Dřevěná dlažba

Dřevěná dlažba je lehká, pevná a pružná, tlumí hluk, snadno se pokládá a vypadá skvěle. Lze ji použít v domě i na zahradě. Nevýhodou je poměrně vysoká cena.

Více než tisíc korun za metr čtvereční dřevěných dlažebních špalíků není neobvyklá cena, pokud dlažbu kupujete v obchodě. Měli byste ovšem dostat dostatečně proschlé dřevo (prasklinky nejsou na závadu) v přesných rozměrech a tvarech krychle, kvádru či kužele. Na internetu najdete nespočet návodů k výrobě dřevěné dlažby svépomocí. Zahradní chodník z vlastnoručně nařezaných polínek z kulatiny pak může být zajímavou alternativou ke kamenům nebo betonovým dlaždicím.

Vraťme se ale k tradiční dřevěné dlažbě z kostek či špalíků. Dřevem se dláždilo po staletí a špalíky byly dříve materiálem určeným spíše do méně reprezentativních prostor, například průjezdů, stodol či stájí. Pro koňská kopyta je ostatně dřevěná dlažba stále jednou z nejšetrnějších.

Dnes se dřevěná dlažba posunula spíše do exkluzivní kategorie. Vyjde vás dráž než betonová dlažba či běžný dlažební kámen, ale získáte praktický pochozí povrch. Dřevěný dlažební špalík má podobný tvar jako dlažební kostka či zámková dlažba a někteří výrobci dodávají špalíky i se zámky, které usnadňují pokládku.

Výrobci nabízejí dřevěnou dlažbu nejrůznějších tvarů, jejím pořízením však získáte vždy velmi netradiční, v řadě ohledů praktický a příjemný povrch vydlážděné plochy v exteriéru i interiéru. Dřevěná dlažba je ideální pro bezpečný pohyb malých dětí a ocení ji například i alergici, protože nedrží prach.

Z jakého je dřeva

Na výrobu dřevěné dlažby se používá dřevo jehličnanů (modřín, borovice, smrk) i listnatých stromů (dub, jasan, javor, bříza i buk). Za nejkvalitnější lze považovat dlažbu z dubových či modřínových špalíků. Pokud vybíráte dlažbu pro použití venku, volte pokud možno co nejkvalitnější a nejtrvanlivější dřevo.

Výdrž a vzhled dlažby venku ovlivňuje slunce, mráz, voda a dřevokazný hmyz. U profesionálně vyráběné dlažby byste proto za své peníze měli požadovat dostatečně proschlé a kvalitně impregnované dřevo. Na odolnost vůči vlhku má vliv také kvalita pokládky a případná hydroizolační vrstva.

Někteří výrobci zajišťují rovnoměrnost pokládky, pravidelnost a soudržnost špalíkové dlažby distančními pásky. Stabilitu venkovní dřevěné dlažby ovlivní také kvalitní obrubníky, které mohou být z betonu. Pro vytyčení okrajů dřevem dlážděných ploch se používají i speciální lišty.

Postup pokládky

V interiérech klademe dřevěné dlažební kostky do pískového lože na betonový základ a zachováme při tom dilatační spáry. Při použití materiálu vyschlého jen částečně (obsah vody min. 30 %) postačí spáry 5–7 mm. U suššího dřeva se dělají spáry o něco širší, protože špalíky natáhnou víc vlhkosti. Spárujeme pískem.

Pokládka do písku na betonový základ se doporučuje i v exteriéru, pokud by po dlažbě například projížděla auta nebo by byla dlážděná plocha vystavena pravidelnému zatížení (průjezd, stáj).

U zahradních cest není betonování nutné. Pomocí provázků vytyčte plochu či trasu, vykopejte zeminu do hloubky 25–30 cm a povrch zhutněte. Pak na plochu rozprostřete vrstvu písku a do ní pokládejte špalíky, které doklepněte gumovou palicí nebo kladivem.

text: Richard Guryča

foto: Martin Mašín, archiv firem, Shutterstock

Uložit

Dřevěná dlažba