Jak učinit kočku šťastnou? Zbavte ji stresu

Rubrika: Mazlíčci

Pokud patříte mezi majitele malé šelmičky, která se vám občas přátelsky otírá o nohy, ale občas vám hraje na nervy zdánlivě bezdůvodným mňoukáním, páchnoucími loužičkami či rozškrábaným nábytkem, zbystřete. Mnoho majitelů koček, i těch dlouhodobých, často netuší, proč se tak vlastně jejich obyčejná domácí Micka, Mourek nebo třeba vzácná kočka angorská takto chová a co udělat, aby byla šťastná a spokojená. Může za to tak trochu matka příroda, která ovšem také dokáže pomoci.

 

 

Život kočičí
Znáte to. Mít doma kočku je něco jiného než mít psa. Svéhlavost a určitá hrdost, kterou se tato zvířata pyšní, je pro mnoho lidí důvodem, proč kočky milují. Často se říká, že je to kočka, kdo doma trpí své majitele. Známe také řadu obrázkových vtipů na téma člověk a pes versus člověk a kočka, a kdo by neznal kocoura Garfielda? Kočky jsou zkrátka i ve své domácí podobě stále poloviční šelmy a ve spojení s člověkem prožily z historického hlediska kratší dobu než psi.
I proto jsou pro ně velmi důležité původní značky a signály, které zvířata v přírodě používají pro vytýčení teritoria, označení nadřízenosti či podřízenosti, navození pocitu bezpečí a jistoty. U kočkovitých šelem se jedná o kombinaci zrakových a čichových vjemů. Kočka má sice horší čich než pes, ale pořád má dvakrát více čichových buněk než člověk. Navíc provádí ještě takzvané flámování – jedná se o dedukci pachů pomocí pootevřené tlamičky, kdy tak nasává pachy z okolí. Na patře tlamky má kočka totiž tzv. Jacobsonův orgán, kterým zachytává pachy a vysílá je do hypotalamu, kde se analyzují odděleně od pachů zachycených čenichem.

 


Spokojená kočka?

Každý chovatel menšího či většího domácího zvířátka bude jistě souhlasit s tím, že kdy je spokojený jeho mazlíček, je spokojený i on. Ke spokojenému, harmonickému a dlouhému životu potřebují kočky svůj klid, jistotu stálého prostředí a minimum změn. Dozajista jste už viděli kočku, jak si otírá hlavu a čumák jak o lidi, tak o nábytek. Není to proto, že by se drbala. V obličejové části má totiž žlázy, vylučující speciální feromony, kterými si značkuje své teritorium. Tam, kde nachází tyto pachová značky, se cítí klidně a bezpečně. V případe stresu a nejistoty reaguje např. změnou chování, zmíněnou v úvodu článku.

 

Příčiny stresu
Mezi nejběžnějšími příčiny, způsobující stav nepohody, patří např. více koček nebo pes v bytě, stěhování, cestování v přepravce, kočičí výstavy, přestavby v bytě či výměna nábytku, pobyt v kočičím hotelu, časté návštěvy cizích lidí, špatný přístup k záchodku, potravě či vodě, touha po páření, zamezení přístupu ven a podobně.
Stres dávají kočky najevo různě. Velmi častou příčinou bývá právě ono známé svislé škrábání po nábytku, které si lidé často pletou s obyčejnou snahou brousit si drápky. Rozrušené kočky také „značkují“ močí, mňoukají nízkým tónem, nechtějí žrát a ukrývají se.

 

Ke spokojenému životu pomohou feromony
Jak majitelé koček dobře vědí, tresty nepatří mezi účinné výchovné metody. Kočka prostě není pes a za případné represe se spíš pomstí tak, že vám načůrá do bot. Pomoc je tedy třeba hledat v samých základech toho, co jim přináší klid a pohodu – ve feromonech.  Nemyslíme tím to, že budete svou kočičku násilím třít hlavičkou o poškrábané dveře! Na našem trhu lze naštěstí pořídit kočičí feromony pod názvem Feliway, a to ve spreji nebo ve formě elektrického difuzéru do zásuvky.
Tento přípravek obsahuje syntetickou verzi tvářového feromonu, která dokonale napodobuje účinek zmiňovaných přirozených kočičích feromonů zodpovědných za emocionální stabilitu a prostorovou orientaci koček. Jeho rozšířením do prostoru nebo na postižená místa dokážete přirozeně, nenásilně a přitom jednoduše změnit „život pro kočku“ k lepšímu a spokojenému životu.

TEXT: REDAKCE
FOTO: SHUTTERSTOCK A ARCHIV

Jak učinit kočku šťastnou? Zbavte ji stresu