Začíná sezóna zlodějů

Rubrika: Hospodaření

Pro vloupání do objektů jsou nejrizikovější letní a zimní měsíce. Jak postupovat, abychom riziko vloupání minimalizovali? Zazimování je příhodné spojit s prověrkou, zda máte nemovitost správně zabezpečenou.

Léto skončilo a vykradačům chat začaly žně. Možností ochrany vašeho majetku je naštěstí celá řada. Dnešní trh poskytuje mnoho způsobů zabezpečení – mechanickými počínaje a elektronickými konče. Zvláštní kategorií je pojištění, které pomůže napravit škody, jež zima či zloději způsobili.

Visací zámek tokoz Gama 40 je odolný vůči
jakékoliv hrubé síle

Možnosti ochrany majetku před zloději

Vlastníte-li chatu či chalupu, určitě už ji nějak zabezpečenou máte. Jenže třicet let starý zámek ve dveřích, petlice na dvou šroubcích držící zámek do dílny a mříž na sklepním okně, kterou lze snadno odvrtat, nepředstavují pro profesionála téměř žádnou překážku.
Málokdo investuje do nákladného elektronického zabezpečení, pakliže nemá své rekreační bydlení zařízené na úrovni bytu. „Případů, kdy při řešení pojistných událostí spojených s krádežemi nebylo použito zabezpečení drahými technologiemi, je většina,“ říká Marek Orawski z První klubové pojišťovny. Viditelné mechanické zabezpečení, okna vybavená bezpečnostním kováním a zámkem, dvojitý zámek s kvalitním kováním na hlavních dveřích, ale i visací zámky s certifikací podle norem na petličce odpovídající bezpečnostní třídy, díky které odolají i hrubé síle, mohou účinně odrazit útok vandalů s minimálními způsobenými škodami.
Zkušenější kriminálníci dobré zabezpečení poznají a o vniknutí do objektu se v nejlepším případě vůbec nepokusí. Obecné povědomí o nutnosti zabezpečit hlavní dveře je větší než u zabezpečení oken, přitom okny se dovnitř dostává více zlodějů než dveřmi. Také pojišťovny hodnotí zejména zabezpečení vstupních dveří.
Vloupání a krádeži nikdy stoprocentně nepředejdete, ale můžete zlodějům aspoň co nejvíce zkomplikovat práci. K vypáčení dveří často použijí volně dostupné nářadí, které najdou například v kůlně. „Řada vloupání do chat a chalup jde často na vrub nerespektování zásad zabezpečení majetku. Nářadí a vůbec veškeré předměty, které by mohl potenciální pachatel použít k vloupání, často nebývají řádně uloženy na bezpečném místě a uzamčeny,“ komentuje Martin Protiva ze společnosti Ekonomické stavby překvapivou absenci návyků chatařů a chalupářů.
Asi nejdůležitějším bezpečnostním opatřením jsou ale především namátkové kontroly objektu a pár opatření, která nasvědčují tomu, že v chalupě někdo pobývá. V takových případech je vhodné využívat elektronických zařízení se zapínáním osvětlení. Dostupné jsou také inteligentní univerzální systémy řízení domu, kdy se pomocí internetu dají ovládat venkovní žaluzie, topidla a vnitřní i vnější světla.
Účinnou prevencí jsou i přátelští a všímaví sousedé, kteří mohou zanechat stopy ve sněhu. Někdy pomůže i nechat na verandě staré boty, dát na branku zvonek a varování: Pozor, pes! A doporučuje se pořídit si některý ze způsobů elektronického zabezpečení, jako je například alarm, fotopast a podobně.
„Kamerové systémy jsou výborné, ale využívá je málo majitelů jednak kvůli ceně, potom kvůli nutnosti elektrické přípojky. Alarmy jsou nenápadné a nejsou závislé na elektrické energii. Můžou vám na dálku dát okamžitě zprávu a zároveň zalarmovat bezpečnostní službu, která na místo vyšle hlídku,“ dodává Martin Protiva.

Pokud není objekt na první pohled zazimovaný, snažte se, aby vypadal obydleně

Dlouho neporušená plocha sněhové pokrývky je pozvánkou pro zloděje

Policie objasní 20 % případů

Rekreační budovy jako chaty a chalupy představují pro zloděje velké lákadlo. Riziko, že budou přistiženi při činu, je kvůli nižšímu osídlení na samotách a v malých obcích samozřejmě nižší než ve městě. Podle dlouhodobých policejních statistik se objasněnost vloupaček do chat a chalup celorepublikově pohybuje kolem dvaceti procent. Ke krádežím a vloupáním dochází nejčastěji v rozmezí deváté až čtrnácté hodiny a dále především o víkendech. Ze statistik Police České republiky, sestavených podle způsobů vniknutí do objektů, vyplývá, že pachatelé vnikají do objektů zejména hlavními dveřmi a okny.

i do starší zástavby existují bezpečnostní
vstupní dveře (i dvoukřídlé) a lze je osadit
kvalitním zámkem

Jste pojištění?

Pojištění nemovitosti a domácnosti sjednané pro vaše rekreační bydlení vám zaplatí případnou škodu, kterou byste si museli jinak zaplatit sami. Lidé se však často domnívají, že součástí pojištění stavby je pojištění věcí uvnitř, což je omyl, který se někdy prokáže až v případě pojistné škody.
„Je určitě výhodné sjednat dva produkty, kdy jedna pojistná smlouva ochrání stavbu objektu a druhá pak chrání její vybavení. Několik stokorun ročně v případě jednoduché chatičky může v případě požáru zajistit finance na stavbu nové,“ říká Marek Orawski z První klubové pojišťovny a radí, abyste nezapomněli pojistit i sousedící stavby (zahradní domky, studny, oplocení nebo bazén).
„Při uzavírání smlouvy se důkladně seznamte s tím, zda se pojištění vztahuje pouze na přesně vyjmenovaná rizika, anebo na všechna rizika, která nejsou v pojistných podmínkách vyloučena,“ radí Marek Orawski. V prvním případě si nechte pečlivě vysvětlit, co se skrývá ve výlukách k pojištění nemovitosti. Bytelné pojištění chalupy, stejně jako bytu má automaticky „zaškrtnuta“ všechna nebezpečí: škody vzniklé působením živlů, nehodami, krádeží, loupeží či vandalismem. Nemusíte se pak obávat, zda pojištění kryje i zpětné vystoupení vody z potrubí, poškození tíhou sněhu, anebo vytékající vodou z mrazem popraskaného vodovodního potrubí.
Některá rizika či předměty jsou pojištěny jen do určité hodnoty. Pojistnou částku věcí i nemovitosti je třeba zvolit tak, aby odpovídala skutečnosti „Pokud částka neodpovídá skutečné hodnotě věcí nebo staveb, je to pro pojišťovny důvod ke snížení pojistného plnění. Zároveň také nemá smysl pojistné přeplácet,“ dodává Orawski.

Text: redakce
Foto: Martina Lžičařová, archiv firem a Shutterstock

Začíná sezóna zlodějů

Uložit

Začíná sezóna zlodějů