Vyznáte se ve třídění odpadů?

Rubrika: Market

Česká republika si ve třídění odpadů vede velmi dobře, patří k nejlepším státům v EU. V mnohých cizích zemích byste na ulicích vůbec nenašli tak snadno dostupné kontejnery na tříděný odpad, kolikrát nemají ani plasty a papír, natož aby třídili elektroodpad, bioodpad či staré oblečení. Pořád je ale co zlepšovat.

Ne všechny domácnosti mají doma zvlášť koše na směsný odpad, sklo, papír a plasty. Mnohde to funguje tak, že vyhazují směsný odpad do koše, větší množství papírů či plastové láhve prostě dávají ke dveřím a nosí je rovnou do kontejneru. Takové jednání je v pořádku. Jakmile totiž jednou plast či jiný materiál, který lze třídit, vyhodíte do směsného odpadu, je s ním konec. Skončí ve spalovně, v horším případě na skládce a o nějakém dalším využití nemůže být ani řeč.

Co se dělá ze tříděného odpadu?

Tříděním odpadu pomáháte životnímu prostředí, skládky mu totiž rozhodně neprospívají. Mnohé obaly a odpadky, které člověk produkuje, se dají ještě využít, a proto tříděním šetříte i peníze. Ze starých PET lahví lze například vyrobit výplň do spacáku. Papír se znovu použije a jsou z něj třeba sešity. Ze skleněných lahví se vyrobí nové lahve, vázy a skleněné dekorace. Z nápojových kartonů vzniká papír.

Směsný odpad takhle užitečný není. To, co zbyde po vytřídění papíru, plastů a skla, pak často zůstává na skládce. Likvidace odpadu probíhá prostě tak, že se odpadky nechají ležet na místě s vhodným geologickým podložím. Nic víc s nimi dělat nedokážeme.

Pozor na špatné třídění

Říkáte si, že poznat plast, papír a sklo není až tak těžké? Jsou ale sporné případy, kdy většina lidí neví, do jakého kontejneru má daná věc patřit. Víte třeba kam vyhodit zrcadlo, okna a autosklo? Do bílého či zeleného kontejneru na sklo rozhodně ne. Menší kosmetická zrcátka patří do směsného odpadu, s rozbitým zrcadlem byste měli zajet do sběrného dvora.

Takové a další chytáky vám představí kvíz o třídění odpadů na Samosebou.cz. Jen si zkuste, jak dobří jste třídiči.

Komerční prezentace

Uložit

Vyznáte se ve třídění odpadů?