U tohoto článku nebylo technicky možné zajistit fotografie a obrázky.

DEŠŤOVÁ VODA JE (TÉMĚŘ) ZADARMO!

Kategorie: Voda v zahradě – speciál | Autor: Ing. Jan Tůma

Na střechu rodinného domku v našem podnebním pásmu naprší ročně něco kolem 100 m3 měkké, obvykle jen mírně znečištěné vody. Je zadarmo a složením se ideálně hodí k zavlažování trávníků, záhonků i zeleniny.

Nabírat konví mírně páchnoucí nazelenalou vodu z plechového sudu podstrčeného pod kolenem okapového svodu není nic příjemného ani hygienického. Výrobci zavlažovací techniky to však majitelům rodinných domů nejnověji ulehčují nabídkou okapových sběračů s filtrem listí, praktickými sběrnými sudy a nádržemi na vodu, které lze umístit na zahradě, ve sklepě nebo do podzemní šachty. Do okapního svodu se zamontuje okapový sběrač s lapačem listí, který umožňuje dešťovou vodu napouštět do sudu nebo odvádět trubkou do jinde – vhodněji umístěné sběrné nádoby v zahradě. Neesteticky působící rezavé plechové sudy nebo staré vany, v nichž voda “hnije” a u dna se hromadí nečistoty se nahrazují plastovými válcovými nebo hranatými nádobami, nebo např. skládacím dřevěným sudem, který se na zimu rozloží a uloží do sklepa. Vodu z nich lze odebírat konvemi. Ale modernější a také výhodnější metodou je odčerpávání vody malým ponorným čerpadlem spuštěným do sudu. Na jeho výtlačnou hadici se pak připojí hadicový rozvod.

Podrobnosti zejména o využití dešťové vody a automatickém zavlažování zahrad včetně mikrozávlahy najdete v knize autora článku ing. Jana Tůmy: Zavlažujeme zahradu. V edici Profi&Hobby ji vydala Grada r. 2001, cena 99 Kč.

***

Náš tip

Už i tuzemské hypermarkety nabízejí exkluzivně tvarované nádrže z recyklovaných plastů ke sběru dešťové vody u rodinných domků. Mají objem až 6 m3. Kromě výpustného kohoutu mají i vestavěné malé čerpadlo, jehož výkon stačí pro ruční zalévání hadicí nebo pro přenosný zavlažovač.

Popisy k obrázkům

Návod pro kutily, jak spojovací hadicí naplněnou vodou působením hydrostatického tlaku trvale propojit i více nádob na dešťovou vodu

Okapová voda se k zalévání může střádat i ve skle-pech v plastových nádržích s objemem až několik m3

Modulové plastové nádrže GAF s objemem 1600 litrů se dají spojovat (1 – okapní sběrač s filtrem, 2 – nádrž, 3 – spojovací trubka, 4 – sací trubka se zpětným ventilem, 5 – čerpadlo)

Autor fotografií: Foto Gardena

DEŠŤOVÁ VODA JE (TÉMĚŘ) ZADARMO!