Jak jim vrátit lesk a třpyt

Rubrika: Dílna

Všechny šperky časem ztratí svůj přirozený lesk, stříbrné dokonce rychleji než ty ze zlata. Při správném zacházení však zůstanou naše ozdoby z drahých kovů stále krásné.

Jak jim vrátit lesk a třpyt

O šperky se musíme umět řádně starat. Nestačí je jen před spaním sundat (aby se během spánku nedeformovaly) a uložit do krabičky. I během dne bychom na ně neměli zapomínat. Především je chráníme před vlhkem a vodou. Šperky, ale ani bižuterie, do vody nepatří a už vůbec ne do slané mořské vody či vody chlorované. Je to pro ně extrémně škodlivé prostředí! Také je chráníme před kontaktem s chemickými přípravky, například při mytí nádobí, vytírání podlahy, lakování vlasů, ale i nanášení parfému. Chemikálie způsobují poškození povrchu drahého kovu a také blednutí kamenů.

Skladovat v krabičkách

Další chybou, které se dopouštíme, je, že náušnice, prsteny, řetízky, přívěsky, náramky a brože pokládáme na okraj umyvadla, nebo skladujeme více kusů v jedné krabičce. Často se pak propletou dohromady, odírají se o sebe, a tak se mohou poškodit. Správně bychom měli jednotlivé kusy ukládat do vlastních krabiček nebo sáčků.

Při denním nošení bychom šperky měli čistit jednou za měsíc

Náhrdelníky z perel, drahých kamenů i z bižuterie dáváme do vodorovně ukládaných krabiček, aby se jejich závěsy neprověsily a nepoškodily. Řetízky můžeme zavěsit na stojánek.
Snažíme se, aby se navzájem nedotýkaly a nezamotaly. Pokud se tak stane a na řetízku objevíme uzlík, přetřeme jej kapkou oleje – měl by jít daleko lépe rozplést.

Opatrně čistit

Při denním nošení bychom šperky měli čistit jednou za měsíc – zbavit je zbytků krémů, make-upu a dalších kosmetických přípravků. Sami doma můžeme bezpečně vyčistit šperky bez kamenů, korálů a perel. Pracujeme se speciální vatou nebo s hadříky, napuštěnými čisticím roztokem. Prodávají se v různých barvách a velikostech a používají se především na leštění.

Další chybou, které se dopouštíme, je, že náušnice, náramky a brože pokládáme na okraj umyvadla

Zlato a stříbro se složitým zdobením je však lepší ponořit do čisticího roztoku, který koupíme v klenotnictví. V něm zmizí nečistoty i z těch nejskrytějších míst.
Další možností, jak vrátit lesk a třpyt šperku, je odborné čištění pomocí ultrazvuku. Je to nejšetrnější metoda, při níž se nepoužívá žádná chemie, jen ultrazvukové vlny, které se ve vodě dostanou úplně všude.

Existuje i řada „babských“ návodů, které radí čistit šperky pomocí zubní pasty, popela nebo vodního roztoku jedlé sody či prášku do pečiva. Asi je lze vyzkoušet na bižuterii, ale na opravdu cenný kov, u něhož nechceme riskovat poškrábání drsnými mikročásticemi, raději použijeme metody doporučované klenotníky.

Text Martina Lžičařová, foto Shutterstock

Jak jim vrátit lesk a třpyt