U tohoto článku nebylo technicky možné zajistit fotografie a obrázky.

ZAJÍMAVOSTI

Kategorie: Oznamovatel | Autor:

Kočičí život.

Pokud jste si pořídili koťátko, měli byste vědět, že do dospělého věku vám doroste asi až za 12 měsíců. Denně by takové koťátko mělo vypít nejméně 2 dcl vody a jeho strava by měla obsahovat specifickou kombinaci výživných látek, jakými jsou tuky a mastné kyseliny pro energii, uhlovodany a vláknina pro trávení, bílkoviny pro růst těla a svalů a vitaminy a minerální látky pro zdravý vývoj kostí a srsti a pro tvorbu obranných látek.

Televizní zkratky.

Víte, co znamenají zkratky televizních systémů (PAL, SECAM, NTSC)? Systém používaný v západní Evropě a od roku 1991 i v České republice je PAL; znamená to Phase Alternating Line (řádkové střídání barev), ve Francii, bývalém SSSR a dříve i u nás je používán původně francouzský systém SECAM; tato zkratka znamená Séquences de Couleurs avec Memoire (postupný přenos barev s pamětí), což zlomyslní Francouzi překládají také jako Systeme Extraordinaire Contra Americaine (mimořádný protiamerický systém). V USA a v Japonsku se používá systému NTSC, neboli National Television System Committee , což se dá přeložit také jako Never Twice the Same Colour (stejná barva se nikdy neopakuje). kš

Máte doma vlhkožrouta?

V odborných prodejnách můžete zakoupit vlhkožrouta. Není to zvíře, ale německý prostředek pro vysušování místností Feucht-Fresser. Speciální hygroskopická hmota po otevření nádobky intenzivně pohlcuje vlhkost i zatuchlý zápach. Přípravek je určen pro vlhké prostory (například sklepy, chaty, nepoužívané karavany, ale také například prostory pod dřezem nebo pod vanou). Podle údajů výrobce zabraňuje i vzniku plísní. Nádobka za 175 Kč je schopna “požírat vlhko” až tři měsíce.

Vejce bez salmonely.

Ve Spojených státech možná našli řešení, jak předejít nákaze vajec touto zrádnou bakterií. Přesný postup je samozřejmě výrobním tajemstvím, ale ví se, že vejce se dopravníkovým pásem přepraví k nádržím, kde jsou ponořeny do sterilizované vody zahřáté na 62 až 72 °C. Délka koupele závisí na váze jednotlivých vajec. Fígl tkví asi v tom, že první lázeň je nejteplejší, další chladnější a poslední koupel je zase o pár stupňů teplejší. Tím vzniknou pasterizovaná vejce a budou bezpečná stejně jako pasterizované mléko.

“Cizojazyčný” teploměr.

Dostane-li se vám do rukou teploměr pocházející například z USA, nebude vám k ničemu bez znalosti přepočtu jeho stupnice ze stupňů Fahrenheitových do stupňů Celsiových. U Fahrenheitovy stupnice odpovídá bod mrazu 32 stupňům, bod varu 212 °F. Jestliže je tedy teploměr opatřen analogovou stupnicí, pak ji podle těchto údajů můžete překreslit. Pokud se ovšem jedná o teploměr digitální, pak budete muset jeho údaje pracně přepočítávat podle vzorce t[°C] = 5/9 x t([°F] – 32). šk

Šijeme na šicím stroji.

Víte jak dlouho mohou švadlenky šít samy na stroji doma? Již od roku 1851, kdy I. M. Singer zavedl průmyslovou výrobu domácích šicích strojů. Od té doby se tento praktický vynález mnohokrát proměnil. Pohon ruční kličkou se změnil na nožní, tělo stroje, které bývalo zakrývané mnohdy krásně zdobeným poklopem, se na přelomu našeho století schovalo, protože se začaly vyrábět tzv. ponořovací stroje. V roce 1920 byl poprvé šicí stroj vybaven elektrickým motorkem, takže se jeho velikost zmenšila a stal se přenosným.

Nutnost okysličování.

Víte, že lidský mozek spotřebovává až 75 % tělem celkově přijatého množství kyslíku?

ZAJÍMAVOSTI