U tohoto článku nebylo technicky možné zajistit fotografie a obrázky.

DEKORATIVNÍ povrchová úprava dřeva i dalších materiálů

Kategorie: Dílna | Autor:

V posledních letech si získaly oblibu různé efektní úpravy povrchu dřeva. Většinu těchto technik lze použít i na další materiály, například neglazovanou keramiku a papír. Týká se to jak nábytku, tak drobnějších předmětů a doplňků. Můžeme tak dodat neotřelý vzhled starším i novým předmětům.

V minulých číslech jsme vám ukázali, jak vytvořit patinu, dekor podle šablony, krakeláž (popraskaný nátěr), dekupáž (ubrouskovou techniku), mramorování. V posledním čísle to bylo fládrování (napodobení kresby dřeva pomocí speciální gumové stěrky). Dnes na toto téma navážeme imitacemi různých druhů dřevin.

8. Imitace dřevin

Pro každý druh dřeviny je typická jiná kresba let. V minulém čísle jsme gumovou stěrkou na fládrování vytvářeli typickou strukturu měkkých dřev se suky. Dnes vám ukážeme, jak na imitaci dřevin se specifickou kresbou – kaštanu a mahagonu. Vystačíme při tom pouze se štětci, prsty a houbovou utěrkou na mytí nádobí.

Mahagon

Toto krásné tvrdé dřevo, používané na tradiční typy nábytku, má sytou tmavě červenou barvu.

Potřebujeme: základní lesklá nebo pololesklá světlá narůžovělá barva, olejové barvy pro výtvarníky – siena pálená, karmínová červeň a umbra pálená, terpentýn, bezbarvý lak, menší kulatý štětec, plochý štětec široký 10 cm

1 Naneseme dvě vrstvy základní barvy, necháme uschnout. Smícháme sienu s trochou karmínové, přidáme terpentýn. Vzniklou hustou krémovou hmotu delšími křížícími se tahy rozetřeme v širších pruzích.

2 Podobně smícháme umbru s trochou terpentýnu. Vzniklou krémovitou barvou vyplníme volnou plochu mezi dříve natřenými pruhy.

3 Suchým kulatým štětcem tupujeme natřenou plochu, aby získala stejnoměrný povrch a barvy se dobře smísily.

4 Širokým plochým štětcem vedeme po vlhkém nátěru odspodu dlouhé obloukovité tahy. Plochy natřené umbrou by měly být středové a tahy by se měly stáčet k nim. Necháme několik hodin schnout. Než barvy úplně uschnou, zjemníme strukturu povrchu tahy velkým suchým štětcem, vedenými po celé ploše. Nakonec celé přelakujeme.

Kaštan

Kaštan je jednou z nejdekorativnějších dřevin. Má teplou zlatavou barvu a velmi zajímavou strukturu.

Potřebujeme: olejové barvy pro výtvarníky – siena pálená a okr, terpentýn, bezbarvý lak, plochý štětec, velký štětec, utěrka na mytí nádobí, hadřík

1 Smícháme okrovou olejovou barvu s trochou terpentýnu – vznikne hustá krémová směs. Naneseme ji ve větších plochách a rozetřeme.

2 Stejně smícháme sienu s terpentýnem. Hustou krémovou směs naneseme a rozetřeme tam, kde není okrová barva.

3 Celou plochu tupujeme konečky štětin velkého štětce, abychom obě barvy jemně promísili.

4 Utěrku složíme. Rovnou hranou děláme pomalým tahem velké vlny, stáčející se téměř do kruhu, mohou se i překrývat. Současně pohybujeme utěrkou trochu do stran.

5 Na dřevě vytvoříme tzv. očka. Kolem ukazováku si omotáme hadřík a v nátěru uděláme podél zvlněných pruhů malé kroužky.

6 Asi za hodinu, až nátěr trochu zaschne, lehkým tupováním suchým štětcem zjemníme celkový vzhled imitovaného dřeva.

***

FOTO ARCHIV

Mahagon vyzkoušíme třeba na staré židli

Na truhličce byly použity světlejší odstíny – světle žlutá a okrová barva

DEKORATIVNÍ povrchová úprava dřeva i dalších materiálů