U tohoto článku nebylo technicky možné zajistit fotografie a obrázky.

Správnou sekačku pro váš trávník

Kategorie: Pěstujeme trávník – speciál | Autor: jan

Při výběru optimálního stroje pro kosení trávníku by se naše úvahy neměly točit jen okolo finančních nákladů. Jsou sice také důležité, ale v první řadě bychom si měli uvědomit, co je pro náš zelený koberec nejvhodnější.

* Ruční sekačky

Bohatě postačí na sečení menších trávníků. Modely s postranními koly jsou lehké, dobře se tlačí. Sekačky s válcem vzadu sekají mimořádně dobře a umějí vytvořit na trávníku “ozdobné” pruhy.

* Motorové válcové sekačky

Vřetenové sekačky s válcem vzadu vytvářejí na trávníku pruhy. Jejich nože sekají nízko a čistě. Vesměs jsou vhodné pro menší plochy. Elektrické jsou většinou levnější a tišší než benzinové.

* Motorové rotační sekačky

Rotující nože, které se otáčejí velkou rychlostí, pracují jako srp. Dobře si poradí i s přerostlou trávou nižší kvality. Pro větší plochy je vždy lepší využít stroje poháněné benzinovým motorem. Pokud mají lapač trávy, mohou pomoci i při podzimním úklidu spadaného listí.

* Vznášedla

Tyto sekačky jsou bezmála dokonalé, byť na českých vesnicích spíše výjimečné. Vesměs sekají trávu rotujícími noži. Jsou lehké, snadno se s nimi pracuje, dostanou se i pod převislé keře. Na mírných svazích jsou spolehlivé stejně jako na rovině.

Vyberte si…

Typ sekačky budeme vybírat i podle velikosti plochy. Relativně spolehlivým ukazatelem je pracovní záběr stroje. Důležité však je informovat se také o výkonu, nastavitelné výšce sečení, spotřebě, způsobu údržby, řešení obslužných prvků, popřípadě i o sacím systému zajišťujícím optimální plnění sběrného vaku i při sečení mokré trávy atd.

Především při nákupu dražších strojů se vyplatí ověřit si pokud možno celou šíři nabídky na trhu. Dobrým zdrojem informací je nejen internet, ale též specializované výstavy a veletrhy. Pokud váháte – dejte přednost dražším značkovým výrobkům před lacinými, víceméně bezejmennými. V každém případě věnujte při koupi pozornost návodu na použití a adresáři servisních firem pro konkrétní výrobek (měl by dodat prodejce).

Náš tip

Dejte přednost sekačkám vybaveným čtyřtaktními motory OHC/OHV. Zkušenost praví, že nejlepšími jsou rotační sekačky se sběrným košem. Jejich výhodou je skutečnost, že sbírají nejen posečenou trávu, ale na podzim i spadané listí. Vesměs mají snadnou nastavitelnost výšky sekání. Zjistíte samozřejmě, že právě ony patří k těm dražším. Nezapomeňte ovšem na známé moudré tvrzení: Nejsme tak bohatí, abychom si mohli kupovat levné věci.

Správnou sekačku pro váš trávník