Výstava unikátních historických toalet

Plánujete návštěvu jižní Moravy? Pak se nezapomeňte zastavit ve Znojmě. Až do 7. října zde můžete v Domě umění Jihomoravského muzea zhlédnout unikátní výstavu „Není trůn jako trůn aneb korunovační klenoty hygieny“, která vznikla ve spolupráci se společností Laufen CZ.

 

Bohatě zdobené historické WC Nautilus

 

Výstava věnující se 135 letům místní keramičky, v níž se dnes vyrábí sortiment značky Jika, umožní nahlédnout do bohaté historie tohoto oboru. Jedná se přitom o „výlet“ do nejstaršího závodu se strojovou výrobou tohoto sortimentu v Evropě. Seznámit se tu můžete nejen s umyvadly, toaletami a jejich vývojem v průběhu celého minulého století, ale zjistíte například i skutečnost, že už na konci 19. století naši předci znali urinály a bidety. Tyto výrobky přitom překvapí nejen svou účelností, ale i zdobností a odvážnou hrou s designem i dekory.
Unikátní ukázkou je například jedna z nejstarších toalet – WC Nautilus – vyráběná od roku 1895. Toaletní mísa je nesena okřídleným tvorem s tělem a hlavou lva. Zajímavý je i původ jména toalety – její tvůrce se inspiroval ponorkou Nautilus z románu 20 000 mil pod mořem od Julese Verna.

 

Kalamář inspirovaný sanitární keramikou

 

Výstava se však nezaobírá jen minulostí. S tím, jakou cestou se může sanitární keramika ubírat do budoucnosti, vás seznámí práce studentů. Představují se tu díla z autorské dílny Ateliéru keramického designu Západočeské univerzity v Plzni a z Vysoké školy uměleckoprůmyslové v Praze. Ty vznikly v letošním roce pod vedením designéra Maxima Velčovského.

 

Katalog znojemského výrobce sanitární keramiky Rudolfa Ditmara

 

Výstavu „Není trůn jako trůn aneb korunovační klenoty hygieny“ lze zhlédnout od 18. července do 7. října 2013 v Domě umění JMM ve Znojmě, Masarykovo náměstí 11. Výstava je otevřená  každý den kromě pondělí a neděle, vždy od 9 do 17 hodin.

TEXT: REDAKCE
FOTO: ARCHIV

Výstava unikátních historických toalet