Hliníkové krytiny odlehčí střeše

K výhodám hliníkových střešních krytin patří zejména nízká hmotnost a dlouhodobá trvanlivost s minimálními nároky na údržbu.

 

Prefa1

 

Mezi letošní střechařské novinky patří střešní panel R.16 od společnosti PREFA Aluminiumprodukte. Jedná se o kvalitní a odolné hliníkové panely o rozměru 700×420 mm, s tloušťkou 0,7 mm a hmotností 2,5 kg/m2. Jeden panel tak váží jen 0,73 kg. Panely jsou nerozbitné, tvárné, mimořádně stabilní, rezuvzdorné a zcela bezúdržbové. Pokládají se na plné bednění, na střechu od sklonu 17° bez použití příponek. Pokládka je tak o 10 % rychlejší, než jak je tomu u klasických falcovaných tašek. Standardně je střešní panel R16 dodáván v povrchu stucco, na přání lze dodat i hladkou variantu.

 

Prefa2

 

Vybírat lze ze základních barev v povrchové úpravě P.10, které jsou odolné proti UV záření, dlouhodobě rozdílným teplotám i povětrnostním podmínkám (jedná se o odstíny: tmavě hnědá, antracitová, tmavě červená, světle šedá, břidlicová, cihlově červená, mechově zelená a oříšková). Mezi základní příslušenství patří sněhové háky a prostupový panel s otvorem o průměru 80-120 mm a další standardizované produkty z nabídky výrobce, včetně odvodňovacího systému. Na PREFA střešní panel R.16 je rovněž poskytována 40 letá záruka.

 

Prefa4

 

Alternativou je například SATJAM Rapid, hliníková střešní krytina, která svým vzhledem připomíná falcovanou střešní krytinu, tedy krytinu s dvojitou stojatou drážkou. Montáž této střešní krytiny je však mnohem jednodušší, rychlejší a tím i cenově dostupnější.
SATJAM Rapid se pokládá na laťování nebo na bednění. Při pokládce na bednění je vhodné použít separační folii, nebo rohož. Díky tomu bude zamezeno dotyku krytiny s bedněním a tím zajištěno lepší odvětrání.

 

Tato velkoformátová krytina se hodí především na novostavby (moderní pultové střechy). Díky své nízké hmotnosti a jednoduché a rychlé montáži ji lze použít i pro rekonstrukce střech.

 

 

Příznivé vlastnosti hliníku nabízí i krytina KerAkryt od Kerametu. Tato krytina z hliníku je vhodná pro všechny střechy s minimálním sklonem 30 stupňů.  Váha jednoho kusu šablony 0,85 kg, doporučený počet ks na pokrytí 1 m2 v závislosti na sklonu střechy se pohybuje  2,65 ks šablon/1m2 krycí plochy (při překrytí 100mm). Alukryt (KerAkryt) je vhodnou střešní krytinou jak pro novostavby (rodinné i rekreační objekty), tak pro rekonstrukce starších objektů.  Pro tuto velmi lehkou střešní krytinu (váha 1 m2 krycí plochy  cca 2 kg) je charakteristická především dlouhodobá životnost.

 

TEXT: REDAKCE
FOTO: ARCHIV FIREM

Hliníkové krytiny odlehčí střeše