Evropský strom roku

V neděli 1. února již po páté v řadě začíná internetové hlasování o Evropský strom roku. O mezinárodní titul bude spolu s dalšími třinácti stromy bojovat také opatovická borovice, která v soutěži zastupuje Českou republiku.

 

Dub Robina Hooda, Anglie

 

Dvě stě padesát let stará borovice svým unikátním vzhledem připomíná sedmihlavou saň, se kterou bojoval sv. Jiří. Zajímavým příběhem se bude snažit zaujmout evropskou veřejnost. Podpořit v hlasování ji můžete od 1. do 28. února na stránkách www.treeoftheyear.org.

 

Opatovická Borovice, Česko

 

Sedmikmenná borovice se utká s dubem Robina Hooda
Raritně větvená borovice roste v zámeckém parku ve Velkých Opatovicích na Blanensku. Podle pamětníků se borovici dříve říkalo Julinka, protože pod ní na bílé lavičce sedávala Julie Herbersteinová, poslední majitelka panství. Loni na podzim borovice zvítězila s téměř 25 tisíci hlasy v celostátní anketě Strom roku, a tak získala poukaz na odborné ošetření od firmy Prostrom Bohemia.
„Rozhodli jsme se ošetření věnovat prastaré opatovické lípě, která roste v blízkosti borovice. Odborná péče by se měla uskutečnit v průběhu měsíce března,“ říká zástupce a fanoušek borovice Dalibor Badal.
Vítězstvím v celostátní anketě si Opatovická borovice zajistila také účast v mezinárodním kole, kde se svým příběhem soupeří s dalšími třinácti stromy z Anglie, Belgie, Bulharska, Estonska, Francie, Irska, Itálie, Maďarska, Polska, Skotska, Slovenska, Španělska a Wales.
„Mezi konkurenty Opatovické borovice se řadí například tisíciletý dub z Anglie, v jehož dutém kmeni se prý ukrýval Robin Hood. Obrovskou zvláštností je také dub z Estonska, který roste uprostřed fotbalového hřiště,“ komentuje organizátorka Evropského stromu roku Andrea Krůpová.

 

 

Hlasujte v anketě Evropský strom roku!
Hlasování o Evropský strom roku probíhá po celý únor na www.treeoftheyear.org a našeho zástupce je možné podpořit kliknutím na jeho profil a potvrzením hlasu. Slavnostní vyhlášení výsledků mezinárodní soutěže se uskuteční 22. dubna v Evropském parlamentu v Bruselu.
A proč anketa vznikla? „Chceme téma stromů a jejich ochrany přiblížit evropské veřejnosti. Staré stromy jsou naším přírodním i historickým bohatstvím a jsme rádi, že si tuto skutečnost uvědomuje stále více zemí. Letos se k nám připojily další čtyři,“ říká v závěru Andrea Krůpová.

 

TEXT: REDAKCE
FOTO: ARCHIV

Evropský strom roku