Mají šikovné děti šanci tvořit a vyniknout?

Máte děti nebo vnuky, kteří s vámi rádi pracují v dílně a kutí? Nebraňte jim v tom. Většina mladých tráví čas u počítačů a dětí, které rády tvoří, ubývá. Stejně jako příležitostí, kde se to mohou naučit.

 

Vítězové

 

Vyplývá to z průzkumu společnosti Hornbach realizovaného aplikací Instant Research agentury IPSOS. Například ve škole se ke kutění dostane v rámci praktických předmětů jen pouhých 5 % žáků. Češi jsou stále národ kutilů, potvrzují to i děti.
Téměř polovina českých dětí (41 %) kutí nejčastěji pro zábavu. Jako součást povinností má pak za úkol například pomoc na zahradě nebo při malování 30 % z nich. Dnešním dětem ale bohužel ubývá šancí, kde se činnosti spojené s kutilstvím mohou naučit.

 

02

 

Zhruba 30 % respondentů (rodičů dnešních dětí) se naučilo dělat manuální práce ve svých rodinách. Dnešní děti to ale mají v tomto ohledu složitější. Ve škole se ke kutění dostane v rámci praktických předmětů průměrně jen pouhých 5 % žáků, v rodině se to nenaučí zhruba 12 % z nich, protože jejich maminky či tatínkové to nedělají. Pouze pětina dotázaných uvedla, že jejich dítě kutilství nebaví.

 

Dětská řetězová pila

Rozdíly v regionech
Například v Karlovarském kraji mají děti největší možnost rozvíjet zručnost v rámci praktických předmětů ve škole. A to více jak 15 % z nich. Jako součást domácích prací potom děti nejčastěji kutí na Vysočině (53 %). A naopak nejméně v Ústeckém kraji – pouhých 18 %. Ať už z toho důvodu, že je to nebaví, nebo je to nemá kdo naučit. Jako zábavu pak rukodělnou činnost nejvíce vnímají děti v Moravskoslezském kraji, kde tato možnost dosáhla hodnoty 57 %. Téměř 30 % dětí v Praze ruční práce nebaví, stejně jako v dalších velkých městech.

„Z průzkumu také vyplynulo, že polovina Čechů se naučila kutit svépomocí. Jsme rádi, že právě v Hornbachu jim můžeme poskytnout rozsáhlou nabídku a poradenský servis pro jejich projekty. Již popáté v řadě jsme se rozhodli ocenit ty nejlepší z nich a opět hledáme nejlepšího kutila či kutilku z České republiky i ze Slovenska,“ říká David Kolář z Hornbachu.

05

Na začátku ledna se opět spustil další ročník originální soutěže Mistr Kutil, která oceňuje nejlepší kutily a kutilky z České republiky a Slovenska. Jde v ní především o manuální zručnost. Letošní ročník soutěže s názvem Mistr Kutil začal 6. ledna a zájemci se mohou přihlašovat až do 8. února na webových stránkách http://www.mistrkutil.cz, kam nahrají své fotografie projektů a zodpoví na pár jednoduchých dotazů. Přihlašovat se je možné i poštou, a to vyplněním formuláře, který společně s fotkami kutilských děl mohou zájemci zasílat na adresu centrály Hornbachu.
„Rozhodující je představit svého kreativního ducha, nemusí jít o rozsáhlé odborné znalosti,“ komentuje David Kolář z Hornbachu. Po ukončení registrací bude probíhat od 9. 2. do 22. 2. hlasování na internetu, ze kterého vzejde 13 finalistů. Ti se 7. března utkají o titul přímo v prodejně Hornbach v Čestlicích, vítězové si pak odnesou hodnotné finanční poukazy na nákup v prodejnách Hornbach. Více informací naleznete na www.mistrkutil.cz

 

Modelář Jan Pastejřík

Zlatý oříšek
Úžasnou příležitost zviditelnit se a získat prestižní ocenění spojené s finanční odměnou všem aktivním, šikovným a úspěšným dětem a dětským kolektivům České republiky, které v daném roce vynikly v jakémkoliv oboru, nebo vytvořily něco mimořádného či společensky prospěšného přináší také soutěž Zlatý oříšek. „Zlatý oříšek je zde již 15 let pro všechny děti, které chtějí být aktivní, cílevědomé a něco v životě dokázat. Tato soutěž je otevřená všem bez ohledu na obor, etnikum nebo případný hendikep. Je to odrazový můstek k dalšímu úspěchu, šance, kterou by si rodiče a jejich děti neměli nechat ujít,“ říká ředitel projektu Mgr. Jiří Kotmel o této již tradiční soutěži.  “Podporujme děti v tvoření již od mala, třeba tím, že jim nejprve pořídíme dětské dílenské či zahradní nářadí a budeme je učit napodobovat tvůrčí činnost dospělých. A postupně je budeme vyměňovat za funkční nástroje.”

Více informací naleznete na www.zlatyorisek.cz

TEXT: REDAKCE
FOTO: ZLATÝ OŘÍŠEK

Mají šikovné děti šanci tvořit a vyniknout?