U tohoto článku nebylo technicky možné zajistit fotografie a obrázky.

BEZPLATNÁ OPATŘENÍ při zabezpečení chat a chalup

Kategorie: Ochrana proti zlodějům | Autor: FOTO MARTIN MAŠÍN

Technika má při zabezpečení chat a chalup nezastupitelnou úlohu, ale důležitá jsou i docela obyčejná opatření, která nic nestojí. Jde o to:

* dodržovat dobré vztahy se sousedy (všímat si pohybu neznámých lidí v okolí),

* nechlubit se zbytečně majetkovými poměry, nenechávat v okolí objektu nic, co by potenciálnímu útočníkovi usnadnilo vloupání (nářadí, žebříky),

* mít rekreační objekt dostatečně pojištěn (velká část občanů uzavřela v minulosti smlouvy za podmínek, které dnes již neodpovídají cenové a hodnotové realitě),

* pro případ vloupání se vyplatí poznamenat si výrobní čísla přístrojů a fotografie cenných věcí,

* řádně udržovat zahradu, zejména trávník a včas sklidit ovoce, v zimě pak odklízet sníh; to vše svědčí o vaší přítomnosti a odradí zloděje.

Co dělat, pokud veškerá naznačená opatření selžou? Předně je třeba zachovat klid a rozvahu a nevstupovat do objektu. Další chybou bývá, že se někteří majitelé ihned pustí do úklidu po zlodějích.

Vloupání je třeba neprodleně oznámit na nejbližší služebnu policie, případně je hned zavolat na tísňovou linku 158 nebo na mobilní linku 112. Pro policii je důležitá rychlost a neznehodnocení případných stop, které zanechá i ten nejopatrnější pachatel. Do příjezdu policie zajistěte ostrahu objektu, aby vám například někteří přičinliví sousedé nezvětšili způsobenou škodu. Pokud máte při ruce fotoaparát, můžete zdokumentovat situaci. Dalším důvodem, proč není vhodné vstupovat do vykradeného objektu, je možnost, že se v něm pachatel či pachatelé stále nacházejí. Soupeření s násilníky se nedoporučuje! Po příjezdu výjezdové skupiny je třeba uvést do protokolu vše důležité, i ty nejmenší maličkosti či odlišnosti. Policii to pomůže při pátrání. Máte-li některé věci zdokumentovány na fotografiích, případně zapsána výrobní čísla elektronických spotřebičů a nářadí, přiložte je k protokolu. Pomohou v případě identifikace nalezených věcí a policii mohou přivést na stopu pachatele. Pokud se krádež nepodaří objasnit, budou podkladem pro řešení náhrady škody od pojišťovny.

Zdroj: Policie ČR – Metropol

FOTO 1 – Také čtyřnohý hlídač dovede účinně ochránit stavení; ani zloděj se nechce být většinou pokousán…

FOTO 2 – Schránka plná novin a reklamních letáků může být vodítkem, že je objekt prázdný

BEZPLATNÁ OPATŘENÍ při zabezpečení chat a chalup