Kuchyňské ostrůvky

Rubrika: Interiér

Ve velké kuchyni je možné umístit nábytek nejen podél stěn, ale i doprostřed místnosti – a vytvořit praktický víceúčelový pracovní a ukládací kuchyňský ostrůvek.

Kuchyňské ostrůvky se v poslední době v interiérech objevují dost často. Ostrůvek může nabídnout určitý komfort při vaření, ale vytváří také předěl mezi kuchyňskou a jídelní nebo obývací částí.
Při zařizování kuchyně by samozřejmě na prvním místě měla být praktičnost a funkčnost. Z tohoto hlediska může být ostrůvek přínosem, ovšem neplatí to vždy. Záleží na jeho umístění, velikosti, dostupnosti uložených věcí, vybavení pracovní plochy a čemu má především sloužit.

Ideální na odkládání

Ostrůvek většinou doplňuje kuchyňskou linku situovanou u stěny a ten, kdo vaří, se pohybuje mezi těmito dvěma pracovními místy. Horní plocha ostrůvku může být vybavena pouze pracovní deskou – bude tedy určena pro nachystání nádobí, surovin, spotřebičů, kuchyňských pomůcek, ale samotné vaření se bude odehrávat na kuchyňské lince. Při servírování jídla takový ostrůvek využijeme pro odkládání nádobí, část desky bez spodní skříňky se může proměnit i ve stolek pro rychlé občerstvení.

Multifunkční prostor

Ostrůvek ale také bývá často navržen jako varná zóna nebo je do něj zapuštěn dřez. Toto řešení vypadá velmi efektně, jen musíme zvážit, jestli pro nás, při našem způsobu vaření bude přínosem. Oddělení varného a mycího centra na vzdálená místa v kuchyni (jedno na ostrůvku, druhé na lince u stěny) nemusí být vždy praktické.
Někdy je rozměrný ostrůvek multifunkčním a jediným pracovním místem v kuchyni – je tu varná plocha, dřez i pracovní plocha. Při takto řešeném ostrůvku záleží na umístění a návaznosti jednotlivých center, aby kuchařka měla ke všemu dobrý přístup a nemusela ostrůvek kolem dokola obíhat.

Stavební příprava

Pokud je v ostrůvku integrován varný panel, většinou se nad něj ze stropu zavěšuje i ostrůvková digestoř. Na to všechno včetně přívodu a odpadu vody a přívodu elektřiny nebo plynu musíme myslet ještě před tím, než začneme kuchyni plánovat. Ne všude stavební stav kuchyně tyto úpravy umožňuje.

Velikost a tvar ostrůvku

Rozměrné ostrůvky přístupné ze dvou stran lze vytvořit například ze spodních kuchyňských skříněk postavených zády k sobě. Nábytek se dá sestavit i tak, aby úložné prostory byly přístupné ze tří nebo i čtyř stran. Mělčí ostrůvky z jedné řady skříněk lze na zadní straně doplnit mělkými otevřenými nebo prosklenými poličkami.
Někdy jsou skříňky v ostrůvku řešeny asymetricky, třeba do „L“, takže pod pracovní deskou zůstává částečně volný prostor – to je vhodné místo pro pracovní židli nebo malé posezení. Ostrůvek se dá vyskládat z různých, i starších skříněk, stačí je pak doplnit na míru vyrobenou pracovní deskou.

Jak bude vypadat

Nádobí většinou schováme za plná dvířka, porcelán a sklo za prosklená, drobné předměty do zásuvek a často používané věci do košíků v otevřených poličkách. Součástí ostrůvku může být i malá vinotéka. Vzhled ostrůvku koresponduje s ostatním kuchyňským nábytkem, takže materiál, povrchová úprava, design i barevnost bývají stejné.

Mobilní ostrůvky

Hodil by se vám v kuchyni pomocný pracovní prostor, líbilo by se vám rozčlenit plochu kuchyně, ale na velký stabilní ostrůvek nemáte místo? Řešením je mobilní kuchyňský pracovní stolek. Bývá i čtvercový, ale častěji má užší delší tvar. Vedle masivní horní desky nabízí ještě další na uložení kuchyňského vybavení, potravin či domácích spotřebičů, různé háčky apod. Díky dvěma kolečkům, kterými je většinou vybaven, ho můžeme po kuchyni přemísťovat právě tam, kde ho potřebujeme nejvíc.

TEXT: IVA TVRZOVÁ
FOTO: VLADIMÍR HÁJEK, JAROSLAV HEJZLAR, PAVEL VESELÝ A ARCHIV FIREM

Kuchyňské ostrůvky