Břidlice v interiéru i na zahradě

Kamenné obklady jsou stále oblíbenější nejen na zahradě, ale i v interiéru. Jednou z možností jsou obklady z břidlice.

 

Takzvaná benátská dlažba na zahradě

 

Břidlicový kámen se v České republice těží v té nejlepší kvalitě již od 18. století. Břidlice byla již dříve uznávanou krytinou a břidlicové obklady zdobí dodnes například Národní divadlo. Najdete ji i v katedrále svatého Víta jako krytinu na chóru. Tento typ přírodního kamene díky jednoduchému způsobu opracování pokrývá i spoustu českých střech.

 

Břidlicový obklad stěny

 

Jak se vám líbí do břidlice „oděný“ krb?

Návrat břidlice do světa designu
Příroda všude kolem nás. Tak by se dala charakterizovat filozofie dnešního světa bytových designérů. Základem pro inspiraci v tradicionalismu se stalo zejména Norsko a severské země, kde vždy byla bytová architektura založená na poctivých a pevných materiálech. Jemné nekřiklavé barvy vytvářejí v kombinaci s kameny a dřevem příjemnou atmosféru.
Břidlice je efektní, kvalitní, variabilní a přitom odolná a stálobarevná, vyžaduje také jenom minimální péči. A zároveň je ekonomicky dostupná. Architekti ji užívají například jako plnohodnotnou náhradu za pravý mramor v koupelnách i podlahových krytinách. Kromě podlah je v posledních letech břidlice používána i jako netradiční obklad stěny, což dokáže místnost zajímavě oživit. Břidlicí lze obložit i moderní krb.
Možnosti využití břidlice jsou mnohem širší než kdysi. Kromě klasických obkladů a dlaždic lze vyrábět jak různé užitkové předměty, tak dekorace do zahrad a interiérů. Nevšedním příkladem může být designové břidlicové umyvadlo „Made in Czech Republic“.

 

Umyvadla jsou z ultratenké břidlice, tímto kamenem je obložen i stolek pod nimi

 

Ekologický materiál
Mezi nesporně kladné vlastnosti břidlicového kamene patří jeho ekologické využití – po jeho zpracování nezůstává žádný odpad. „Těžba kamene většinou znamená zátěž životního prostředí, ovšem břidlice má výhodu ve svém flexibilním složení, které umožňuje vytvářet z ní různé produkty. Dokonce i zbytková suť a kámen se používají jako podklad v pozemních stavbách. I proto je o břidlici stále větší zájem“, vysvětluje Roman Hajabáč, který po téměř třiceti letech vrací slavnou značku Česká břidlice na trh. Znovu uvádí do provozu důl Žlutý květ v Čermné ve Slezsku. Česká břidlice je mimořádně kvalitní, pevná a zároveň dobře přizpůsobivá na úpravu.
V oblasti Čermné se břidlice těžila už od 19. století. Obnovení těžby v dole Žlutý květ je provedeno s ohledem na zachování krajinného rázu a zakomponování do stávající naučné stezky o historii těžby břidlice ve zdejším kraji. Historické artefakty těžby, které byly nalezeny při přípravných pracích, byly předány Muzeu břidlice v Budišově nad Budišovkou.

 

TEXT: REDAKCE
FOTO: ČESKÁ BŘIDLICE

 

Břidlice v interiéru i na zahradě