Hýčkejte si nožky

Rubrika: Zdraví

Klenbu nohy stimuluje dynamický pohyb. Nohy nás proto bolí nejen z nevhodné obuvi a dlouhého stání či pocházení, ale i proto, že málo chodíme pěšky. S přídechem staromilství by bylo možné ještě dodat: a už vůbec ne bosi.

Zdravá noha s pružnou klenbou si libuje v písku cest: formují a stimulují ji drobné kamínky a chlad. K chození máme i vrozené předpoklady a handicapy dané typem nohy.

Na vzniku vad, jimiž je u nás postiženo asi 50 až 80 % lidí, má však svůj díl životospráva, špatná obuv a životní styl. A také neznalost a nerespektování typu nohy. „Lidé si často neuvědomují, že nohy jsou zrcadlem těla a z pětaosmdesáti procent určují naši výkonnost,“ vysvětluje podolog MUDr. Miroslav Havrda. „Plosky nohou totiž ‘vrůstají’ až do páteře.“

Zdravé chodidlo se ovšem v plochou nohu nemění ze dne na den. Změna probíhá plíživě řadu let. První změny lze přitom zjistit jednoduše. Už jen zhrublá kůže na chodidlech ukazuje na to, že boty dřou a nesedí. Pokud máte z vnitřní strany chodidel otlaky, je to signál, že kosti chodidel začínají měnit tvar a směr. Proto jakmile zaregistrujete změny a otlaky na nohou, zajděte ke specialistovi na nemoci chodidel (ortoped, podiatr nebo podolog), aby vám doporučil vhodné cviky, vyšetřil nohu, případně zhotovil ortopedické vložky.

Víte, jaký máte typ nohy?

Existují tři základní typy nohou: noha egyptská, antická a kvadratická. Egyptská noha má palec delší než ostatní prsty, řecká (antická) má nejdelší prst vedle palce a římská (kvadratická) má stejně velký palec a prst vedle něj. Pokud máte egyptský typ a nosíte špičaté boty, má palec tendenci vybočovat ve směru špičky. Zkřiví se a tlačí na další prsty. Egyptská noha má také velkou plochu doteku prstů, a proto i malé riziko přetížení: člověk s tímto typem chodidla má velké předpoklady k úspěšnému sportování.

Antická noha, která je u nás velmi častá, má výrazně menší dotek s podložkou. Může sice podávat dobré výkony, ale zátěž se musí správně dávkovat, musí se také více myslet na regeneraci a kompenzaci.

Nejhůře je na tom kvadratická noha, která je nejméně výkonná a velmi citlivá. Proto nejvíc bolí a nehodí se pro sport. Ve starověku a středověku byl tento typ nohy považován vysloveně za nemocnou nohu.

Architektura nohy

Funkce chodidel a kolen jsou propojené amohou se vzájemně ovlivňovat. Pro správnou funkci nohy je nejdůležitější dobře vytvořená nožní klenba, která je daná tvarem a seskupením kostí zánártních a nártních. Díky lukovité klenbě se noha neopírá o podložku celou plochou, ale jen ve třech místech. Klenba tak umožňuje pružnou chůzi, udržení rovnováhy těla i při stoji na jedné noze, chrání cévy a nervy uložené v plosce nohy před přetížením. Při oslabení vazů a svalů udržujících klenbu dochází k jejímu poklesu, vzniká podélně nebo i příčně plochá noha. A protože ženy mají jemnější svalstvo a vazivo než pánové, častěji trpí deformacemi prstů, včetně deformace palce. Svoji roli zde hrají geny.

Podologické vyšetření

Propadlá klenba a ploché nohy bolí, změny se přenášejí i do pánve a pak do celé páteře. Pomoci může komplexní podologické vyšetření, což znamená vyšetření nohy na plantoskopu a platonografu, včetně biomechaniky chůze na pohyblivém chodníčku, snímaném kamerou. Nejlepší pracoviště jsou vybavena tenzometrickou deskou, která prostřednictvím piezoelektrických krystalů analyzuje tlaky z chodidel. Signál se převádí do digitální podoby a zobrazuje se číselně i vizuálně – pomocí barevného spektra. Při statickém vyšetření se zjistí zatížení obou nohou, dynamické vyšetření proměří tlaky při chůzi i běhu a stabilitu nohy. Počítačový program pak doporučí konkrétní korekci nohou, podle níž se zhotoví individuální vložky do bot, meziprstní korektory a případně i klíny a podpatěnky.

Boty do práce

Tvar boty udává stélka, která by měla sledovat utváření nohy a vhodně ji popírat a nedovolit jí, aby se deformovala nebo zbytečně roztáhla. Nesmí tlačit na délku ani šířku, takže by měla asi 10 až 15 mm přesahovat délku chodidla. Nejlepší jsou boty z přírodního materiálu s textilní stélkou a pružnou, pevnou podešví. Ortopedům je nejméně sympatická obuv s tvrdým podpatkem a podrážkou. Naopak pružný podpatek zvyšuje efektivitu chůze a její odrazovou energii.

Nejzdravější jsou boty s podpatkem, který u žen nepřevyšuje 4 – 5 centimetrů, u dětí maximálně dva centimetry. Dobré boty mají být prostorné, ale ne tak, aby v nich noha plavala jako ryba. Pokud se vám zalíbí botky, jejichž stélka není tvarovaná, vybavte si je ortopedickými vložkami. Pozor na příliš pevný opatek – může tlačit na úpony achilovky a nohu deformovat!

Přezutí na doma

Klasické „korkáče“ s jednou páskou přes nárt nejsou podle zkušeností lékařů a protetiků nejlepší. Noha by měla v domácí obuvi sedět jako v misce.

„Nemělo by se stávat, aby se krok co krok prsty jak ‘drápy’ zarývaly do hladkého podkladu tvrdých korkáčů, které byly dříve doporučované a považované za zdravé. V nich se při rychlejší chůzi noha vůbec neudrží,“ vysvětluje známý protetik Josef Smeták z Prahy. Podle něj jsou nejlepší boty na přezutí tzv. bamy. „Na noze drží jak přišité, protože mají svršek z více pásků, takže přiléhají i k nártu. K tomu mají pružnou gumovou podrážku s mírným klínem.“

Relaxace nohou

Na večerní ošetření se hodí balzámy s obsahem mentolu, kafru, výtažků z tymiánu, šalvěje a rozmarýnu. Zabraňují i nepříjemným otlakům, prasklinám a otokům. Ráno je vhodné nohy ošetřit osvěžujícím gelem s bylinnými přísadami kostivalu, měsíčku, šalvěje, arniky, jojobového oleje, řepíku lékařského a tuto péči doplnit deodoranty, pohlcujícími nepříjemné pachové látky vznikající rozkladem potu.

Ošetření nohou je dobré doplnit automasáží: například „rejděním“ na speciální dřevěné masážní kuželce nebo přešlapováním na drobných oblázcích, jak to bývá zvykem hlavně v Japonsku. Oblázky si můžete nasbírat při pobytu u moře. Vhodné jsou také mírně zvednuté dřevěné masážní podložky pod nohy, které si postavte třeba pod stůl s počítačem.

Akupresurní pomůcky, jako třeba noční váleček, akupresurní roller, skládací masážní podložku ai akupresurního ježka lze najít a objednat například na www.nanoshop.cz

TEXT: RADKA BOROVIČKOVÁ
FOTO: SHUTTERSTOCK A ARCHIV

Hýčkejte si nožky