Dřevěná příčka

Příčka s kvalitně provedenou akustickou i tepelnou izolací může tvořit plnohodnotnou dělicí stěnu mezi místnostmi

Dřevěná příčka je nejjednodušším řešením, když potřebujete předělit prostor. Dá se snadno postavit a koneckonců i odstranit, pokud se opět rozhodnete ke změně prostorových dispozic.

Výhody stavby příčky ze dřeva jsou jasné: jde o stavbu z lehkých a dostupných materiálů a budování takové příčky nezatíží interiér stavebním odpadem a prachem. Dá se stavět víceméně za provozu a potřebujete k tomu jen základní nářadí, které je v domácí dílně obvykle k dispozici.
Nevýhody? Především to, že dřevěné příčky obvykle neposkytují dostatečnou akustickou izolaci. Existují samozřejmě způsoby, jimiž je možné akustickou propustnost dřevěné příčky snížit, ale pokud potřebujete prostor přepažit a zároveň odhlučnit, což připadá v úvahu například tehdy, když by měl být vedle společenské místnosti s televizí třeba pokoj pro malé děti, nebude lehká dřevěná příčka bez správně udělané akustické izolace tím nejlepším řešením.

Trámky a latě

Základním konstrukčním prvkem příčky je nosný rošt z trámků, kotvených do stropu i do podlahy

Základem interiérové příčky ze dřeva je nosný rošt z trámků. Nejčastěji stavebníci volí trámky 60 x 60 nebo 60 x 100 milimetrů. Je dobré kotvit paty trámků na pásek pružné izolace. Rošt se nejsnáze kotví pomocí děrovaných tesařských spojek, které v nejrůznějších velikostech zakoupíte v železářství či v hypermarketech s kutilskými a řemeslnickými potřebami nebo na internetu. Nebo je možné kotvit boční, horní a dolní strany rámu roštu do stropů, stěn a podlah pomocí vrutů.
Na trámky se pak přibíjí pomocný rošt z latí v případě, že palubky či prkna, tvořící pohledovou stěnu příčky, budete klást horizontálně. Vzdálenost mezi trámky, které tvoří rošt, by měla odpovídat šířce pásů izolace, nejčastěji je tedy 60 nebo 65 centimetrů. Pokud od příčky nepožadujete skutečně nic víc než optický předěl, můžete rošt jednoduše z obou stran obložit palubkami či OSB deskami, nalakovat je, či natřít barvou, do připraveného otvoru vsadit zárubně dveří a je hotovo.
Předpokládejme však, že obvykle příčka musí splňovat přinejmenším základní požadavky na akustickou a tepelnou izolaci. V takovém případě je třeba mezi trámky roštu instalovat izolační pásy či desky.
Vložená akustická izolace redukuje šíření hluku konstrukcí. Dokáže to jednak absorpcí energie vlnění na přechodu mezi vrstvami s různou tuhostí a pružností a také útlumem akustických vln ve vlastním materiálu. Odborníci na dřevostavby doporučují použít například měkké desky Orsil, Rockwool, Isover Merino, Orsik a Super Orsin nebo přilnavé plsti Isover-Piano.
Účinky akustické izolace se znásobí rovněž ponecháním vzduchové mezery mezi dvěma vrstvami izolace, ale izolační mezeru vytvoří rovněž pomocný rošt z latí, instalovaný na základním nosném roštu z trámků.

Různé typy palubek

Pro obklad je rovněž možné využít horizontálně kladených podlahových palubek, které jsou širší a vytvoří dojem jednolité plochy

Obklad roštu se pak nejčastěji dělá z vertikálně či horizontálně položených palubek. Můžete použít obkladové palubky, nejčastěji dodávané v profilu Klasik či Tatran. Rozdíl mezi oběma profily spočívá v šíři viditelného přiznaného spoje mezi palubkami a zatímco Klasik vytváří dojem jednolité dřevěné plochy, u Tatranu dosáhnete dojmu určité plasticity, umocněném výrazně viditelnými drážkami mezi jednotlivými prkny.
Pokud chcete dosáhnout skutečně jednolitého dojmu plochy dřevěné stěny, můžete k obkladu použít i podlahové palubky, které ve spoji dosedají těsně na sebe. Dodávají se i ve větší šířce, než je obvyklé u obkladových palubek, a je třeba myslet na to, že jsou výrazně těžší.
Alternativou k obkladovým či podlahovým palubkám jsou palubky fasádní. Mnoho architektů rovněž pracuje při obkladech příček s přiznaným efektem broušených OSB desek, které lze lakovat a natírat. Poněkud „pracovní“ vzezření takové stěny se nemusí líbit každému, nicméně OSB desky mají řadu výhod a určité typy interiérů zvláště na chatách či v dřevěných přístavbách chalup jimi lze zajímavě dotvořit.

Jak na elektroinstalaci

Izolace se klade mezi jednotlivé trámky roštu, konstrukci je tedy třeba přizpůsobit obvyklé šíři izolačních desek

Pokud je třeba v příčce řešit i elektroinstalaci, platí podobné zásady jako v dřevěných chatách, srubech a roubenkách, kde lze elektrorozvody uložit na povrch nebo pod povrch stěn.
Pro instalace na povrchu stěn jsou určeny rozvodné elektroinstalační krabice v uzavřeném provedení. Podle druhu stavebních hmot se instalují krabice přímo na stěnu nebo na tepelně izolační podložku. Na stavební hmoty stupně hořlavosti A až C2 lze krabice a další elektroinstalační materiál instalovat přímo. Pro montáž na stavební hmoty stupně hořlavosti B až C3 je nutné použít tepelně izolační podložku.
Tepelně izolační podložky o tloušťce 5 milimetrů jsou z nehořlavého materiálu stupně A a umožňují montáž krabic i na lehce hořlavý stavební podklad stupně C3.
Při montáži na stavební hmoty B až C2 jsou uzavřené krabice podle norem výrobce určeny pro rozvody do maximálního napětí 400 V. Při montáži na stavební podklad stupně A nebo s použitím izolační podložky na ostatní stavební podklady jsou uzavřené rozvodné krabice určeny pro rozvody do maximálního napětí 500 V. Elektroinstalaci je ovšem vhodné svěřit profesionálům.
Pro vedení rozvodů lze použít samozhášivé trubky z PVC (například Monoflex, Supermonoflex), které jsou vhodné do stavebních hmot hořlavosti A až C3. Elektroinstalační lišty je možné pokládat přímo na stavební povrch bez izolační podložky. Vedení v nich je celistvé, nevzniká zde přechodový odpor na kontaktech a spojích, a tudíž ani možnost vzniku požáru.
Pro instalaci do stavebních hmot stupně hořlavosti A až C2 lze vybírat z několika druhů instalačních krabic. Univerzální krabice jsou vhodné například pro montáž dvojzásuvky. Do dutých stěn lze použít buď klasické univerzální krabice, nebo přístrojové krabice s integrovaným šroubkem s patkou, či přístrojové krabice s montážním kroužkem. Ten se vkládá do vyvrtaného otvoru a do něj se nasune krabice. Kroužek krabici bezpečně a pevně drží ve správné poloze.

 

TEXT: RICHARD GURYČA
FOTO: AUTOR, SHUTTERSTOCK, WIKIPEDIA

Dřevěná příčka