U tohoto článku nebylo technicky možné zajistit fotografie a obrázky.

Množení kosatců krok za krokem

Kategorie: Zahrada | Autor: js

Nadšení pěstitelé kosatců, mezi nimiž můžeme objevit druhy s mohutným květenstvím na stoncích až 120 cm vysokých stejně jako drobné rostliny krčící se těsně při zemi, se na celém světě sdružují do prestižních společností a spolků, pořádají velkolepé přehlídky a novým a nejzajímavějším hybridům dokonce udělují mezinárodní ocenění, jež bývají nejlepším vysvědčením a zároveň známkou prestiže pro jejich šťastné majitele. Zároveň přinášejí vysoké zisky zahradnickým firmám, které se specializují na množení a šíření nových kultivarů v praxi. Jak postupovat při množení, si povíme i my.

1. Velkokvěté kosatce množíme dělením po odkvětu, tedy zhruba od konce července do poloviny srpna. Nejprve vyryjeme ze země celý trs a odlámeme z něj pouze nejmladší části.

2. Ránu na každém oddělku zařízneme hladce ostrým nožem a necháme ji před výsadbou zaschnout. Ani dlouhé kořeny již nezakracujeme, snadno by pak podlehly hnilobě.

3. Ostrým nožem seřízneme o polovinu až o dvě třetiny i dlouhé mečovité listy na každém oddělku. Řez by měl být pokud možno rovný a bez otřepů.

4. Oddenek musí po výsadbě zůstat nad zemí, aby nezahníval. Vyhloubíme proto dvě jamky vedle sebe. Kořeny pak rozdělíme na dvě poloviny a rozprostřeme je v obou jamkách.

5. Nakonec obě jamky zahrneme zeminou a půdu kolem přitlačíme pevně dlaněmi. Dužnatý oddenek tak zůstane nad zemí, čímž zamezíme jeho zahnívání. Záhon pak zalijeme.

6. Do příchodu zimy jednotlivé oddělky zakoření a druhý rok v květnu již silnější rostliny vykvetou. Záhon s kosatci udržujeme bez plevelů a často jej kypříme.

Množení kosatců krok za krokem