U tohoto článku nebylo technicky možné zajistit fotografie a obrázky.

ZAHRADA PRO KOČKU

Kategorie: Dekorace | Autor: IVA TVRZOVÁ

Kočky, číči, mourkové, kocouři – jakmile se ve vaší zahradě zabydlí, zůstanou vám věrní. Tihle jsou totiž z keramiky a nikam neutečou.

Hledáte zajímavou dekoraci do zahrady, na terasu nebo dvorek? Pokud máte rádi zvířata, zvláště ta domácí, potěší vás keramické kočky. Stejně jako jsou živé kočky různé, rozdíly jsou i mezi těmi keramickými – rukopis každého tvůrce je osobitý. Kočičí plastiky mohou být modelované volně z ruky nebo jednotlivé části – hlava a tělo – vytočeny na kruhu, pak jsou pěkně baculaté. Přírodní barvu hlíny většinou sem tam oživují barevné glazury (oči, ocásek, náprsenka…). A tak si každý může vybrat kamarádku podle svého gusta.

   Třeba kočku-rošťačku, které uličnictví kouká z očí, kočku zamyšlenou nebo s čumáčkem poněkud „nahoru“, boubelatou i štíhlou, v životní velikosti i malou. Každá kočka se pyšní jiným kožíškem, některá má jednobarevný, jiná strakatý, další oblékly módní barevné pruhy, puntíky nebo dokonce kytičky. Najde se i kočka parádnice s korálemi nebo mašlí na krku. Ale nejzajímavější jsou na kočkách oči. Všimněte si, že žádná nemá stejné. A na rozdíl od těch živých jim hrají všemi barvami.

   I keramická číča se umí líně rozvalovat, elegantně sedět, nebo stát na všech čtyřech tlapkách. Ocásek mají hrdě vztyčený, vesele zakroucený nebo obtočený kolem sebe.

   Většina plastik je mrazuvzdorná, takže můžou zůstat v zahradě i v zimě a vás tak ve spící zahradě může potěšit pohled na kočku se sněhovou čepicí na hlavě.

   Pestrou kočičí přehlídku jsme viděli na Hrnčířských trzích v Berouně – pokud tam někdy příště zavítáte, možná je potkáte také.

www.hrncirsketrhy.cz, www.keramikavach.cz,

www.lesniatelierkuba.cz, www.volny.cz/klara.janska,

www.keramika-rh.cz, www.atelierSuzanne.cz,

www.keramikaroudnice.cz, www.paliskova.cz,

www.kolajovi.prodejce.cz, http://kocourkov.webnode.cz,

www.hrncirka.cz

Popisy k obrázkům

1 Spokojený mourek v záhonu (keramička Petra Bláhová) 2 Kočičí kráska s velkým rozhledem (Lesní ateliér Kuba -Bronislav Kuba) 3Tajuplná kočka se zářícíma očima (Keramický ateliér Suzanne – Eva Svobodová) 4, 9Tyhle číči by mohly optimizmus rozdávat (keramička Klára Jánská) 5 Kocourek s pěkně „flekatým“ kožíškem (Kocourkov-výroba keramiky, Ivana Musilová) 6 Já jsem kocour, kdo je víc! (keramik Gabriel Vach) 7 Zvědavé kočky (keramici Renata a Pavel Kolajovi) 8 Kočka na číhané (keramičky Jiřina Novotná a Dagmar Halasová) 10 Kdo by nebyl pyšný na takový ocásek? (Dílna Romany Hulíkové) 11 Mlsná kočka (Keramika – Marcela Palíšková)

Autor fotografií: FOTO: MICHAL TVRZ A MARIE RUBEŠOVÁ

ZAHRADA PRO KOČKU