U tohoto článku nebylo technicky možné zajistit fotografie a obrázky.

ZNÁTE pomlázkový stromeček?

Kategorie: Inspirace | Autor: it

Pokud budete mít letos pomlázku upletenou z čerstvých vrbových proutků, nenechte ji po Velikonocích uschnout. Máte-li aspoň kousek trávníku, pomlázku prostě zapíchněte do země. Vrbové proutky při troše štěstí a zalévání zapustí kořínky a pomlázka začne růst! Za čas z ní bude hezký stromeček se spleteným kmínkem.

Nevěříte, že je to možné? Na fotografii je několikaletá pomlázka na zahradě chaty výtvarníka Petra Eschlera. Ten to velmi poeticky popsal v povídání, které je součástí jeho připravované knihy o stromech a řezbářství. Dovolte nám citovat:

“Vrbičkovník tatarský

Původně ani tak nevypadal, byly to jen jednotlivé proutky spletené v tatárek. A protože byl zrovna takový svátek jara, tak se činil. Naplácal děvčatům, která pištěla, až se hory zelenaly. Ne že by je to moc bolelo, to určitě ne, ale proto, že bylo to jaro všude ve vzduchu. A když byl už večer a sváteční den končil, tak jsme ho jen tak zastrčili do země a on se jako ty hory taky zazelenal. No vždyť říkám, bylo jaro. Dodnes, zvláště když přijde jeho čas a jarní vítr fouká z polí, tak se z jeho kmínku to výskání stále ozývá. No přijďte si poslechnout, je to nádhera, co s námi to jaro každý rok dělá.”

ZNÁTE pomlázkový stromeček?