Pro staré trámy do bazaru

Rubrika: Hospodaření

Na rekonstrukce starých chalup se hodí stavební materiály, kterým již léta užívání dala patinu. Kde staré trámy, kamenné dlažby, půdovky či dveře koupíme?

Interiérové dveře a parketové kazety

Existují specializované firmy, které se vykupováním a prodejem starého stavebního materiálu zabývají. Najdete tu použité trámy, kámen v různých podobách včetně oblíbených kamenných koryt, dlažby, dveře, ozdobné mříže, kachlová kamna. Někde si vyberete i zařizovací předměty do interiéru: vany, litinové výlevky, dveřní a okenní kování i řadu dalších věcí.

ALTEA znamená letité

Jednu takovou firmu jsme navštívili, abychom zjistili, co všechno, v jakém stavu a za kolik se dá pořídit. Firma Altea sídlí v obci Škvorec, nedaleko Úval východně od Prahy. Najdete ji v bývalém barokním hospodářském dvoře škvoreckého zámku.

Na dvoře se dají vybrat různé druhy stavebního kamene, dlažby, trámy

Na otázku, co dalo podnět pro vznik firmy, zaměřené na nákup a prodej historických stavebních materiálů, nám její majitel ing. arch. Roman Klein odpověděl: „Prvním podnětem byla nouze o vhodné materiály, když jsem jako architekt navrhoval konkrétní materiály do rekonstruovaných domů nebo novostaveb. Druhým byl poznatek, že v sousedním Německu existuje cech malých firem, které vykupují a prodávají starý stavební materiál.“

Architekt Klein se věnuje nejen nákupu a prodeji starého stavebního materiálu, ale také návrhům až po jejich realizaci. „Jezdím po výkupech, sleduji staré domy a objekty a po deseti letech této práce poměrně dobře vím, jak se se starými materiály dřív pracovalo, v jakém kontextu a s jakými detaily se zabudovávaly, což většina stavebních firem nezná. Proto mám i firmu Tradiční stavby, specializovanou na práci s historickými stavebními materiály.“ Pokud není to, co si zákazník přeje, zrovna k dispozici, majitel firmy se to pokusí sehnat. Je složité se ke starým materiálům dostat? „Dávám a čtu inzeráty, chodím po stavbách a vykupuji buď už vybouraný materiál, nebo ho po domluvě vybourají mí zaměstnanci,“ vysvětluje architekt. Jen půdovky čistí, ostatní materiál nechávají v původním stavu. Ale na přání zákazníka ho upravují, konzervují, opravují.

Firma se soustřeďuje hlavně na materiál starý osmdesát a více let.

Od koryt po parkety

Co všechno v Altee najdete? Jednu skupinu tvoří podlahoviny – prkna, čtvercové parkety, vlýsky, nejrůznější druhy venkovní i vnitřní dlažby: kamenná, slinutá, betonová, ornamentální keramická, půdovky z pálené hlíny.
Další skupinou jsou kamenné prvky. Z nich tu můžete najít stavební kvádry, ostění, schody, obrubníky, parapetní okenní římsy, koryta, mlýnské kameny, poklopy studen, plotové sloupky, kašny, silniční patníky. Ale také mramorové dlažby a obklady. Z dřevěných stavebních prvků jsou ke koupi trámy, interiérové i venkovní dveře, prkenné obložky, kazetové obklady.

Vzorky staré dlažby a obkladů

Keramika a porcelán jsou zastoupeny obklady a kachlovými kamny, umyvadly či toaletní mísou. Jinou skupinou jsou střešní krytiny – koupíte tu například bobrovky i břidlici.

A konečně si tu vyberete předměty kovové: zábradlí, vrata, průmyslová okna, mříže, litinové vany, ale i drobnější předměty, jako je mosazné dveřní a okenní kování, vodovodní armatury atd.

Litinové vany také repasují a barevně upravují podle přání zákazníka. Cena takové vany se pohybuje kolem dvaceti tisíc korun, v závislosti na zvolených doplňcích.

Jak a za kolik nakoupíte

Zákazníci nakupují v malém i ve velkém. Největší zájem je o podlahoviny, kamenné prvky a litinové vany. Na výběr je například 250 dveří, více než 15 typů podlahovin a asi 25 typů půdovek. Podlahy nebo obklady si můžete nechat udělat i ze střešní krytiny, která je velmi pevná – z bobrovek.

Obecně se dá říct, že staré materiály jsou oproti novým levnější, běžně ve výši 60 až 70 % ceny nových materiálů. Dráž ale přijde jejich zabudování (nemají přesné kalibrované rozměry), nebo jejich úprava.

Materiály s patinou jsou vhodné nejen do rekonstruovaných objektů, ale dokážou oživit a dodat zajímavou atmosféru i do moderních staveb.

TEXT: IVA TVRZOVÁ
FOTO: PAVEL VESELÝ

Uložit

Pro staré trámy do bazaru