Ozdobte svůj domov orchidejí

Rubrika: Zahrada

Mnozí z nás rádi zkrášlují svá obydlí květinami. Na trhu je k dostání nepřeberné množství typů pokojových i řezaných rostlin. Některé z nich rostou bez nároku na výjimečnou péči, ovšem jiným je potřeba porozumět. K těm patří i orchideje.

 

 

Mezi velmi krásné a často žádané květiny patří orchideje. Pokud je chcete pěstovat efektivně, projděte si několik následujících rad a tipů.
„Pečovat o orchideje může každý z nás. Není nutné se exotickým rostlinám v odděleních zahrady vyhýbat jen proto, že nevíme, jak je správně pěstovat, aby dlouho vydržely,“ říká Helena Ševčíková ze společnosti Hornbach a dodává: „Důležité je pouze držet se několika pravidel – kam květinu správně umístit nebo jak přistupovat k jejímu zalévání.“

Vítej Phalaenopsis,…
Typ orchideje zvaný Phalaenopsis se vyznačuje květy nápadně připomínajícími tropické noční motýly. Druhy rodu Phalaenopsis se mohou pyšnit velkokvětostí a dobu jejich kvetení si můžeme užívat přes půl roku. Ideální péče o ně začíná již při jejich pořizování. Rostlina je samozřejmě běžně dostupná a lze ji kupovat téměř kdekoliv.
„Není vhodné orchideje pořizovat u venkovních stánků s květinami, velmi snadno se totiž podchladí, což je začátek jejich konce,“ radí Helena Ševčíková. Podle ní ideální květina nesmí mít zažloutlé listy a zesláblý květní stonek.

…u nás je klid…

Orchideje zaléváme poněkud jiným způsobem, než je u ostatních květin běžné. Nejvhodnějším způsobem není lít k rostlině vodu nahodile, když máme zrovna chvíli čas. Pokud chceme, aby rostlina vydržela co nejdéle, pravidelně ji jednou či dvakrát týdně i s květináčem ponoříme do odstáté vody. Po vytažení jí zbavíme přebytečné tekutiny a postavíme opět do sucha. V misce pod květinou je trvalá přítomnost vody vyloženě nežádoucí. Berme v úvahu také fakt, že rostlinu je nutné „nechat odpočívat“ po odkvětu. Ve fázi vegetačního klidu rostlinu zbytečně nezavlažujeme.

…a máme rádi teplo,…

Když kupujeme orchideje, musíme být připraveni respektovat její teplomilnost a vytvořit k tomu odpovídající podmínky v místnosti. Ideální teplota by neměla dlouhodobě klesat pod 18 stupňů Celsia. Rodu Phalaenopsis vyhovují ranní slabé sluneční paprsky, nesnese ale přímý odpolední žár. Je proto dobré vybírat květinu podle světové strany, na které jsou situována okna pokoje, kde ji budeme pěstovat.

…můžeš v klidu kvést

Kvalitní péči rostlina vrací tím, že dvakrát ročně vykvete. Pokud vše děláme správně a orchideji prostor i podmínky svědčí, doba od výkvětu po odkvět často přesahuje tři měsíce. Na podzim můžeme rostlině pomoci vykvést, a to snížením teploty po určitou dobu, kdy v rostlině nastartujeme mechanismus kvetení. Snížit však musíme i objem zálivky. Rostlina vykvete také častěji, pokud ji pravidelně mírně hnojíme. Optimálním množstvím koncentrátu je zhruba jedna čtvrtina objemu, kterým hnojíme zbytek květin. Hnojivo, doporučujeme značku FloraSelf, je možné přidávat do zálivky nebo přímo rozprašovat na listy.

 

TEXT: HORNBACH
FOTO: HORNBACH

Ozdobte svůj domov orchidejí