Hliněná omítka

Nové materiály pro stavbu a renovace

Stejně jako u hlíny je i u hliněné omítky ceněna její schopnost regulovat vlhkost, teplo i chlad. Právě pro tyto vlastnosti je pro mnohé stavebníky zajímavá.

Hliněné omítky se vyrábějí jako hrubé a jemné. Jsou samozřejmě určeny pouze pro interiéry, protože vlivem deště dochází k jejich splavování. Hrubé omítky se používají ke srovnání podkladu a současně k vytvoření akumulační vrstvy pro ukládání vlhkosti.

Vyrábějí se s přídavkem řezanky nebo bez ní. Směsi, které obsahují řezanku, většinou lépe akumulují vlhkost – tato omítka se dá nanášet v jednom kroku v síle do 4 cm. Omítku bez příměsi řezanky lze nanášet na stěnu v maximální síle 2 cm v jednom kroku a její cena je o něco nižší.

Štukové hliněné omítky se vyrábějí většinou pouze z hlíny, písku a někdy i organických vláken (slaměná řezanka). Prodávají se v základní hnědé barvě a po nanesení se přetírají kaseinovou nebo vápennou barvou.

Úprava spár a povrchu dřeva

Pokud chceme hliněnou omítkou opravit spáry mezi trámy, je nutné dřevo nejprve mechanicky upravit tak, aby se omítka měla o co zachytit. Do spár je například možné natlouci dřevěné kolíky a proplést je ocelovým drátkem. Pak bude omítka držet bez problémů. Stejně tak je nutné postupovat při nanášení hliněné omítky na trámový podklad. Nutné je buď zdrsnění dřeva nebo připevnění latěk a rákosových rohoží, na něž se omítka zachytí. Pro větší odolnost je dobré do ní ještě zapracovat jutovou tkaninu.

Barevná hliněná omítka

Za tradiční barvu hliněné omítky se považuje hnědá, ale v současnosti je v nabídce celá škála barev: od bílé, žluté přes několik odstínů červené, zelené až po modrou. Přitom jde o omítky vyrobené z přírodně zbarvené hlíny. Například omítky Picas ze série ART se prodávají v bílé, žluté, narůžovělé, červené, zelené, modré a hnědé barvě.

Omítky s pigmenty

Zajímavé jsou i omítky, které se vyrábějí z bílého jílu a jsou dobarvovány přírodními pigmenty, takže mají téměř neomezenou škálu barev. Do ČR je dováží firmy Hasit, Baumit, ProCrea. Jediným českým výrobcem je Picas. Existuje ještě jedna možnost: pokud si zakoupíte bílou omítku, můžete si sami za pomoci dokoupených pigmentů vytvářet vlastní barevné kombinace. Pigmenty se do hliněných omítek přidávají v minimálním množství, zhruba kolem 1 – 2 %.

Kouzlíme s hliněnou omítkou

Přírodní charakter hliněné omítky lze zdůraznit i přidáním bylinek, travin či jakýchkoliv rostlinných zbytků. Zkrátka vším, co roste kolem chalupy a k čemu máte vztah. Materiály však musí být vysušené, aby z omítky po vyschnutí nevypadávaly. V omezené míře je možné do omítky přidat i drobné barevné kamínky nebo mušle, rozdrcené na velikost 1 až 2 mm. Omítka pak bude házet perleťové odlesky.

TEXT: RADKA BOROVIČKOVÁ
FOTO: PICAS

Hliněná omítka