Zbavte se plísně!

Rubrika: Zdraví

Odstranění plísně v koupelně

Chcete žít ve zdravém prostředí? Potom zkontrolujte, zda doma na zdech, v koupelně nebo na různých předmětech nemáte plísně. Především koupelna je rizikovým prostorem, protože díky zvýšené vlhkosti a teplotě tu plísním vytváříme ideální podmínky pro život. Vdechování spór plísní může způsobit mnoho zdravotních problémů, nejčastěji respirační alergie a astma.
V boji s plísněmi pomůže pravidelné větrání a úklid vhodnými čisticími prostředky. Zbavit se plísní můžeme například bezchlorovým prostředkem Fungispray Super nebo přípravkem Savo proti plísním Koupelna.

Jak nám plísně škodí

Na plíseň kolem vany

Plísně jsou schopné růst na všech materiálech. Rozmnožují a rozšiřují se výtrusy – takzvanými spórami. Ty se vzduchem dokážou přenášet na velké vzdálenosti a jejich vdechování často u citlivějších jedinců vyvolává průduškové astma nebo alergickou rýmu. Kromě toho plísně také do ovzduší uvolňují těkavé látky (např. ketony, aldehydy, estery apod.), které mohou způsobovat bolesti hlavy, dráždit oči a poškozovat sliznice dýchacích cest. Ne zřídka se také objevuje podráždění pokožky. Vdechování těkavých látek a spór z plísní je značně nebezpečné i pro těhotné ženy, protože se negativně může podepsat na vývinu plodu.
„Zatímco většina organismů ke svému životu potřebuje světlo, plísně nikoliv. Dokonce ani kyslík. Důležitá je pro ně ale vlhkost. Ideální je pro ně také prostředí, kde se teplota pohybuje mezi 18 až 28 °C s pH 5 – 7. Nejen ale v takových podmínkách dokáže během pouhých pěti dnů z jedné spóry vzniknout další miliarda nových spór,“ vysvětluje Petr Šuma ze společnosti Stachema.

Kde je najdeme
V bytech a domech se plísně nejčastěji vyskytují na stěnách, tapetách, podlahových krytinách, na dlaždicích či ve spárách mezi nimi, výjimkou není ani nábytek. Na povrchu vnitřních stěn se plísně zpočátku projevují jako ztmavlá a zavlhlá místa, v konečné fázi mohou být až černá. Kromě toho mohou mít plísně podobu také různě barevných nárostů – např. bílé, zelené, žluté, tmavě modré nebo šedé až černé.

Proč se plísně objevují
Výskyt plísní je důsledkem zvýšené vlhkosti vzduchu v bytě či domě nebo může být projevem také různých stavebních závad (např. zatékání dešťové vody, nevhodně zateplený objekt). Dalším důvodem může být havárie (např. prasknuté vodní potrubí, vytopení sousedy apod.).
Nejčastějším zdrojem zvýšeného výskytu vlhkosti v bytě a domě je ale sám člověk a jeho chování. Vaření, praní a sušení prádla, sprchování se – to všechno jsou činnosti, při kterých vzniká vodní pára. Pokud v daných prostorách nedochází k dostatečné cirkulaci vzduchu, vodní pára se na stěnách, podlaze nebo nábytku srazí a vsákne se. A právě tak vzniká „živná“ půda pro plísně.

Prevence
Důležité je proto v bytě a domě dostatečně větrat a udržovat teplotu alespoň 20 °C. Místnosti bez oken (např. spíže) a skříně vestavěné do zdi je pak vhodné opatřit větracím systémem. V případě kuchyně a koupelny by to měla být samozřejmost. Pokud je příčinou výskytu plísní nějaká ze stavebních závad, je nutné odstranit nejen plíseň, ale co nejdříve právě danou stavební závadu, jinak se opakovanému výskytu plísně nevyhnete.

Přípravky na boj s plísněmi

Fungispray super

V případě, že se v bytě či domě plíseň objevila „pouze“ v důsledku vyšší koncentrace vlhkosti ve vzduchu a nezasahuje velké místo, můžeme ji odstranit svépomocí. K dispozici máme hned několik osvědčených přípravků.
Například bezchlorový protiplísňový prostředek Fungispray Super. Jeho obrovskou výhodou je, že nezapáchá, nevyběluje potřísněné tkaniny či barevné plochy a nezpůsobuje alergické reakce jako přípravky obsahující chlor. Navíc je schválený pro použití i v potravinářských provozech. Účinně působí nejen v interiéru, ale také v exteriéru – lze jej použít tedy i na různé porézní stavební materiály jako jsou zdi, omítky, beton, dřevo, střechy z eternitu apod.
Na chalupu postačí varianta levnějšího přípravku: Fungispray, jež je založen na bázi aktivního chloru a má i bělicí účinky. Silně zaplísněné plochy odstraní stejným způsobem jako jeho bezchlorový „bráška“ a my můžeme po aplikaci jen zabouchnout dveře a z místa činu kdykoliv odjet.
Čisticí prostředek Savo proti plísním Koupelna má nejen dezinfekční, ale i bělicí účinky. Odstraní plíseň, řasy i kvasinky ze spár kachliček, dlažby, z rohů sprch a van, současně dokonale vyčistí skvrny od šamponu i mýdla a navrátí povrchům zašlou bělost.
Další opatření proti plísním představují různé preventivní přípravky, které se přidávají do nátěrových hmot, barev apod. Vhodný je například Fungisan Super, který se přidává do vodou ředitelných malířských nátěrových hmot a jiných minerálních stavebních materiálů. Aplikovat jej lze jak v bytových, tak v nebytových prostorách. Účinnou ochranu před plísněmi zajišťuje i v místech s extrémními podmínkami (např. vývařovny, prádelny apod.).

Jak postupovat

Fungisan super

Není důležité jen „čím“, ale také „jak“. Plíseň se před aplikací neodstraňuje, aby se  nerozptýlily do okolí zdraví škodlivé výtrusy. Dezinfekce míst napadených plísněmi se provádí za mokra. Po použití přípravku a době působení asi 60 minut následuje mechanická očista napadeného místa. Tu provádíme jedině za mokra pomocí vlhké tkaniny nasycené dezinfekčním přípravkem, abychom nerozprašovali a nevdechovali nebezpečné mikroskopické částečky plísní. Mechanické očistění musíme provést do maximální hloubky. Při silném napadení plísní je nutné postup opakovat.

Pokud jsou napadeny rozsáhlejší prostory (obytné místnosti, sklepy, sklady apod.), celou místnost vystříkáme tak, aby jemný aerosol prosytil jak napadené plochy, tak celý prostor. Místnost necháme 24 hodin uzavřenou a teprve potom odvětráme. Postup opakujeme za 2 – 3 měsíce podle toho, jak máme v místnosti vhodné podmínky pro opětovný růst plísní.

A na závěr ještě malé shrnutí, jak lze výskytu plísní v domácnosti předcházet:

  1. Důležitá je cirkulace vzduchu v bytě či domě, která přispívá k rychlejšímu přirozenému vysušování prostor. Větráme proto často a dostatečně intenzivně. Místnosti bez oken alespoň opatříme větracím systémem.
  2. Dodržujeme také správnou teplotu v bytě a domě. Pokud jsou prostory málo větrané a navíc málo vytápěné, jsou přímo vhodným místem pro plísně.
  3. V místnostech dbáme i na udržování ideální vlhkosti. Rozhodně by neměla přesáhnout 60 procent. Vlhkost vzduchu v bytě i domě by se měla pohybovat mezi 30 až 50 procenty.
  4. Předcházet plísním se dá také pravidelným a důkladným úklidem a častým vyhazováním odpadkového koše. Pravidelně také odmrazujeme, myjeme a dezinfikujeme chladničky a mrazničky.
  5. U rodinných domků bychom měli pravidelně kontrolovat stav střešní krytiny (kvůli zatékání dešťové vody), funkčnost okapů a dešťových svodů.
  6. Důležitá je rovněž pravidelná kontrola rozvodů vody a kanalizace. Zapomenout bychom určitě neměli ani na kontrolu ústředního topení (kvůli úniku vlhkosti v oblasti kohoutků).
  7. Nábytek neumisťujeme těsně ke stěnám, ale cca 5 cm od nich. Tím je umožněno, aby kolem zdí i nadále proudil vzduch.

 

Fungispray Super, Fungispray s bělicím účinkem a Fungisan Super vyrábí Stachema a jsou k dostání v síti drogerií v odděleních barev a laků a v obchodních řetězcích, Savo proti plísním Koupelna vyrábí Bochemie a koupíte je v běžné obchodní síti.

 

Ceny přípravků:

Fungispray Super (bezchlorový přípravek)

0,5 l balení – asi 92 Kč (0,5 l náhradní náplň za 79 Kč)

1,0 l balení – asi 139 Kč

5,0 l balení – asi 466 Kč

Fungispray (chlorový přípravek s bělicím účinkem)

0,5 l balení – asi 71 Kč (0,5 l náhradní náplň za 61 Kč)

1,0 l balení – asi 92 Kč                                   

5,0 l balení  – asi 427 Kč

Fungisan Super

0,5 l balení – asi 126 Kč

1,0 l balení – asi 232 Kč

5,0 l balení – asi 1140 Kč

SavoprotiplísnímKoupelna

0,5 l balení – asi 65,90 Kč

Více informací o všech produktech naleznete na:  www.stachema.cz a www.bochemie.cz

 

TEXT: REDAKCE
FOTO: ARCHIV FIREM

 

Zbavte se plísně!