U tohoto článku nebylo technicky možné zajistit fotografie a obrázky.

Zdraví máme ve svých rukou

Kategorie: Volný čas | Autor: rb

O PREVENCI NÁDOROVÝCH ONEMOCNĚNÍ 2.

Minule jsme slíbili, že si ještě povíme o prevenci onkologických onemocnění. Tady je tedy oněch deset rad z letáčku American Cancer Society. Zjistíte, že není velký problém dodržet je.

Faktory působící preventivně

Jezme více “květákové zeleniny”, tedy nejen květáku, ale i brokolice; vědecké studie prokázaly ochranný účinek indolů a sterolů proti rakovině tlustého střeva, plic, žaludku a slinivky břišní. Konzumujme potraviny s dostatkem vlákniny, která nás chrání proti rakovině tlustého střeva. Největší množství obsahují meruňky, broskve, rajčata, brambory, neloupaná rýže a celozrnný chléb. Dopřejme si stravu obsahující vitamin A – zabraňuje vzniku rakoviny hrtanu, dutiny ústní, jícnu i plic. Provitamin beta karoten je hlavně v mrkvi, v meruňkách a šťávě brokolice. V této přírodní podobě je mnohem účinnější než syntetický. Vitamin C v naší stravě nesmí chybět! Kromě dalších kladných vlivů nás ochraňuje před vznikem rakoviny jícnu a žaludku. Nachází se v čerstvém ovoci a zelenině. Spolehlivým zdrojem jsou černý rybíz, jahody, citrusové plody, brokolice a rakytník. Kontrolujme si svou váhu, varujme se obezity i ve vyšším věku. Příliš kalorická tučná jídla, sladkosti, pivo, málo pohybu – všichni víme, že nás ohrožují, ale mnozí nedbáme. Pozor na to, čím jsme starší, tím totiž organizmus škodliviny hůře “spaluje”. Netrénovaný člověk by se však ve vyšším věku neměl vrhat do velkého sportování, ale spíše zařadit do svého denního režimu procházky a o víkendech túry.

Rizikové faktory

Tuky ve stravě: kdo jí příliš tučnou stravu, vystavuje se nebezpečí vzniku rakoviny prsou, tlustého střeva a prostaty. Větší nebezpečí samozřejmě hrozí těm, kdož necvičí. Uzené potraviny: příliš uzených mas a uzenin vůbec ohrožuje náš žaludek a jícen. Nejnebezpečnější jsou uzeniny konzervované různými nitrity a jejich sloučeninami. Kouření: způsobuje zejména rakovinu plic, ale spolupůsobí i při postižení jiných orgánů (dutiny ústní, hrtanu, hltanu, jícnu, ale i ledvin, močového měchýře, žaludku, pankreatu atd.). Má na svědomí až 40 procent všech nádorových onemocnění. Varující je, že 80 % lidí, trpících touto závislostí, začalo kouřit dříve než v 18 letech. Alkohol střídmě: není sice karcinogenní, ale přidá-li se v koncentrovaném stavu ke kouření a radonu v konstrukcích, jeho vliv není zanedbatelný. Je zjištěno, že i špatné pivo zhoršuje kvalitu střevní flóry a tím obranyschopnost sliznice. Nadměrné slunění: nestřídmost škodí zvláště rezavým a světlovlasým, ale i ostatní by měli dobře odhadnout porci, jež je pro kůži slastí a ne strastí.

Zdraví máme ve svých rukou