U tohoto článku nebylo technicky možné zajistit fotografie a obrázky.

Zahrada plná potěšení

Kategorie: Chatař & chalupář – kouzlo zahrady | Autor: Iva Tvrzová

Zahrada, to nemusí být jen trávník, stromy a záhony. Oživit ji můžeme praktickými i dekorativními doplňky, které potěší oko nebo i vyvolají úsměv na rtech. No řekněte, můžete se mračit, když vyjdete na zahradu a tam se na vás zubí Milášek s rozkvetlou hlavou?

Náš tip

Zahradní dekorace nemusejí přinášet radost jenom lidem – pítko pro ptáky

nebo pro motýly bude zahradu zdobit a ještě bude užitečné. Skleněné pítko pro motýly (dává se do něj oslazená voda) je dílem Sklárny Slavia (výrobky je možné koupit v sídle sklárny v Novém Boru, motýlí pítka od 85 do 185 Kč).

Nápad

Chcete si vtipnou dekoraci vytvořit sami? Zkuste zahradníka z květináčů. Potřebovat budete několik hliněných květníků různých velikostí, tenký drát, slabou dřevěnou kulatinu a vhodné lepidlo na spojení. Nezapomeňte do vrchního květináče-hlavy zasadit nějakou rozčepýřenou zelenou rostlinu.

Inspiraci jsme našli především na známých Hrnčířských trzích v Berouně a v Praze. www.keramikavach.cz, www.IKEA.cz, www.sklarna-slavia.cz

na kovové tyči, takže je snadno zapíchneme do trávníku nebo do záhonu

Popisy k obrázkům

Alík jako živý, jen zaštěkat. Stejně jako Sindibádi a další zahradní plastiky je z keramiky, odolávající nepřízni počasí. Autorem je výtvarník Gabriel Vach

Pro milovníky střízlivých tvarů jsou určeny velké bílé květináče Bälsö – krásné jsou i bez květin, jen tak posazené v zeleni. Prodávají se i jako závěsné (IKEA, Đ 39 a 50 cm, 499 a 799 Kč)

Dekorativní květináč, jenž dostal jméno Milášek, zažene každý smutek. Materiálem je odolná kamenina s drceným porcelánem (Keramika MYŠA, Michal Vaněk)

Díky závěsnému svícnu si prodloužíme večer v zahradě. Materiálem je kamenina, zdobí je dekor malovaný engobami (barevnými hlinkami). Autorem je akademický sochař Lubomír Hluštík (od 350 Kč)

Keramické plastiky Gabriela Vacha – Sindibádi i Zlatá rybka jsou

Ptáček se nám může vznášet nad hlavou, nebo sedět pěkně v hnízdečku. Jiní jsou zas tvarováni tak, že je můžeme nasadit na plaňku plotu nebo tyč (Hana Foltová, od 150 Kč)

Autor fotografií: foto: Pavel Veselý, Michal Tvrz, Zdeněk Havránek, IKEA, Sklárna Slavia

Zahrada plná potěšení