U tohoto článku nebylo technicky možné zajistit fotografie a obrázky.

ZIMNÍ ZAHRADA

Kategorie: Zahrada | Autor: PETR PETŘÍČEK

Oázou zeleně a pestrých květů i uprostřed mrazů, kdy všechno kolem vašeho stavení jednotvárně zapadá sněhem, může být, jak už z názvu vyplývá, zimní zahrada.

Příjemné prostředí k relaxaci však nabízí svým majitelům a jejich přátelům i v létě a v průběhu celého roku. Umožňuje zvětšení obytného prostoru a větší kontakt s přírodou v okolí domu. Při rozhodnutí postavit si zimní zahradu je velmi důležitá správná volba jejího umístění.

Varianty umístění

V podstatě se jedná o přístavbu, která má skleněné stěny a střechu. Na sklo působí slunce i mráz mnohem citelněji než na zdi chaty nebo chalupy. Správně umístěná zimní zahrada ušetří majiteli hodně peněz za energii, protože dodá v zimě chalupě díky slunci další teplo a v létě naopak interiér provzdušní. Naopak na nevhodně zvoleném místě může dům proměnit ve vlhký, zapařený skleník. Důležité je také zvážit k jakému účelu bude zimní zahrada využívána, jestli jen k odpočinku, k pěstování teplomilných rostlin nebo také jako studovna a pracovna?

   V představách většiny lidí je ideální zimní zahrada umístěná na jižní straně. Je sice pravda, že v tomto případě se délkou a intenzitou slunečního záření docílí značné úspory energie s rychlým finančním efektem, avšak mohou nastat jiné problémy. V zimě se bude chalupa příjemně proteplovat, ale v létě, za velkých veder, se bez dobrého větrání a zastínění žaluziemi nebo roletami promění v nesnesitelnou výheň. Další roli samozřejmě hraje i okolí objektu – z jaké strany jsou vzrostlé stromy nebo sousední domy.

Pro skřivany nebo sovy?

Východní i západní strana mají výhodu vyrovnaného mikroklimatu. Lidé, kteří brzy vstávají a jsou rychle čilí – tzv. skřivani, ocení východní stranu. Nasnídat se v prosluněném prostoru vedle čerstvě zalitých květin je přece nádhera! Navíc východní prosklená místnost je ideální pracovnou nabitou energií, kde lze dosahovat skvělých studijních i pracovních výkonů. Opačná strana západní bude vyhovovat sovám, tedy lidem, kteří si rádi ráno pospí, ale jejich čas přichází s pozdním večerem. Po krásném výhledu na zapadající slunce vydrží v zimní zahradě ještě dlouho do noci povídat si s přáteli nebo nikým nerušeni usilovně pracovat.

Sever není beznadějný

Někdy pozice a tvar chaty dovolí stavbu zimní zahrady jen na straně severní. Neznamená to však žádnou prohru. Prosluněná bude méně, ale zase v ní nikdy nebude nesnesitelné horko. Světla poskytne dostatek, a tak může být ideální například jako ateliér nebo pro pěstování na slunce nenáročných rostlin. V zimě pak poskytne tepelnou bariéru, která zabrání ochlazování zdí.

Jakou vybrat konstrukci?

Plastová – Pořídíte ji za přijatelnou cenu a má minimálními požadavky na údržbu. Profily z PVC jsou odolné vůči povětrnostním vlivům a UV záření. Mají však menší pevnost, a proto je lze využít jen pro menší prosklené stavby. Pro větší tepelnou roztažnost se doporučují profily pouze v bílé barvě. Ta však časem většinou zešedne.

Hliníková- Velká výhoda spočívá v jednoduchém zpracování. Hliník nepodléhá korozi, je stálý vůči povětrnostním vlivům a snadno tvárný. Dá se buď snýtovat nebo sešroubovat. Snadno se udržuje a vykazuje vysokou trvanlivost při nízkých udržovacích nákladech. Hliník má nízkou nosnost, a proto se u větších rozpětí vkládá do konstrukce ocelové jádro. Je také poměrně drahý. Kvůli vysoké tepelné vodivosti a roztažnosti by měly mít profily světlou barvu a ve spojení vnitřních a vnějších profilů vloženou plastovou izolační vrstvu. Jinak by unikalo velké množství tepla.

Dřevěná- Dřevo (obzvlášť ve formě lepených vrstev) má velmi dobrou nosnost, velkou stálost a vysokou mechanickou odolnost. Konstrukce z obnovitelného přírodního materiálu jsou při odpovídající péči velmi trvanlivé. Dřevo se dobře zpracovává a umožňuje stavět zimní zahrady jakýchkoliv tvarů. Ve srovnání s hliníkem jsou u dřeva požadovány větší tloušťky profilů. Dřevo je citlivé na vlhkost a vyžaduje větší údržbu. Také musí být chráněno proti hnilobě či napadení houbou.

Zimní zahrada je jakýmsi pokračováním přírody, nebo-li její součástí. Přírodní materiál je tedy pro ni nejvhodnější. Osvědčili se dřevěné lepené profily, které zaručují stabilitu a stálost celé konstrukce. Povrchová úprava je většinou řešena speciálními barvami na bázi akrylátových pryskyřic. Výborné je dubové dřevo, jenomže je dražší, a tak se nejčastěji používá levnější dřevo smrkové, které také dobře odolává nepřízni počasí. Některé firmy nabízejí pro stavbu konstrukce systémy v kombinaci dřeva s hliníkem.

Izolační skla

Jednoduchá skla jsou pro zimní zahradu naprosto nedostatečná, proto se používají izolační dvojskla. Nejdokonalejší tepelnou bariéru tvoří neviditelná vrstva kovu na skle. Obecně platí, že na střechu jsou vhodná zasklení s vysokou odrazivostí slunečního záření. Střešní skla s pokovenou vrstvou mají odrazivost až 80 % tepelné energie a 90 % UV záření. Skla jsou barevně tónovaná. Termoizolační vlastnosti skla jsou důležité i pro udržení vyšší vnitřní teploty zasklení, aby se nerosilo. Pro svislé stěny se používá zasklení s větší propustností tepelné i viditelné složky.

Vybíráme podlahu

Při volbě podlahové krytiny v zimní zahradě je kromě estetického hlediska třeba brát zřetel na zátěž, které bude vystavena, a s tím související životnost materiálu. Záležet bude také na tom, zda budeme zahradu vytápět či ne. V zásadě se můžeme rozhodovat mezi podlahou dřevěnou, dlážděnou nebo kamennou.

   Nejčastěji vítězí dlažba, a to i přesto, že je poměrně nákladnějším řešením. Na první pohled může působit studeně, ale hodně záleží také na volbě barvy. Výhodou je možnost rozvedení podlahového vytápění pod dlažbou. Kdo by chtěl plochu podlahy různě členit, může využít široké škály barev i velikostí dlaždic. Dlažba se hned tak neponičí a snadno se udržuje v čistotě.

   Dřevěná podlaha působí teple a navozuje velmi příjemnou atmosféru. V létě se tolik nezahřívá jako dlažba, ale v zimě zase není ideální pro systém podlahového vytápění, protože má dobré izolační vlastnosti. Je také náročnější na údržbu, snadno se na ní udělají skvrny, hůř snáší vlhkost a neunese velkou zátěž. Hodně se dá ale vyřešit obroušením a kvalitním ochranným nátěrem.

   Kamenná podlaha, ať již z betonových desek, pálených cihel nebo přírodního kamene, je cenově dostupná a snadno se pokládá. Obvykle se zakládá na štěrkovém podkladu jako venkovní terasy. Je však obtížné ji tepelně izolovat, a proto se hodí pouze do nevytápěných zahrad. Ideální je tedy pro majitele, který kromě hrnkových kultur květin, pěstuje v zimní zahradě i rostliny přímo na záhonech. V takové podlaze má navíc možnost i dodatečně zakládat záhony nové nebo měnit jejich uspořádání.

Nepodceňujte větrání

Pro příjemný celoroční pobyt v zimní zahradě je nutné dobré větrání. Zajistí je posuvné dveře a výklopná nebo posuvná okna. Existují i mechanické systémy odvětrávání elektrickým ventilátorem. Zapomenout byste neměli ani na zastínění před příliš intenzivním sluncem. Vhodné jsou žaluzie nebo lehce ovladatelné rolety, posloužit mohou i rohože.

   Stavba zimní zahrady je složitější záležitostí, která vyžaduje odborníky. Vyplatí se tedy vyhledat firmu, věnující se této činnosti.

www.azeko.cz, www.stabos.cz, www.presiza.cz, www.mtm1.cz

***

PRŮŘEZ ZIMNÍ ZAHRADOU

1 izolační sklo

2 střešní sklo

3 mřížka k zachycení sněhu

4 rostliny ve skleněném krytu

5 rolety

6 tmavá podlahová krytina

7 kamenná drť

8 deska tvořící stěnu

9 větrání

TIP!

Větrání může nepříznivě ovlivňovat, jestliže je střecha zahrady příliš plochá. Také čištění střechy je jednodušší, když její dostatečný sklon umožní spláchnout nečistotu dešťovou vodou. Vyhovující je sklon střechy alespoň dvacet stupňů, za této situace funguje větrání a čištění nejlépe.

KDYŽ SE ŘEKNE

IZOLAČNÍ SKLO

Bývá dvojité se vzduchovou výplní, někdy i trojité plněné inertním plynem. Velmi kvalitní jsou pokovená izolační dvojskla. Pomocí moderní technologie se s obyčejného skla stane sklo s vyjímečnými vlastnostmi. Na sklo, které předtím bylo zakaleno, jsou nanášeny elektricky nabité částice vzácných kovů a jejich sloučenin a vytváří na něm mikroskopickou pokovenou vrstvu. Tak vzniká tzv. tepelné zrcadlo, které odráží záření určitých vlnových délek.

Popisy k obrázkům

Dlažba v zimní zahradě umožňuje zvolit žádoucí barvu podlahy, hned tak se neponičí a dobře se udržuje v čistotě

Izolační dvojskla mohou být jemně barevně tónovaná. Zasklení svislých stěn má větší propustnost tepelné i viditelné složky než zasklení střešní

Dřevěné lepené profily zaručují stabilitu a stálost materiálu i celé konstrukce

Méně obvyklá, ale v tomto případě nápaditá a praktická, je realizace zimní zahrady nad garáží

Prostor mezi skleněnou plochou a stínící roletou umožňuje dostatečnou cirkulaci vzduchu, čímž zabraňuje akumulaci tepla

Větrání je velmi důležité. Dobře jej zajistí například výklopná okna na střeše

Autor fotografií: FOTO: AZ EKOTHERM, MTM BEZUCHOV

ZIMNÍ ZAHRADA