U tohoto článku nebylo technicky možné zajistit fotografie a obrázky.

ZAHRADNÍ TRAKTORY

Kategorie: Hospodaření | Autor: Jiří Janouškovec

Nejen nabídka v obchodní síti, ale i prezentace stále nových konstrukčních řešení na specializovaných výstavách a veletrzích naznačuje, že zájem o zahradní techniku roste. Udržovat větší travní plochy bez moderních pomocníků je prakticky nezvládnutelný úkol. Do popředí zájmu se dostávají výkonné multifunkční traktory. Práce s nimi šetří čas, peníze a současně přináší větší radost z aktivního odpočinku.

Jejich schopnosti však využijí především majitelé rozlehlejších zahrad, anebo ti, kteří se pěstování ovoce a zeleniny, nebo péči o veřejnou zeleň věnují profesionálně. Proto vám nabízíme informaci, jež zpřesní vaši orientaci při výběru techniky vhodné pro trávníky.

Kvalitní sekání = kvalitní trávník

Ideální představa zahradního porostu je spojována s trávníkem anglickým. Fakt, že takový vznikne mnohdy až po desítkách let tvrdé, bezmála každodenní práce, si jaksi nechceme připustit. I po osetí vybrané plochy profesionálně připravenou travní směsí je nutné věnovat trávníku špičkovou pozornost a přesně se držet pokynů dodavatele. V tomto článku však nebudeme hovořit o zakládání trávníků, o jejich hnojení, zavlažování, mulčování, výběru vhodných odrůd a druhů trav, ale o jejich údržbě zahradními traktory. Nebudeme sledovat nabídku klasických travních sekaček používaných na sekání pozemků do 2000 m2 a jen okrajově se zmiňujeme o malotraktorech.

Jak traktor vybírat?

Vybrat si zahradní traktor je relativně jednoduché, pokud ovšem nezáleží na jeho ceně. Přesto zvažte, zda je efektivní koupit si k údržbě trávníku velkého kolem 2000 m2 perfektní stroj v ceně přes 200 tisíc Kč. Stejnou práci totiž zastane například pojezdová motorová sekačka, kterou koupíte zhruba za 12 000 Kč. Pravda – s nižší mírou pohodlí… Základní pravidlo dobrého nákupu je: poraďte se s odborníky! Jde o slogan, který se na první pohled může zdát zprofanovaný zjednodušenými reklamními kampaněmi. Ale v tomto případě platí! Kvalitní zahradní traktory můžete koupit nejen v hobby marketech, ale též ve specializovaných prodejnách vašeho regionu. Velmi dobrý přehled o nabídce získáte na výstavách a veletrzích, nejen specializovaných. O ochotě regionálních prodejců a jejich kvalifikaci jsem se sám opakovaně přesvědčil. Jsou ochotni “bavit se” i o výhodách a nevýhodách konkrétního stroje a doporučit jiné, vhodnější řešení. Máte-li přístup na Internet, neváhejte! Stačí vyhledavači zadat: traktor and zahradní. Nezapomeňte, že na trhu si reálně můžete vybírat z několika desítek velmi kvalitních výrobků.

Na velké i menší plochy

Z nabídky na trhu jsme záměrně vybrali některé z dražších typů zahradních traktorů, které jsou vhodné pro údržbu především větších ploch. K dispozici je však i řada levnějších strojů v cenách začínajících na hranici 47 000 Kč. Je možné je zakoupit jak v hobby marketech, tak i ve specializovaných firmách. V zásadě však musíte počítat s tím, že za travní traktory zaplatíte několikanásobně více než za běžné stroje k sečení a údržbě travních porostů. Dobrými pomocníky pro práci na plochách do 5000 m2 jsou malotraktory, například od firmy VARI. Mají kvalitní příslušenství a jsou řešeny jako ucelený systém. Ceny se pohybují od 15 400 do 24 940 Kč podle aktuálního ceníku. Obdobné výrobky nabízejí i jiné firmy.

* * *

Příslušenství zahradních traktorů

Běžným příslušenstvím zahradních traktorů jsou zametací kartáče, výklopné vozíky, sněhové radlice či sněhové frézy, sběrače listí, travní válce, vyhrabovače staré trávy, provzdušňovače, kultivátory atd. Příslušenství vesměs není běžnou součástí vybavení zahradních traktorů a je třeba je dokupovat. Pro základní orientaci uvádíme možné ceny některých druhů příslušenství.

Čelní radlice    
   od 6600 Kč

Závěsný vozík   
   od 5290 Kč

Vyklápěcí návěs    7850 Kč

Provzdušňovač   
   7900 Kč

Těžký travní válec    8950 Kč

Vyhrabovač staré trávy    4990 Kč

Dvoustupňová

sněhová fréza   
   34 800 Kč

Kultivátor   
   14 750 Kč

Základní pravidla kvalitního sekání

* Poprvé po výsevu se dejte do sekání, kterým současně odstraníte většinu jednoletých plevelů, až po zakořenění trávníku (tj. při výšce porostu 100 mm).

* Použijte sekačku s ostrým, dobře seřízeným sekacím ústrojím. Maximální výška strniště – 50 mm!

* Výšku seče následně snižujte až na hodnotu požadovanou pro daný typ trávníku. Kýženému efektu podřizujte též frekvenci sečí po dobu vegetace (od jedné do 150). Podrobnosti doporučuji vyhledat v odborné literatuře.

* Při pravidelné péči je vhodné respektovat fakt, že by měla být odstraněna vždy maximálně 1/3 výšky porostu.

* Některé druhy trav nesnášejí nízké sečení. Nezapomeňte na to a informujte se již při nákupu travních semen!

* V době nižší intenzity růstu trav (jaro, podzim, suché letní počasí) raději ponechte travní porost vyšší, aby se rostliny nevysilovaly.

* Obdobím nejintenzivnějšího růstu trávy jsou květen a červen. K růstové depresi pak dochází v letních měsících, aby v září opět nastalo oživení růstu.

* Aby byl vzhled trávníku co nejlepší, nikdy ho nenechte přerůst. Přerostlé porosty je nutné “zkracovat” postupně, aby nedošlo k poškození zastíněného spodního patra trávníku.

* Pokud nejde o plochy na golf či kopanou, je nesmysl sekat trávník často a nízko.

* Do časného léta sekejte nejméně jedenkrát týdně, později pak stačí jednou za čtrnáct dnů.

* * *

Brill 71/12,5 Rider je rovněž novinkou na českém trhu. Má čtyřtaktní jednoválcový motor Briggs & Stratton, mechanickou převodovku, pět rychlostí vpřed a jednu vzad. Plošný výkon 2600 m2/hod. Sběrný koš má obsah 170 litrů a akustický hlásič naplnění. Sečení zvládá jednonožová sekačka s výhozem nad zadní nápravu. Traktor má širokou škálu příslušenství (například čistící stroj pro sběr nečistot a listí, přívěsný vozík, sněhovou radlici atd.), což umožňuje celoroční využití.

TORO 270 H je jedním z nejvýkonnějších zahradních traktorů na českém trhu. Má elegantní tvar a díky široké škále příslušenství je možné s ním pracovat po celý rok. Je robustní, přesto lehce ovladatelný. Široké zadní pneumatiky zlepšují jízdní vlastnosti. Je vybaven motorem KOHLER s rozvodem OHV a nízkou spotřebou paliva. Závěsný systém attach-a-matic umožňuje výměnu jednoho typu příslušenství za jiný během několika minut. Elektricky ovladatelný hydraulický závěs spouští a zvedá sekačku stisknutím tlačítka. Je třínožová s bočním odhozem a možností doplnění systémem Recycler (podstatou je několikanásobné přeseknutí posečené trávy; vzniká jemná travní drť, kterou není nutné sbírat do koše, protože působí jako přírodní hnojivo). Tímto systémem je vybavena většina sekaček a traktorů TORO. Traktor je vhodný pro sekání a údržbu velkých ploch.

Travní traktor VARI TURBO LUX 18 V je letošní novinkou firmy VARI. Dvouválcový stroj je určen k sečení a sběru všech druhů trávy. Výrobce ho doporučuje i pro sečení a sběr mokré přerostlé trávy, mj. též v místech nepravidelně udržovaných. Má skvělý vysávací turbo efekt a zvětšený výfukový kanál,

který zaručeně neucpete.

Honda HF2214 SE je jedním ze čtyř typů travních traktorů Honda, které se od sebe odlišují především výkonem motoru. Jsou určeny především pro náročné zákazníky, kteří ošetřují velké pozemky. Jsou skvělé i při údržbě golfových či fotbalových hřišť. “Srdcem” všech traktorů HONDA jsou vzduchem chlazené čtyřtaktní benzinové motory s tichým chodem. Traktory mají vysoký výkon. Jejich předností je snadná obsluha, jednoduchá manipulace, dlouhodobá životnost a bohatá škála příslušenství, která umožňuje traktory využívat po celý rok. Výhodou prezentovaného traktoru je kromě jiného jednoduché nastavení výšky sečení.

Letošní novinka na trhu je robustní, výkonný a lehce ovladatelný traktor TORO 190 DH. Má širokou škálu příslušenství a objemný sběrací koš. Široké zadní pneumatiky zlepšují jízdní vlastnosti. Je vybaven dvounožovou sekačkou se sběracím košem. Traktor je vhodný pro sekání a údržbu velkých ploch.

Další z řady novinek Brill na trhu je traktor Brill 102/20 DUO-CUT Hydrosat. Má čtyřtaktní dvouválcový motor Briggs & Stratton, hydrostatickou převodovku s plynulou změnou rychlosti pojezdu a plošný výkon 6000 m2/hod. Sběrný koš má obsah 300 litrů a akustický hlásič naplnění. Systém sečení – protiběžná dvounožová turbostřihací sekačka se středovým výhozem a elektromagnetickým spouštěním nožů. K dispozici je široká škála příslušenství umožňující celoroční využití.

ZAHRADNÍ TRAKTORY