Zelená zahrada za červenou zdí

Dominantou zahrady je středově umístěná trávníková plocha, která je chloubou pána domu. Od okolí zahradu dělí červená zeď ze starých cihel. Oku lahodí symetrie, která ale nemá nic společného s nudou.

Prostor, slunce a svěží trávník – to jsou hlavní přednosti této nevelké zahrady, vzniklé na místě zapleveleného dvora

„Firma nám navrhla, že dojem uzavřenosti ještě podpoříme – prostor zahrady jsme ze všech stran obklopili zdí,“ říká pan Miškovský.“ Bíle omítnutou zeď ozvláštňují výklenky, niky, akcentují ji pilíře a stříšky. V pravidelných intervalech přechází kompaktní zeď v pasáže vystavěné ze starých cihel z bouraček v okolí. Díky tomu nevnímáme rušivé prvky z okolního terénu a neudržovaných zahrad.

Oplocení cihlovou zdí odfiltrovalo pohled na dvorky a zadní trakty okolních domů, navíc cihlová červeň fantasticky ladí se zelení trávníku a modří nebe

Čtvercová zahrada získala pravoúhlou geometrii, která působí sympaticky. Oku lahodí i kompaktnost a zcela volný prostor středové trávníkové plochy. Celé kouzlo je vybudované na poměrně miniaturní ploše, obnášející pouhých 400 m2.

Zajímavé jsou vyvýšené záhony obezděné cihlami, umístěné na způsob domina po okraji pozemku podél zdi. Jsou vytvořené z čtverců a obdélníků.

Pohled na zahradu z posezení v pergole zpestřuje zátiší s fontánou

Pozorovatelna v pergole

V zadní části zahrady je do plochy zdi zasazená fantazijní fontána, která se večer svítí. Čtvercovou zahradu dotváří nakoso umístěný altán s grilem. Odtud se lze nejlépe kochat svěžestí trávníkové plochy pravidelně osvěžované zavlažovací systémem, a pozorovat kosy brouzdající se zelení.

Prostor vysypaný kačírkem je ideální pro posezení s přáteli

O hravost a malá překvapení se na zahradě stará drobná i větší keramika: velké džbány, několik keramických koulí, ale i recesní pískovcové objekty rozšklebených hlav. Částečně pocházejí z velkoobchodu, částečně od známého lidového sochaře, který tvoří z pískovce.

Na naší pláži…

I přes rozměry zahrady tu najdete spoustu míst k odpočinku. Kromě altánu lze posedět i v nezastřešeném posezení s několika lavičkami, umístěnými u zdi. Tento kout je opticky vytvarovaný do obdélníku vymezeného drobným kačírkem.

Veškeré výsadby jsou komponované do čtverců a obdélníků

„Kamínky akumulují teplo, krásně se na nich vyhřívá a někdy mi i nahrazují mořskou pláž,“ usmívá se paní Miškovská. Bíle omítnutou zeď vedle laviček oživuje treláž a jednoduchá, nově instalovaná pergola, u níž raší keř plaménku. Rohy obdélníku zdobí květináče se vzrostlou levandulí.

Vyvýšené výsadby chrání kořeny před spodní vodou a usnadňují údržbu okrajů trávníku

„Rádi tu v létě po ránu nebo i v podvečer sedáváme, je tu příjemně i na podzim, když je slunce nízko,“ vysvětluje majitelka. „A taky tu trempujeme! Od toho tu máme ohniště, kde se dají opékat buřty, a rustikální lavice se stolem…“

Kdysi a nyní…
Majitelé jsou stavaři, kteří milují úhlednost a pořádek. Do Kostelce na Hané se přestěhovali ze severních Čech, protože zde zdědili dům v uličce z řadových domků, ale dlouho si tu nemohli zvyknout.

Tvůrci zahrady vybírali dřeviny, které nepřerůstají

Zahrada postrádala intimitu. Pozemek byl ze tří stran obklopený rušivými stavebními prvky. A komu by se líbila vyhlídka na starou stodolu s přístavky, na kostrbaté štíty přístaveb či na popraskanou zeď na domku sousedů?

„Na zahradě stála stodola, bujely tu přerostlé smrky a keře rybízu,“ říkají majitelé.

Zahradu charakterizuje i pestrost drobných mobilních doplňků


Majitelé si s pozemkem nevěděli rady, proto oslovili Zahradnické centrum Marciánová v Kostelci na Hané a nechali si vytvořit návrh úpravy zahrady a posléze i její výsadbu. Měli představu obytné bezúdržbové zahrady, která by byla zkomponovaná z několika sektorů.


Zeď vznikla z nových i starých cihel, některé ještě nesou značku prvorepublikové cihelny

Důraz na zelenou
„Tato zahrada si přímo říkala o výsadbu v tzv. japonském stylu,“ řekl nám ing. Josef Marcián, který zahradu navrhoval a jehož firma obstarala i výsadbu.
„Tento typ výsadby, jehož podstatou je důraz na zelenou barvu a přírodní tvary jehličnanů, tvoří drobnější kultivary borovic, kameny a malé jezírko s ozdobnou trávou a suťovištěm. Údržba je jednoduchá. Princip této výsadby lze vysledovat i na zahradě Veselých.
Zahradnická firma zde vysázela převážně jehličnany – kleče, zakrslé dřeviny a čarověníky. Celek doplňuje vzrostlý japonský javor a několik keříků buxusu. Ty doplňuje podrost z travin. Květiny jsou vysazené převážně v květináčích a rozházené na záhonech. Kompozice doplňují kameny, nasbírané v okolí či v řece a dekorativní šišky.

Pískovcové plastiky pro radost

Výběr druhů a kultivarů dřevin je neuvěřitelně pestrý

Text: Radka Borovičková
Foto: Zdeněk Roller

Zelená zahrada za červenou zdí