Jak vybírat levné nářadí

Rubrika: Dílna

Nářadí pro kutily není určeno pro každodenní několikahodinové používání. Nelze tedy od něj čekat totéž, co od nářadí pro profesionální řemeslníky. Obvykle však bývá výrazně levnější.

Hobby nářadí není určeno pro denní profesionální zátěž

Nekladete-li na dílenské nářadí profesionální nároky, lze při výběru zvolit dvě cesty. Buď upřednostníte nejnižší cenu se všemi riziky, nebo budete vybírat v takzvaných hobby řadách známých značek. Ani toto nářadí však nemusí splňovat nejvyšší nároky na kvalitu, odolnost a výkon. Zárukou je však alespoň kredit známé značky, servisní zázemí a také možnost dokupovat kompatibilní příslušenství. Chcete-li tedy ušetřit, ale zároveň omezit rizika, je jediným správným tipem nákup kutilského nářadí některé z renomovaných značek. Nebo ne?

Kvalitní kotoučová pila se dá pořídit za necelé 3 tisíce korun (Narex)

Ve skutečnosti to tak úplně jednoduché není. Pomineme-li oblíbený argument z internetových diskusí (všechno se to stejně dělá v Číně), za pozornost některé neznámé značky stojí. Už jen proto, že vyjdou výrazně levněji než „levné“ produkty známých výrobců nářadí.

Baví-li vás tedy hra na výhodné nákupy, dejte si při hledání nářadí za dobré ceny alespoň trochu práce se shromažďováním informací a sledováním trhu. Pokud ale nemáte čas ani chuť hledat a riskovat, zvolte renomovanou značku.

Levný nákup chce čas

Bosch nabízí celou škálu elektrického nářadí pro domácí dílnu

Zajímavým, i když ne zcela důvěryhodným zdrojem informací jsou diskusní fóra a uživatelské recenze. Lze z nich získat mnoho cenných zkušeností, je ale třeba počítat i s možností „podpásového“ pomlouvání konkurence či jiných pokusů o manipulaci čtenářů. Při důkladném sledování diskusí však pozorný uživatel seriózní informace od „dojmologie“ či lží odlišit dokáže. Analýzou těchto informací zjistíte, že mezi kutily si za několik posledních let získalo celkem slušný kredit například nářadí značky Güde či Hecht, ale i nářadí od celé řady dalších „neznaček“.

Vodítkem mohou být také testy a recenze v odborných časopisech. Informací tohoto typu však není mnoho, vyplatí se proto hledat i „reviews“ na zahraničních webech.

Dobrý poměr kvality a ceny najdete i pod značkou Black&Decker

Sledujte rovněž, které z levných značek se na trhu (především v hobbymarketech) drží už alespoň několik let. Nákup takového nářadí je přece jen o něco menší sázkou do loterie než koupě kmitací pily za tři stovky v akci v hypermarketu.

Chcete-li si připlatit za kvalitu, ale zároveň nečekáte profesionální odolnost a výdrž, vybírejte ze značek, které se na nářadí pro kutily přímo specializují. Tedy například na značky Black&Decker, „zelenou“ řadu od Bosche, ale i produkci koncernových značek Husqvarny (McCulloch, Jonsered, Partner, Flymo, Gardena), nebo „nižší“ řady značek společnosti STIHL Group (Stihl, Viking). Značkou s vysokým kreditem u kutilů i řemeslníků je pak český Narex.

TEXT: RICHARD GURYČA

FOTO: ARCHIV FIREM

Jak vybírat levné nářadí

Jak vybírat levné nářadí