Kloubní výživa u psů

pes při hře

Běh a hry dělají psy šťastnými. Foto: Unsplash

Problémy s klouby se netýkají jen psích seniorů, ale i štěňat velkých plemen. Zdravý pohybový aparát je přitom pro ně jednou z nejdůležitějších věcí. Prevence by tudíž neměla být podceňována.

V prvních měsících po narození mají štěňata velkou část kyčelního kloubu tvořenu pouze chrupavkou, která se postupně přeměňuje v kost. Kromě rizika poškození vlivem fyzické zátěže má na vývoj kloubu negativní vliv také příliš rychlý růst u velkých psů a s tím spojený nedostatek živin, které se podílejí na tvorbě kloubní tkáně. Jedná se o minerály, vitamíny, zejména vitamín C, jenž je nezbytný při syntéze kolagenu při stavbě chrupavek a kostí, dále chondroitin sulfát, glukosamin sulfát, hydrolyzovaný kolagen, vázaný zinek, měď či mangan. Kvalitní krmivo a doplňky stravy tělu tyto chybějící látky dodají. Kloubní výživa je samozřejmě důležitá i pro psy s rozvinutou poruchou vývoje či po zraněních, kterým ulevuje od bolesti a zvyšuje kvalitu života.

Pro zachování funkčnosti

S přicházejícím věkem může u psa docházet k omezení hybnosti a pohyb se stávat bolestivým. Proto je potřeba již od mladého věku doplňovat vitamíny a minerály udržující pohybový aparát v kondici. Nezbytný je opět přírodní kolagen, chondroitin, glukosamin, fosfor a vápník. Vhodným zdrojem je žraločí chrupavka, která obsahuje i protizánětlivě působící polysacharidy. K posílení a regeneraci kloubů se používá rovněž extrakt z mušlí, jenž celkově posiluje kloubní aparát. Podporuje stavbu chrupavek a tvorbu kloubního mazu, zvyšuje pružnost pojivové tkáně. Může mít i příznivý vliv na kloubní aparát a imunitní systém březí feny a vývoj plodu. Pro zlepšení kloubní flexibility, snižování přidružené tuhosti, bolesti a otoku, stejně jako zlepšení vitality, podporu tvorby nových kloubních buněk a svalových tkání by neměla v doplňcích stravy chybět organická síra, označovaná zkratkou MSM (methylsulfonylmethan), dále kyselina hyaluronová a v neposlední řadě vitamin C a E.

zlatý retrívr

Díky kloubní výživě zůstávají psí senioři nadále pohybově aktivní. Foto: Unsplash

Jak vybírat doplňky stravy

  • Podle potřeb konkrétního psa, nejlépe po poradě s veterinářem.
  • Přečtěte si složení, zda a v jakém objemu obsahuje doplněk látky, které řeší danou problematiku.
  • Pokud se vitamíny či minerály vyskytují ve více druzích používaných doplňků či krmivu, může dojít k předávkování anebo může některá látka rušit efekt jiné.
  • Účinné látky podávané v tekuté formě nedegradují v žaludku a velmi rychle vstupují do metabolismu.

Text: Zuzana Ottová
Foto: Unsplash

Kloubní výživa u psů