobů a doplňkového příslušenství (čerpadlo, ventily apod.). Proto je dobré i s ohledem na záruky a servis svěřit zprovoznění systému odborníkům.

Pokud špatně zvolíme výkon kamen, povede to k neefektivnímu vytápění a k jejich poškozování. Vybereme­li kamna s nižším výkonem, než potřebujeme, budeme se snažit jejich výkon navyšovat. Tím dojde k jejich přehřívání a následnému znehodnocování. Mohou dokonce popraskat nebo se pokroutí jednotlivé díly kamen. A na takto způsobené poškození se nevztahuje záruka.

Jestliže naopak koupíme kamna s vyšším výkonem, budou místnosti přetopené. To povede k vytápění s nižším množstvím paliva, které však u kamen s vyšším výkonem způsobuje usazování nečistot. Je také důležité myslet na to, že když chceme vytápět starší stavbu, budeme potřebovat zhruba dvakrát větší výkon než v případě novostavby. Jak tedy určit, jaký výkon kamen potřebujeme? „Vynásobte užitnou plochu příbytku výškou stropů – tak zjistíte, kolik metrů krychlových budete vytápět. Orientačně vycházejte z toho, že 1 kW vyhřeje 20 m3 starého domu a 40 m3 novostavby,“ vysvětluje Pavel Stáník, produktový manažer společnosti Mountfield.

Nabídka trhu

Základními typy jsou jednoplášťová a dvouplášťová kamna. Jednoplášťová sálavá kamna se rychle zahřejí a hodí se spíše pro vytápění jedné místnosti. Dvouplášťová konvekční kamna se rozehřívají pomaleji, ale vzduch v mezeře mezi plášti se zahřívá a stoupá vzhůru. Tímto způsobem lze snadno vytopit i přilehlé prostory – stačí nechat vzduch, aby se šířil otevřenými dveřmi.

V obchodech jsou nejčastěji k dostání kamna litinová, ocelová nebo s kachlovým obkladem. Litinová kamna jsou schopna po vyhasnutí déle vyzařovat teplo, a to zpravidla díky tomu, že jsou těžší než některá méně kvalitní plechová kamna s nízkou hmotností.

„Pokud jsou ocelová kamna kvalitní a samozřejmě i těžší, mají srovnatelnou schopnost akumulace tepla jako modely z litiny. Co se efektivity týká, jsou teplovzdušná litinová kamna většinou méně účinná, a to hlavně proto, že je velmi těžké z tohoto materiálu vyrobit konstrukčně složitější a výkonnější výměník pro přenos tepla mezi plameny a vzduchem,“ upozorňuje konstruktér Luboš Smrčka ze společnosti LS kamna.

Teplovzdušná litinová kamna tak mohou být náchylná k praskání, především při občasném topení, tedy při prudkých změ­ nách teplot. Pro vytápění rekreačních zařízení se proto moc nehodí.

Kachlová kamna se oproti jiným zahřívají pomaleji a nejprve předávají teplo pouze přes sklo. Jakmile se ale kachle nahřejí, rovněž sálají ještě několik hodin po vyhasnutí.

Pořídit si můžeme i krbová kamna, která topí nejen sáláním vlastním povrchem, ale jsou navíc opatřena teplovzdušným výměníkem s ventilátorem, díky němuž dokážou využít i teplo, které klasická konvekční kamna nezužitkují. Tím se značně zvyšuje účinnost kamen.

text: Helena Štětinová
foto: Archiv firem

 

 

Vybíráte nová krbová kamna? Desítky krbových kamen za skvělé ceny naleznete na www.give.cz/krbova-kamna

 


Uložit

Uložit

Uložit

Malá krbová kamna