Jamkovače a půdní vrtáky


Vrtání děr do půdy pro sadbu keřů a stromů, pro plotové kůly nebo sloupy pergol a altánů usnadní ruční vrtáky a elektrické či benzinové jamkovače.

Práce s novým nožovým zahradním vrtákem nevyžaduje mnoho námahy (Fiskars)

Ruční vrtáky se spirálovou šroubovicí a vratidlem, používané obvykle jen k vrtání jamek s průměrem od 10 do 20 cm k sázení cibulek nebo k výsadbě keřů a stromků, se podařilo zdokonalit tak, že bez potřeby dalšího pomocníka dokážeme až dometrové hloubky vrtat poměrně přesné díry. Toho lze využít i pro řadu staveb, například pro zapuštění trámů pergoly, altánu, zahradního domku nebo garáže. I pokud stavíme plot, je takový vrták neocenitelný. Platí jediné omezení – bez ohledu na různě „rafinovaně“ vinutou šroubovici a její průměr lze vrtat jen do nekamenité půdy! Pokud bychom v hloubce narazili na osamělý malý kámen, můžeme k jeho „vylovení“ z hloubky použít pomocný ruční vrták v podobě drátěné spirály.

Ruční vrták QuikDrill typ L vyvrtá otvor o průměru 20 cm (Fiskars)

K vrtání drenáží nebo studen s průměrem do 150 mm nabízí firma Vrtbovský tzv. studnový set, který umožňuje pomocí 1 m dlouhých nástavců, navzájem spojitelných pomocí čtyřhranu, až pětinásobně prodloužit tyč vrtáku, takže se s ním dostaneme až do hloubky 6 metrů!

Nožové vrtáky umí víc

Do prodejen přicházejí letos poprvé inovované ruční vrtáky bez tradiční šroubovice, kterou nahrazuje pár skloněných vyměnitelných čepelí z bórové oceli. Jsou připevněny hned za šroubovitým trnem, který vede ocelovou vrtací tyč. Ta je nahoře zakončena ergonomicky tvarovanou T-rukojetí.

Tajemství úspěchu vrtáků QuikDrill: zavrtávací hrot, pár výměnných čepelí z bórové oceli, ergonomicky tvarovaná T-rukojeť z kompozitu (od 1380 Kč, Fiskars)

Takto konstruované vrtáky s názvem QuikDrill od Fiskars pronikají hladce i do tužších půd, odvrtaný materiál snadněji než ze šroubovic vyhazují na úhlednou hromadu a nezasekávají se na malých kamenech nebo při nárazu na kořeny. Vrtání postupuje při stejně vynaložené práci až o polovinu rychleji než s vrtáky se „šnekem“, který se zejména ve vlhké jílové půdě zalepuje. Čepele se k tyči připevňují šroubky a při výjimečném poškození nebo otupení se dají vyměnit a nabrousit. Tyto vrtáky se nabízejí ve třech velikostech.

Typ S vrtá díry o ø 10 cm a je vhodný pro sadbu cibulek, pro kůly do stejného průměru v roli opěr mladých stromků a pro malé plotové sloupky. Lze jej použít i k provzdušnění a promísení hnojiva na záhonové půdě.
Typ M s ø 15 cm se uplatní při sázení rostlin a malých keřů, k upevnění dřevěných a trubkových plotových sloupků, ale dokážeme s ním i účinně a rychle provzdušňovat kompost na hromadách a v kompostérech.
Typ L o ø 20 cmkromě vrtání otvorů pro sloupy nejrůznějších staveb a také jam pro sadbu stromů se doporučuje i pro vrtání kompostovacích jam.

Motorový jamkovač si raději vypůjčíme

Vrtání otvorů nad ø 20 cm, i jen do hloubky kolem jednoho metru, vyžaduje větší trvalý výkon, než jaký je schopný podat i silný člověk. Proto se profesionálové – farmáři, lesníci, sadaři a velkopěstitelé, vybavují motorovými, převážně benzínovými půdními vrtáky, označovanými jako „jamkovače“. Na trhu je nabízí nejméně dvacet výrobců zahradní a lesní techniky v několika provedeních: jako přenosné jednomužné a dvoumužné. Praktickou novinkou jsou pojízdné „Pflanzfuchsy“ s jedním pneumatikovým kolem připomínajícím trakař.

Hloubení jam pro plotové sloupy motorovým jamkovačem Stihl BT 121 (Stihl)

Cena jamkovačů se pohybuje kolem 15 až 25 tisíc Kč a na našem trhu se vyskytují tyto značky: Stihl, Hitachi, Scheppach, BlueBird, Active, Mitsubishi a MTL od Mountfieldu. Většinou jsou osazeny vysokootáčkovými dvoudobými motory s objemem 50 cm3 o výkonu 1,6 kW. Díky membránovým karburátorům fungují i v silném náklonu. Jejich hmotnost se pohybuje kolem 9 kg.
Jamkovače pracují s výměnnými šroubovicovými vrtáky převážně s průměremod 8 do 35 cm. Značkové vrtáky mají délku 70 cm a přijdou na 3 až 5 tisíc korun. Musíme počítat s tím, že jamkovače jsou nepříjemně hlučné (kolem 110 dB) a za hodinu spotřebují 1 l palivové dvoutaktní směsi s olejem (40 : 1).

Většině benzinových jamkovačů nechybí multifunkční rukojeti s ovládacími tlačítky v dosahu prstu, u dvoumužných jamkovačů je má k dispozici i pomocník na svém držadle. Úchopný rám motoru mívá u komfortních jamkovačů účinné tlumení vibrací, které šetří sílu uživatele, o bezpečnost pro případ zaseknutí vrtáku se stará kluzná spojka a obvykle i brzda. Zabrzdění vrtáku umožňuje jeho vyšroubování ven z díry. Na osazení motorového hřídele lze většinou upevnit i další specializované nástroje – klasické vrtáky na dřevo, kov i beton, sázecí „šnek“ nebo srdcovitý vrták pro kypření půdy a vysazování rostlin.

U nás zatím jediný elektrický hobby-jamkovač Hecht 1210 s příkonem 1200Wa s vrtákem N 10 cm (3385 Kč, Hecht)

Z uvedeného vyplývá, že motorové jamkovače se zahrádkářům při občasném použití vzhledem k cenám kolem 25 tisíc korun nemohou vyplatit. Přesto je dobré o nich vědět. Dají se totiž v řadě půjčoven zahradní nebo stavební techniky vypůjčit na den obvykle za 500 korun. Během víkendu s vybraným typem s přesně vybraným vrtákem lze obhospodařit i po dohodě s „potřebnými“ sousedy několik zahrad a pozemků.

Konečně i malý elektrický jamkovač

Na kutily a zahrádkáře, které uspokojí vrtání děr do 15 cm, jako první pamatoval Hecht jen 12 kg těžkým elektrickým jamkovačem. Včetně vrtáku stojí 3500 korun. Díky elektromotoru o příkonu 1200W je schopen navrtat otvor pro plotový kůl nebo stromovou podpěru do hloubky 60 cm za několik minut a bez řvoucího výfuku.

www.fiskars.com, www.stihl.cz, www.mountfield.cz

TEXT: ING. JAN TŮMA
FOTO: AUTOR A ARCHIV FIREM


Komentáře

Napsat komentář


Jak na stavbu plotu

Místo rytí a kopání lze díry pro dřevěné, trubkové nebo betonové nosné sloupy plotů a zahradních staveb do hloubky kolem70 cm bez větší dřiny vyvrtat ručním nebo motorovým vrtákem. Výrobci prefabrikovaných plotů jejich stavbu usnadňují kovovými trny nebo úchytkami ve tvaru příruby či vidlice, přizpůsobenými zejména pro čtverhranné sloupky s patkami se šířkou od 7 do 13 cm. Ty totiž umožňují pohotovou demontáž nebo výměnu poškozeného pole plotu, aniž by bylo nutné znovu stavět nosné sloupy. Dřevěné sloupky pak chrání lépe před uhníváním.