U tohoto článku nebylo technicky možné zajistit fotografie a obrázky.

ZAMYŠLENÍ NAD BAZÉNEM

Kategorie: Stavba | Autor: Martina Lžičařová

Podle lékařů patří plavání k nejhodnotnějším tělesným cvičením, neboť se při něm střídá napětí s relaxací, navíc voda člověka otužuje. Úroveň koupališť či plováren je ale u nás bídná a aquaparky nebo veřejné bazény se nacházejí většinou jen ve větších městech. A tak vodomilným chatařům a chalupářům nezbývá, než si jít zaplavat ještě před odjezdem na víkend, nebo si pořídit bazén vlastní.

Jaký bazén vlastně zvolit? Zcela zapuštěný do země, polozapuštěný, nebo bude stačit volně stojící lehká konstrukce? Zodpovědět pouze tyto otázky nestačí. Než se poohlédnete po nabídce nejrůznějších firem, měli byste si ujasnit, jak velký a hluboký (i s ohledem na velikost zahrady) a z jakého materiálu by bazén měl být. S tím souvisí i množství peněz, které jste ochotni do nákupu či stavby investovat, a zamyšlení nad tím, zda v bazénu chcete plavat nebo se jen osvěžit. Rozhodně byste měli také obejít své známé, kteří už bazén mají a užívají ho, a zeptat se jich na jejich zkušenosti.

Jak velký?

Na volbu tvaru a rozměru bazénu bude mít kromě stavu vašeho konta vliv i velikost zahrady, počet osob a aktivity, které se budou v bazénu provozovat. Pokud si chcete zaplavat, vězte, že minimální míry jsou 5 x 2,5 x 1,2 m, ideální začínají hodnotami 8 x 4 x 1,2 m. Při použití protiproudu postačí rozměry 4,5 x 2,5 x 1,2 m. Uvažujete-li o dalších atrakcích, jako jsou vodní chrliče nebo skluzavky, měla by být vodní plocha ještě větší.

   Optimální hloubka bazénu, jak jsme již uvedli, je kolem 1,2 m, plavat se ale dá již od 0,9 m. Při hloubce nad 1,35 m musíte počítat s tím, že se voda bude hůř prohřívat, ať už to necháte na sluníčku nebo nainstalujete ohřívací systém.

Hezčí je zapuštěný

Nadzemní bazén vás přijde na míň peněz – stojí přibližně od 10 do 110 tisíc korun, ale žádnou velkou parádu s ním v zahradě neuděláte. Jeho nevýhodou je snadná zranitelnost a omezená životnost použité fólie. Vůbec nejjednodušším typem na montáž je dětský kruhový bazén. K jeho stavbě není třeba žádné velké přípravy, ale je malý a na zimu se musí uklízet.

   Větší typy montovaných nadzemních bazénů mají nosnou konstrukci z umělé hmoty nebo ocelových plechů, která je vyplněna fólií. Jejich ceny začínají na 60 tisících korunách, přesto je životnost těchto bazénů nízká (plech 10 a více let, fólie 5 a více let). Hrozí u nich nebezpečí protržení nebo přehyby fólie. Nepohodlný je vstup – musíte lézt po žebříku.

   Zapuštěné bazény jsou kvalitnější, dá se vybírat z mnoha druhů, ale můžete za ně zaplatit i několik set tisíc korun. Nejčastěji se dodávají bazény z plastických hmot, betonu, kovu, laminátu, mohou být i kombinované.

   Plastové jsou na zabudování jednoduché, ale musíte počítat s tím, že investice 70 a více tisíc korun je jen na 15 let a že jejich povrch je málo odolný vůči poškrábání, vydutí či zabarvení, bazén může prasknout nebo se vlivem nadměrného tepla deformovat.

   Na laminátový bazén dostanete záruku 2 až 5 let, ale i jeho životnost je omezena na 15 a více let – laminát je totiž křehký. Za 120 tisíc a více korun však získáte bazén s lepším vzhledem a pevnějším povrchem. U betonových bazénů se zvyšuje nejen cena (nad 100 tisíc korun), ale i životnost (20 a více let). Jsou pevné, stálobarevné a dají se opravovat a dá se do nich instalovat jakékoliv schodiště. Vnitřní povrch může tvořit buď fólie nebo keramický či skleněný obklad. Vypadají vždy hezky v jakémkoliv tvaru a velikosti, které nejsou nijak omezeny. U betonových bazénů musíte ale počítat s tím, že jejich konstrukce je náročnější na dodržení přesných technologických postupů.

   A nejlepší nakonec – železobetonový bazén stavěný systémem ztraceného bednění. Jeho konstrukce je tvořena polypropylenovými díly, které se zalévají betonem. Tato technologie zaručuje vysokou odolnost proti mrazu i pohybům terénu po desetiletí. Vnitřní povrch tvoří speciální vyztužená a vodonepropustná fólie, která je odolná UV záření. Její životnost je podle kvality a tloušťky 20 a více let.

   Do úplného výčtu chybí polyesterové a hydromasážní bazény z vícevrstvého laminátu s tepelnými izolacemi. Díky svým cenám přes 400 tisíc korun však patří do říše snů.

Vždycky na jih

Nejlepší místo pro venkovní bazén je takové, kam celý den svítí slunce – tj. na jižní nebo jihozápadní straně domu. Je to důležité právě kvůli temperování vody. Také je praktické bazén umístit blízko domu, aby rozvody potrubí a elektriky byly co nejkratší. Zanedbatelná není ani ochrana proti větru, jinak hrozí, že budete z vodní hladiny stále čistit zafoukané listí apod.

   Aby koupání bylo opravdu příjemné, neměla by teplota vody klesnout pod 23 oC. Nižší teplotu ocení snad jen otužilci. Vychladnutí vody se dá zpomalit docela obyčejnou fólií, plovoucí na hladině, zakrytím plachtou nebo solární bublinkovou fólií či polystyrenovými deskami. Účinnější, ale dražší jsou skládací nebo posuvné plastové přístřešky, případně prosklené konstrukce.

***

CO ŘÍKÁ STAVEBNÍ ZÁKON?

Zapuštěné či částečně zapuštěné bazény „trvalého“ charakteru pevně spojené se zemí lze považovat za drobnou či jednoduchou stavbu. Podle ustanovení stavebního zákona (Zák. č. 50/1976 Sb. Ve znění Zák. č. 109/2001 Sb. a pozdějších novel) je bazény do zastavěné plochy 16 m2 a hloubky do 3 m možné stavět na základě „ohlášení stavebnímu úřadu“, pokud stavební úřad nestanoví jinak. Na stavbu bazénu nad 16 m2 je třeba získat stavební povolení a k užívání kolaudační rozhodnutí. V obou případech je vhodné k dispozičnímu řešení bazénu přiložit i zdroje vody, energií a způsob likvidace vypouštěných vod.

Popisy k obrázkům

Bazén Liberty je stavěn systémem ztraceného bednění. Skořepina je z polypropylenu s kompozitními plastovými materiály

Vnější kovové stěny jednoduchého kruhového bazénu Azuro 400 DL mají barvu dřeva. Tento typ se dá postavit nad zem i zcela nebo částečně zapustit do země

Základ bazénu Fort Wayne je z termoplastických panelů a speciálních vzpěr. Charakteristické pro Fort Wayne je široké schodiště

ZAMYŠLENÍ NAD BAZÉNEM