Jarní čistění organizmu

Jarní očista organismu je populární od nepaměti. Doporučují jí nejen jogíni, ale třeba i tradiční čínská medicína. Na internetu lze najít stovky těch zaručeně správných receptů a čisticích kúr. Některé nám nejen nepomohou, ale naopak mohou zapříčinit i zdravotní komplikace. Zaručené rady z internetu je lépe zvážit zdravým selským rozumem a optimálně se ještě poradit s odborníkem.  Proto jsme nejčastější mýty o jarní detoxikaci organismu rozebrali s odbornými výživovými poradkyněmi.

 

 

Střídmost v jídle i pití je jistě dobrou radou, ale je správné nejíst třeba tři dni vůbec nic, nebo dokonce držet půst ještě déle a pít jen vodu nebo zelený čaj? „Mnoho lidí skáče z extrému do extrému. Když nahradí přejídání totální absencí příjmu potravin, skutečně mohou rychle zhubnout, ale v naprosté většině se jedná jen o úbytek vody. Přílišné zavodnění sice trápí řadu lidí, hlavně žen, ale i odvodnění by mělo probíhat po poradě s odborníkem, proto drastické půsty bez podpory výživového poradce nebo lékaře nemohu doporučit,“ říká Věra Burešová, hlavní výživová poradkyně NATURHOUSE.
Jinou oblíbenou metodou je šankaprakšalána. Její podstatou je vypití 1,5 litru vody s vrchovatou lžící soli, což má ze střev posbírat všechno, co se v nich nahromadilo. Ale to je jen polovina pravdy. „Je to velice složitá metoda očisty s propracovanou technikou, na kterou je nutné se připravit předem a nekompromisně jí dodržovat. Nestačí jen pít vodu se solí, zároveň je třeba ve správných intervalech jíst správné pokrmy. Jednoznačně se do ní bez zkušeností nebo odborné pomoci nepouštějte,“ uvedla Alena Přídová.

 

Zelený ječmen a chlorella
Řada lidí spoléhá na zázračné potraviny nebo řasy. Například zelený ječmen skvěle účinkuje proti překyselení organismu, čistí krev, játra a ledviny. Obsahuje řadu vitamínů, kyselinu listovou, biotin a vlákninu. Do stejné skupiny zelených potravin patří také řasa Chlorella, která má skvělé detoxikační účinky a pomáhá řešit například zácpy, plynatost nebo pálení žáhy.
„Zelený ječmen i chlorellu můžete užívat celoročně, nemusíte čekat až na jaro, ale vždy podle doporučení uvedených na obale výrobku, protože nic se nemá přehánět ani s pokrmy či doplňky, které jsou tělu prospěšné,“ popsala své zkušenosti Štěpánka Štěpánová.
Návrat k tradicím hlásá, že jedinou správnou cestou jsou bylinky. Pokud si vyberete ty správné, je to jistě pravda, ale nezapomeňte, že ne všechny bylinky můžete mezi sebou kombinovat a ne vždy se snášejí třeba s léky, které užíváte. I tady je lépe se předem poradit než následně řešit problém.

 

 

Vyvážený jídelníček a pohyb
Ve výživových poradnách NATURHOUSE získáte nejen kvalitní výrobky na bázi bylin, ovoce a zeleniny, ale i správné rady, která metoda detoxikace je pro vás vhodná a na co si dát pozor. Nejen na jaře, ale po celý rok by měl být náš jídelníček vyvážený, měli bychom dostatečně pít vhodné nápoje a alespoň trochu se hýbat. A právě jaro by nás mohlo vytáhnout ven na sluníčko.
„Všechno, i očista a hubnutí, má základ v naší hlavě. Udělejte si chvilku sami pro sebe, jděte se projít nebo zajděte do sauny. Uvidíte, že se budete cítit jako znovuzrození,“ dodává Jana Jarošová.
Pokud si nevíte rady, navštivte některou z výživových poraden NATURHOUSE. První pomocí proti jarní únavě může být třeba třítýdenní balíček Hubnutí a detoxikace, který obsahuje výživový plán na 3 týdny, pečlivě vybrané potravinové doplňky, 10 rad pro hubnutí a detoxikaci, exkluzivní recept a ještě dárek zdarma. Nebo si po konzultaci s poradkyní nechte vypracovat dlouhodobý plán správné výživy nejen na jaro.
TEXT: REDAKCE
FOTO: ARCHIV

Jarní čistění organizmu