5 tipů, jak zabezpečit zahradu před zloději

Pevná brána opatřená hroty po vrchním obvodu představuje pro zloděje první překážku. Foto: Shutterstock
Mělo by v první řadě chránit před nebezpečím z venku, ale také před nástrahami, které na vás i vaše zvířata čekají uvnitř zahrady.
Bezpečná zahrada je místem co nejlépe chráněným před zloději, kde se zároveň mohou bez újmy pohybovat děti, hůře chodící senioři, domácí mazlíčci, ale i divoká zvířata, která tu našla domov. Vše začíná kontrolou nejen při koupi nového pozemku, ale pravidelně i na počátku a konci rekreační sezony.
Plot jako bariéra
První překážkou pro lapky je pevně ukotvený vyšší plot, nejlépe opatřený v horní části ostny nebo ostnatým drátem. Rovněž branky a vrata musí mít pevně ukotveny sloupky a dobře držet na pantech, aby se nedaly vylomit, což nemusí způsobit jen zloděj, ale i silný vítr. Nezbytným doplňkem je bezpečnostní zámek či zámková vložka vhodná do exteriéru, odolnost povětrnostním vlivům musí vykazovat i visací zámek.
Nepřetržitý dohled
Kamerový systém ovládaný přes mobil umožní sledovat dění na pozemku po celý rok a odkudkoliv. Můžete volit jen jednu otočnou či pevnou kameru s širokoúhlým záběrem pro oblast, která láká zloděje nejvíce, anebo více zařízení poskytujících pohled do všech částí zahrady. Důležité je noční vidění, k odrazení od vloupání může přispět vestavěná siréna či reproduktor, přes který lapkovi oznámíte, že je policie na cestě.
Pod zámkem
Nenechavců přibývá, a tak je třeba si vzít ponaučení ze známého rčení: „Ukradnou vše, co není přibité.“ Stejně jako u vstupních branek platí, že dveře do kůlen, zahradních domků a dalších užitkových staveb musí představovat překážku, nedají se snadno vypáčit anebo vyrazit. Jištěním je opět bezpečnostní zámek, jímž jsou osazeny přímo dveře, nebo petlice či závora.

Bezpečnostní kamera propojená s mobilem poskytuje nonstop přehled o dění na zahradě. Foto: Shutterstock
Skrytá nebezpečí
Obzvlášť starší zahrady mohou v zarostlých částech skrývat pasti v podobě nezabezpečených nepoužívaných studen, kanálových vpustí, jímek, potrubí apod. Při kontrolní prohlídce se ale nedívejte pouze očima dospělého člověka, děti a zvířata se protáhnou mnohem menšími otvory nebo mohou spadnout do trubky o malém průměru. Studny a jiné nádrže opatřete pevnými víky, pokud jsou dostatečně těžká, děti s nimi nehnou, poklopy a mříže ještě doplňte zámkem, třeba na provlečeném řetězu. Poklopy na studnách současně chrání vodu před kontaminací povrchovou vodou, pylem, nečistotami či utonulými živočichy, kteří do ní spadnou. Ochránit drobné zvířectvo před pádem do jímek pomůže překrytí mříží například děrovaným plechem.
Zrádná voda
Hrozbu představují také bazény, jejichž důkladné zabezpečení je zvlášť u rodin s malými dětmi a domácími mazlíčky nutností. Nafukovací a další nadzemní bazény mimo čas používání zajryjte plachtou, která zároveň udrží vodu čistší a teplejší. Pro zapuštěné typy volte buď kompletní zastřešení nebo bazénovou roletu, která unese dospělého člověka i velkého psa či jiné zvíře. Nezapomeňte na následné uzamčení kvalitním zámkem, kterému nevadí vlhkost.