Budiž světlo

Rubrika: Interiér

Bez lampiček, lamp a lustrů se neobejdeme ani na chatě a chalupě.
Zvláště tady není třeba volit jen klasické tvary, klidně můžeme sáhnout i po méně obvyklých.

Bílé stínidlo a podstavec oživíme namalováním barevných pruhů, bambulky jsou vtipnou tečkou

Světlo je pro život člověka velmi důležité. Když je málo přirozeného světla, musí ho nahradit umělé osvětlení. A s tím se dají dělat v interiéru hotové divy. Funkční osvětlení, které potřebujeme k práci, v kuchyni při vaření, nad jídelní stůl, na schodiště a podobně, vybíráme především s ohledem na správnou intenzitu a barvu světla, dalším hlediskem je výběr nejvhodnějšího zdroje – můžeme se rozhodnout pro klasickou nebo úspornou žárovku, zářivku, halogeny, LED diody. Výběr správného stínidla pomůže světlo rozptýlit, aby neoslňovalo, nebo nasměrovat do určitého místa. U náladového a dekorativního osvětlení, které má přispět k vytvoření určité atmosféry, volíme neoslňující a tlumenější zdroj světla.

Koupit, nebo vyrobit?

Ve všech případech ale má pro většinu z nás význam i vzhled stínidla nebo celého osvětlovacího tělesa. A tady můžeme popustit uzdu své fantazii. Buď zapátráme v obchodech po méně obvyklých, originálních lampách, lustrech a lampičkách, nebo si je vytvoříme sami.
Řada kutilů se s chutí pustí do úpravy svítidla, které mají doma a jež není příliš zajímavé. Proměnit se dá stínidlo, podstavec i celá lampa, a vzniknout tak může opravdu zajímavý originál. Člověk manuálně zručný a znalý elektrikářského řemesla může vyrobit kompletní nové osvětlovadlo. Jeho bezpečnost by si ale měl nechat ověřit u elektrikáře, aby nechtěně nevyrobil „elektrické křeslo“.

Proměna stínidla

Nejsnáze proměníme stínidlo. To dosavadní papírové můžeme nabarvit, ozdobně perforovat, vylepšit pomocí ubrouskové techniky, polepit nebo pošít drobnými předměty (korálky, knoflíky, suchými plody, bambulkami…) Případně kostru původního stínidla nově potáhnout zajímavě barevnou látkou, sladěnou třeba s ostatním bytovým textilem v místnosti.
Nové stínidlo se dá vytvarovat z jemného pletiva či drátu potaženého papírem, nebo na něj použít pěkně tvarovanou kovovou nádobu, cedník, košík, slaměný klobouk, deštník …

Co s podstavcem

Také původní nenápadný rovný podstavec můžeme proměnit. Například obložit kousky hezkého dřeva, polepit korálky nebo oblázky, omotat provázky, drátem, lýkem. Celý nový stojan vytvoříme z nejrůznějších, třeba dávno odložených předmětů – ze zajímavého kusu kovu (například z části dekorativně tvarovaného litinového zábradlí), ze dřeva (na hrubo opracovaného špalku, křivolaké větve nebo torza plastiky), z keramické vázy. Možností je celá řada.

 

 

Vytvořte nové svítidlo

Při úpravě nebo výrobě osvětlovadla se dá podle libosti použít kov (především drát), dřevo, textil, papír, sklo, keramika, kámen, některé plasty. Někdy se stačí porozhlédnout po půdě nebo v komoře s odloženými věcmi a nápad na originální svítidlo je na světě. Vyřešit při tom ovšem musíme upevnění objímky na žárovku, vedení elektrického kabelu a umístění vypínače.
Pro vaši inspiraci přinášíme ukázky různých originálních nápadů, z nichž některé jsme vyfotografovali při našich návštěvách na chatách a chalupách.

TEXT: IVA TVRZOVÁ
FOTO: JAROSLAV HEJZLAR, PAVEL VESELÝ, SLOVART A ARCHIV

Budiž světlo